Polski sektor usług biznesowych zatrudnia ponad pół miliona osób. Wzrost oparty na produktywnościFot. Jakub Zazula

Polski sektor usług biznesowych zatrudnia ponad pół miliona osób. Wzrost oparty na produktywności

Orzech
Orzech
REKLAMA

Według raportu "Sektor usług biznesowych w Polsce 2026" opracowanego przez ABSL (Association of Business Service Leaders in Poland), na koniec I kwartału 2026 roku w Polsce funkcjonowało 2 179 centrów usług biznesowych. Branża zatrudniała 500,5 tys. osób, a w 2025 roku wartość eksportu usług osiągnęła 48,4 mld dolarów.

Polski sektor usług biznesowych, analizowany w raporcie ABSL, stanowi 7,8% całkowitego zatrudnienia w przedsiębiorstwach i generuje 6,1% krajowego PKB. W okresie od 2025 roku do I kwartału 2026 roku, zatrudnienie w sektorze wzrosło o 1,8%, co przełożyło się na utworzenie 8 860 nowych etatów. Z tej liczby, 3 240 miejsc pracy powstało w 50 nowych centrach uruchomionych w analizowanym okresie, natomiast pozostała część była efektem rozwoju już istniejących organizacji.

Branża przechodzi transformację, koncentrując się na produktywności i automatyzacji, zamiast na prostym zwiększaniu liczby pracowników. Usługi wiedzochłonne stanowią obecnie 58,2% procesów realizowanych przez centra usług, a funkcje typu mid-office odpowiadają za ponad 63% wszystkich operacji. Rozwiązania GenAI są wykorzystywane w 84,4% centrów, a ponad 75% firm stosuje technologie automatyzacji procesów, ze średnim poziomem automatyzacji 24,4%. Mariusz Mulas, członek zarządu i wiceprezes ABSL ds. Business Intelligence, stwierdził, że "Kończy się model oparty na prostym wzroście zatrudnienia i przewadze kosztowej wynikającej z niższych kosztów pracy."

REKLAMA

Pomimo spowolnienia dynamiki wzrostu zatrudnienia, sektor notuje wzrost wartości biznesowej. W 2025 roku eksport usług generowany przez centra usług biznesowych osiągnął 48,4 mld dolarów, stanowiąc 36,9% całego polskiego eksportu usług komercyjnych. Wartość eksportu przypadająca na jednego pracownika wzrosła do 96,7 tys. dolarów, a wartość dodana brutto na pracownika osiągnęła 65,2 tys. dolarów.

W perspektywie kolejnych lat ABSL prognozuje dalsze zmiany strukturalne. Do 2030 roku całkowita liczba pracowników sektora może zmniejszyć się o 10-15%, przy jednoczesnym wzroście wartości dostarczanych usług i produktywności. Polska pozostaje głównym beneficjentem trendów nearshoringu i friendshoringu, dzięki stabilności regulacyjnej, dostępowi do talentów i integracji z rynkiem europejskim. Erik Brynjolfsson ze Stanford Institute for Human-Centered AI ocenił, że "Sama technologia to za mało. Trzeba ją przełożyć na zmiany w sposobie prowadzenia biznesu."

Fot. Jakub Zazula
Fot. Jakub Zazula

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA