Kamień węgielny wmurowany

Kamień węgielny wmurowany

Poznań
REKLAMA

Wmurowanie aktu erekcyjnego  pod budowę nowego dworca kolejowego PKP Poznań Główny oraz  centrum handlowo-rozrywkowego Poznań City Center w dniu 17 stycznia br. zbiegło się w czasie ze spektakularną, przełomową operacją montowania pierwszych elementów ważącej ok. 300 ton stalowej konstrukcji dachu pod przyszły dworzec.


W uroczystości wzięli udział przedstawiciele lokalnych władz samorządowych i administracji publicznej – Wojewoda Wielkopolski  Piotr Florek, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Ryszard  Grobelny - Prezydenta Miasta Poznania, Jan Grabkowski – Starosta Powiatu Poznańskiego. Gościem honorowym ceremonii  wmurowania kamienia węgielnego był Ambasador Republiki Węgierskiej w Polsce Róbert Kiss -  Inwestor, firma TriGranit Development Corporation pochodzi bowiem z Węgier. Kamień pod betonowe fundamenty poświęcił Metropolita Poznański Arcybiskup Stanisława Gądecki.


Przedstawiciel Trigranit Development Corporation, jej założyciel i współwłaściciel Sandor Demjan chwalił Poznań i poznańską inwestycję: -  Kiedy moja firma rozpoczyna jakąś inwestycję, to myśli o niej w perspektywie 50 lat. Dzisiaj wszystko wskazuje na to, że w tym czasie poziom życia w Polsce będzie dużo wyższy niż w wysoko rozwiniętych krajach Europy Zachodniej. Poznań jest znaczącym miejscem na mapie Polski, słynącym z pracowitości. Stąd nasza decyzja o inwestowaniu właśnie tutaj. Życzę mieszkańcom Poznania i całej Wielkopolski wielu sukcesów, bo w dużej mierze to właśnie od nich zależy nasze powodzenie.


Prezes PKP S.A. Maria Wasiak zwróciła uwagę na sukces inwestycji realizowanych w ramach Parnterstwa Publiczno- Prywatnego: -  To przedsięwzięcie jest wspaniałym przykładem tego, jak dobry efekt daje synergia różnych podmiotów, zmierzających do wspólnego celu- samorządów, firm państwowych i prywatnych z kraju i zagranicy. Powstanie nowoczesny dworzec, stanowiący istotny element całego zintegrowanego centrum komunikacyjnego i handlowego, który zmieni oblicze ważnej części miasta, centrum Poznania.


Tomasz Lisiecki,
Prezes TriGranit Development Polska, bezpośednio odpowiedzialny za powodzenie poznańskiej inwestycji zachęcał zebranych do życzliwego kibicowania i trzymania kciuków za terminowe oddanie nowego dworca PKP na Euro 2012 - Prowadziłem już inwestycje o podobnej skali w innych częściach Europy. Naszym celem jest oddanie obiektu na światowym poziomie, na miarę ambicji Poznania i jego mieszkańców, a także odwiedzających Poznań gości.

 

REKLAMA

- To jedna z najważniejszych inwestycji w naszym mieście, bo łączyć będzie wiele istotnych dla miasta elementów- kolej, transport autobusowy, szybki tramwaj miejski  - komplementował budowę zintegrowanego centrum komunikacyjno-handlowego Prezydent Poznania Ryszard Grobelny. -   Wierzę, że to początek inwestycji na tym terenie, pierwszy krok do zagospodarowania Wolnych Torów, nowego, wielkiego obszaru inwestycyjnego – dodał Prezydent Poznania.

  

Akt erekcyjny spoczął w specjalnej tubie, w której umieszczono wiele ciekawych rzeczy.  Firma TriGranit wraz z PKP zadbały o to, by przyszłym pokoleniom pokazać, na specjalnie przygotowanym w tym celu filmie poszczególne etapy budowy dworca. Dołączono do tego „Portret pasażera” – sto fotografii przygodnie spotkanych na poznańskich dworcu pasażerów.


Wojewoda pojawił się na uroczystości z  XIX-wieczną cegłą pochodzącą z pruskich fortyfikacji, które odkryto przed Urzędem. Prezydent Poznania Ryszard Grobelny umieścił w tubie pendrive ze zdjęciami poznaniaków. W tubie znalazła się także prezentacja o powiecie poznańskim od starosty Jana Grabkowskiego i "słowo do przyszłych pokoleń" od marszałka Marka Woźniaka. Współczesne Węgry w wersji elektronicznej przekazał Ambasador Robert Kiss. Swoje aktualne wydania lokalnych dzienników - Głosu Wielkopolskiego i Gazety Wyborczej oraz nagrania serwisów informacyjnych emitowanych w dniu 17 stycznia br.  przez Radio Merkury i Telewizję WTK przekazali szefowie tych Redakcji.


Nowy dworzec kolejowy ma być oddany do użytku pasażerom, którzy przyjadą do Poznania w czerwcu na piłkarskie Mistrzostwa Europy Euro 2012. Do końca lutego potrwa skomplikowany technologicznie i dość żmudy proces montowania stalowych i szklanych elementów charakterystycznej, ażurowej kopuły dachu. Pierwsze elementy stalowej konstrukcji stanęły na kilka godzin prze uroczystością wmurowania kamienia węgielnego. Montowane były w nocy przez doświadczoną firmę Zeman, która współpracowała już z TriGranit przy krakowskiej Bonarce. W lutym i marcu prowadzone będą prace przy budowie wind i schodów łączących perony z halą nowego dworca kolejowego. Wiosną rozpoczną się prace instalacyjne i wykończeniowe. W drugim etapie budowy, który ma się zakończyć w IV kwartale 2013 roku Inwestor wybuduje centrum handlowo-rozrywkowego Poznań City Center, nowy dworzec autobusowy z 19 stanowiskami i wielopoziomowy parking na blisko 1500 aut.  W bezpośrednim otoczeniu centrum komunikacyjno-handlowego powstanie ponadto nowy układ drogowy umożliwiający wjazd na teren Wolnych Torów, nowe skrzyżowanie, przejście podziemne i ścieżki rowerowe.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA