Niestety nie mamy żadnych ogłoszeń z podanych parametrów wyszukiwania

W III kwartale 2021 roku na rynku biurowym we Wrocławiu było w budowie 134 tys. mkw., w dziewięciu projektach deweloperskich. Mają one trafić na rynek między końcem 2021 roku a połową 2023 r. W planach jest kolejne 300 tys. mkw. powierzchni biurowej, które są na różnym etapie zaawansowania.

Rynek biurowy we Wrocławiu

Pomimo spowolnienia rynku w wyniku pandemii w III kw. 2021 roku rynek biurowy we Wrocławiu miał się całkiem dobrze, w porównaniu z innymi rynkami regionalnymi. W tym kwartale zostało wynajętych 74 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej. Warto podkreślić, że sporo firm do końca 2021 roku podpisywało nowe umowy, ze względu na kończące się kontrakty. Istotne jest również to, że 30% transakcji we Wrocławiu dotyczyło dużych powierzchni biurowych, czyli tych powyżej 15 tys. mkw.

Jak wygląda sytuacja na rynku biurowym?

Najemcy planują powrót do biur, jednak zastanawiają się nad zrewidowaniem strategii najmu, na model hybrydowy. Rośnie znaczenie dostawców elastycznych powierzchni biurowych, ze względu na zmieniający się model organizacji pracy.

Wraca stara struktura najemców. Należą do nich start-upy, średnie i większe firmy, a także oddziały w Polsce firm zagranicznych. Niektóre firmy zyskały nowych klientów, którzy zmniejszali liczbę metrażu na korzyść suplementowania powierzchni flexami (główną ideą tego rozwiązania jest połączenie elastyczności z personalizacją miejsca pracy, czyli biura dostosowane są pod konkretną firmę z uwzględnieniem jej potrzeb we współdzieleniu przestrzeni biurowej).

Co robią inwestorzy na rynku biurowym, aby dopasować się do nowego stylu pracy?

Aby dopasować się do nowego hybrydowego stylu pracy, wiele firm z sektora usługowego zdecydowało się na reorganizację wynajmowanych przestrzeni biurowych. Dzięki temu zostanie zapewniony komfort pracy. Warto podkreślić, że część firm z tego sektora zdecydowało się na podnajem części swoich biur, aby przeczekać niepewny czas pandemii. Jest to korzystne nie tylko dla najemców, którzy otrzymują z tego tytułu pieniądze, ale także dla wynajmujących powierzchnie biurowe.

Jakie powierzchnie biurowe są najdroższe we Wrocławiu?

Najdroższe powierzchnie biurowe we Wrocławiu znajdują się w centrum miasta i w innych dogodnych lokalizacjach w budynkach klasy A. Wysokie ceny odzwierciedlają lokalizacje, ale także wysoki standard wykończenia oraz inne udogodnienia, jak np.:

  • parkingi podziemne
  • recepcja
  • windy
  • nowoczesne sufity
  • wydajne oświetlenie
  • system BMS z możliwością kontroli i sterowania systemem bezpieczeństwa pożarowego itp.
  • przestrzeń na urządzenia techniczne najemców
  • źródła zasilania – dywersyfikacja źródeł zasilania na wypadek awarii sieci energetycznej

W jakiej lokalizacji znajdują się najtańsze biura do wynajęcia we Wrocławiu?

W skład ceny za wynajmowaną powierzchnie biurową wchodzi lokalizacja, standard wykończenia, ale także rok budowy budynku oraz dostęp do miejsc parkingowych. Im dalej od centrum tym lokale na wynajem powinny być tańsze. Przykładowo we wrocławskiej dzielnicy Krzyki można znaleźć powierzchnię biurową za stawkę ok. 20 zł/mkw./miesiąc.

Ile wynoszą obecnie stawki za mkw. powierzchni biurowej we Wrocławiu?

W lokalizacjach poza centrum czynsze wywoławcze w budynkach biurowych we Wrocławiu kształtują się w okolicach od 10 euro/mkw./miesiąc. Natomiast w centrum miasta przestrzenie biurowe wynoszą do 16 euro/mkw./miesiąc.

Jaki był wskaźnik pustostanów we Wrocławiu w 2021 roku?

Wskaźnik pustostanów był na poziomie 14,1% na koniec czerwca 2021 roku. Jest to spadek o 0,1 pp. w stosunku do poprzedniego kwartału. Natomiast w stosunku do poprzedniego roku wskaźnik ten wzrósł o 2,9 pp.

Zobacz również dzielnice w Wrocław

Najnowsze artykuły z Wrocław

Niemiecka sieć marketów odzieżowych NKD otworzyła nowy sklep we Wrocławiu
Niemiecka sieć marketów odzieżowych NKD otworzyła nowy sklep we Wrocławiu
Niemiecka sieć marketów odzieżowych NKD kontynuuje swoją ekspansję w Polsce. Firma otworzyła czwarty sklep we Wrocławiu/aglomeracji wrocławskiej. To nie koniec planów rozwoju w stolicy Dolnego Śląska, w której znajduje się także siedziba polskiego oddziału NKD.
Znany polski hotelarz rusza z budową kolejnego hotelu we Wrocławiu [WIZUALIZACJE]
Znany polski hotelarz rusza z budową kolejnego hotelu we Wrocławiu [WIZUALIZACJE]
Należąca do znanego i cenionego polskiego hotelarza Władysława Grochowskiego - Arche S.A. - największa polska sieć hoteli i deweloper mieszkaniowy, po raz kolejny inwestuje w stolicy Dolnego Śląska. Spółka wybuduje nowy hotel w bezpośrednim sąsiedztwie wrocławskiego lotniska.
DEICHMANN stawia na Wrocław
DEICHMANN stawia na Wrocław
Stałość, technologia i elastyczność – tak wygląda logistyka w najlepszym wydaniu. Lider europejskiego rynku obuwniczego DEICHMANN przedłużył najem 21 000 metrów kwadratowych powierzchni magazynowej w Prologis Park Wrocław III. To nie tylko kontynuacja współpracy, która trwa od 2011 roku – to potwierdzenie, że zaufanie i nowoczesna infrastruktura idą ze sobą w parze.
CitySpace otwiera nowe biuro we Wrocławiu
CitySpace otwiera nowe biuro we Wrocławiu
CitySpace, operator specjalizujący się w dostarczaniu elastycznych powierzchni biurowych, uruchamia kolejne biuro we Wrocławiu. Otwarcie CitySpace Forum, którego design inspirowany jest ciepłem światła, miękkimi teksturami i kolorami zachodzącego słońca, nastąpi 18 sierpnia 2025 roku w budynku City 2, będącym częścią prestiżowego kompleksu zlokalizowanego przy ul. Traugutta 43/45, w centrum stolicy Dolnego Śląska.
Największy prywatny dom studencki w Polsce sprzedany
Największy prywatny dom studencki w Polsce sprzedany
Kolejna duża transakcja na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce. Tym razem dotyczy rynku prywatnych domów studenckich (PBSA - ang. Purpose Built Student Accommodation). Właściciela zmienił wielki, prywatny akademik w centrum stolicy Dolnego Śląska.
Miasto Wrocław ogłosiło przetarg na remont nawierzchni ul. Powstańców Śląskich
Miasto Wrocław ogłosiło przetarg na remont nawierzchni ul. Powstańców Śląskich
Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu poszukuje wykonawcy remontu nawierzchni ul. Powstańców Śląskich. To jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji drogowych ostatnich dekad. Obok prowadzonego od paru lat programu wymian nawierzchni bitumicznych jest też jednym z największych i najkosztowniejszych zadań mających na celu poprawę stanu wrocławskich dróg.
Wielkie zmiany na wrocławskim lotnisku. To skok generacyjny
Wielkie zmiany na wrocławskim lotnisku. To skok generacyjny
Przed wrocławskim lotniskiem intensywny czas związany z przebudową części operacyjnej i terminalu. Dzięki realizacji największego w historii programu inwestycyjnego, port obsłuży nawet dwukrotnie więcej samolotów startujących i lądujących we Wrocławiu. To przełoży się na jeszcze atrakcyjniejszą siatkę połączeń, zarówno turystycznych, jak i tych wykorzystywanych przez przedstawicieli biznesu.
Zabytkowy Bastion Ceglarski w centrum Wrocławia odzyska blask [ZDJĘCIA]
Zabytkowy Bastion Ceglarski w centrum Wrocławia odzyska blask [ZDJĘCIA]
Gmina Wrocław zdecydowała się na remont kolejnego historycznego, zabytkowego obiektu znajdującego się w ścisłym centrum miasta. Miasto przygotowuje się do pierwszego etapu zagospodarowanie terenu Wzgórza Polskiego, znajdującego się naprzeciwko słynnej Panoramy Racławickiej.
Tramwaj dotrze do granicy Wrocławia. Wielu chętnych na wykonanie projektu
Tramwaj dotrze do granicy Wrocławia. Wielu chętnych na wykonanie projektu
Miejska spółka Wrocławskie Inwestycje ogłosiła przetarg na koncepcję i projekt przebudowy ulicy Opolskiej. Od pętli "Księże Małe" poprowadzone zostanie nowe torowisko autobusowo-tramwajowe aż do granicy Wrocławia z gminą Siechnice. W sumie pas drogowy objęty planowaną inwestycją to blisko 3 km. Nowego torowiska ma powstać 2,3 km.
Alstom wygrywa kolejny kontrakt na dostawę lokomotyw Traxx Universal
Alstom wygrywa kolejny kontrakt na dostawę lokomotyw Traxx Universal
Alstom, globalny lider w dziedzinie inteligentnej i zrównoważonej mobilności, podpisał z CLIP Intermodal kontrakt na dostawę lokomotyw wielosystemowych Traxx trzeciej generacji. Zamówienie obejmuje pięć lokomotyw, które będą miały homologację w europejskim korytarzu uwzględniającym Polskę, Niemcy, Austrię, Czechy, Słowację i Węgry. Za produkcję taboru odpowiadać będzie zakład Alstom w Kassel w Niemczech, natomiast nadwozia lokomotyw powstaną we wrocławskim zakładzie Alstom Polska.
REKLAMA