Ponad 1 mln mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej w budowie

Ponad 1 mln mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej w budowie

MatKoz
MatKoz
REKLAMA

Ponad 1 mln mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej w budowie. Rok 2012 przyniesie ożywienie pod kątem liczby oddawanych do użytku nowych inwestycji biurowych.

 

Warszawa, 20 Grudnia 2011 - Jones Lang LaSalle opublikował raport dotyczący sytuacji w segmencie nieruchomości biurowych w głównych miastach w Polsce. Raport został silnie osadzony w kontekście gospodarczym a sporo miejsca poświęcono inwestycjom infrastrukturalnym oraz koniunkturze w  sektorze nowoczesnych usług biznesowych w Polsce, uznanym za strategiczny dla rozwoju polskiej gospodarki. W celu kompleksowego porównania polskich miast, Hays Poland, jako współautor raportu, szerzej opracował temat rynku pracy oraz jakości życia w głównych lokalizacjach biznesowych w kraju.

 

"Polska jest postrzegana jako kraj oferujący wysoko wykwalifikowanych pracowników, dlatego też coraz częściej staje się lokalizacją spełniającą wymagania wyższych procesów biznesowych takich jak badania i rozwój czy procesy oparte na wiedzy" - mówi Jadwiga Naduk, Head of Research & Consultancy, Hays Poland. "Ponadto pozostaje też bardzo ważnym centrum BPO/SSC (outsourcing i centra usług wspólnych) na mapie Europy, a to przede wszystkim dzięki dużej liczbie studentów ze znajomością języków obcych w tym również tych rzadziej spotykanych". - dodaje Naduk. Przygotowany raport opisuje również główne rynki biurowe w Polsce czyli Warszawę, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań, Katowice, Łódź, Szczecin oraz Lublin. Opracowanie potwierdza, że również z punktu widzenia dostępności powierzchni biurowej dla firm z sektora BPO/SSC Polska ma wiele do zaoferowania.

 

Najważniejsze fakty i przesłania płynące z raportu są następujące:

 

- Ponad 1 mln mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej jest aktualnie w trakcie realizacji w największych miastach Polski, z czego 600 000 mkw. w Warszawie.

REKLAMA

- Najwięcej biur poza Warszawą powstaje we Wrocławiu (103 000 mkw.) i Szczecinie (88 000 mkw.).

- Luka w podaży w tym roku obserwowana jest szczególnie w Warszawie i Wrocławiu, a jej przyczyną jest mała liczba budów rozpoczynanych w 2009 i 2010 roku.

- W 2011 r. (1-3 kw.) najwięcej powierzchni wynajęto w Warszawie (440 000 mkw.), Krakowie (69 000 mkw.) i Wrocławiu (36 000 mkw.).

- Silny popyt na biura odzwierciedlony jest w przewidywaniach odnośnie wzrostu czynszów najmu w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu.

- Z punktu widzenia najemców poszukujących większej powierzchni (około 1 000 mkw.) w perspektywie do końca 2012 r., dużo możliwości najmu oferuje Warszawa, Trójmiasto i Kraków. Średnia dostępność występuje we Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi i Katowicach. Do grona miast oferujących duże powierzchnie biurowe dołączył również Szczecin i Lublin.

- Każde z miast rozwija swoją infrastrukturę, co pozytywnie wpływa na rynek nieruchomości biurowych i przekłada się również na pojawianie się nowych lokalizacji dla biznesu.

Julita Spychalska, Dyrektor w Dziale Nieruchomości Biurowych Jones Lang LaSalle, dodaje komentarz do raportu: "Do końca 3 kw. 2011 r. na rynek trafiło jedynie 21 budynków o łącznej powierzchni ponad 154 000 mkw. (średnio 7 400 mkw. na budynek). Ożywienia spodziewamy się w  2012 r., na kiedy to deweloperzy zaplanowali do oddania 540 500 mkw. w 52 obiektach biurowych (około 10 400 mkw. na budynek)."

 

Źródło: Jones Lang LaSalle

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA