Kultowa „Hanka” będzie jak nowa

Kultowa „Hanka” będzie jak nowa

Poznań
REKLAMA
Zabytkowy dom studencki „Hanka” zyskuje nowoczesne oblicze. Od kilku miesięcy trwa gruntowny remont położonego w centrum Poznania historycznego, bo sięgającego lat 20-tych XX wieku, akademika. Wkrótce żacy zyskają zdecydowanie większy komfort w ich „drugim domu”. Inwestycję, na zlecenie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza realizuje firma Skanska.

Kultowa Hanka

Przy al. Niepodległości, w samym sercu Poznania, znajduje się znana wszystkim poznaniakom „Hanka”. Sześciokondygnacyjny akademik o monumentalnej bryle to jedno z kultowych miejsc w Poznaniu. Został wybudowany w latach 1925-1929 jako hotel na potrzeby Powszechnej Wystawy Krajowej (1929 r.).
Od zakończenia Wystawy do dziś służy jako dom studencki. Zaprojektował go arch. Roger Sławski. Od 1984 roku budynek jest wpisany do rejestru zabytków. Do czasu remontu obiekt przeznaczony był głównie dla studentów Uniwersytetu im. A. Mickiewicza, znajdowała się w nim również siedziba Ośrodka Teatralnego Maski.

Gruntowna modernizacja

Po przebudowie akademik zyska nowoczesne oblicze, a studenci – zdecydowanie lepsze warunki i większy komfort. Żacy zamieszkają w pokojach jedno- i dwuosobowych z łazienkami.
Realizowana przez nas inwestycja polega na kompleksowej modernizacji akademika – mówi Zbyszko Kapłon, Dyrektor Zespołu Projektów, Skanska. – W ramach kontraktu wzmocnimy konstrukcję obiektu, wymienimy wszystkie tynki – ich powierzchnia to 22 000 m2oraz podłoże o powierzchni 9 000 m2. Wykonamy także nowe pokrycie dachu o powierzchni ok. 1 500 m2.
W celu podniesienia efektywności energetycznej budynku, ocieplimy ponad 8 000 m2 ścian i poddasza. Wymienimy także ponad 500 szt. okien drewnianych. Będą one odwzorowywać historyczny wygląd oryginalnych okien przy zachowaniu wysokich parametrów cieplnych i akustycznych. Część z nich będzie się charakteryzować rzadko spotykanym w tego typu budynkach bardzo wysokim współczynnikiem izolacyjności akustycznej 42 dB zapewniającym komfort mieszkalny przy ruchliwej ulicy.
W akademiku zamontujemy nowe instalacje sanitarne i elektryczne. Wentylacja i kanalizacja zostały zaprojektowano jako niskoszumowe. Dla zapewnienia komfortu cieplnego niektóre pomieszczenia ogrzewane będę poprzez ogrzewanie podłogowe. Dla kuchni zapewniającej wyżywienie studentów zaprojektowano nowoczesne systemy wymiany powietrza, znacznie zwiększając komfort pracy obsługi. Warto dodać, że w budynku zastosowany zostanie glikolowy odzysk ciepła z powietrza wywiewanego z pomieszczeń do produkcji ciepłej wody użytkowej – uzupełnia Zbyszko Kapłon.
REKLAMA
Duży nacisk położono na bezpieczeństwo mieszkańców akademika. Obiekt wyposażymy w nowoczesny system przeciwpożarowy, system DSO (dźwiękowy system ostrzegawczy), monitoring CCTV (telewizja przemysłowa), system SSWiN (instalacja systemu włamania i napadu) oraz system KD (kontrola dostępu).
Mając na uwadze komfort mieszkańców akademik zostanie wyposażony w instalację komputerową zarówno przewodową jak i bezprzewodową (Wi-Fi) oraz telewizję satelitarną. Budynek będzie energooszczędny – w całym obiekcie zamontujemy oprawy LED. Procesami technologicznymi będzie zawiadywał system BMS.
Niepowtarzalny charakter tego kultowego dla żaków miejsca podkreślony został w zamyśle autora projektu poprzez połączenie nowoczesnych rozwiązań elementami nawiązującymi do historycznego charakteru budynku.
By obiekt mógł być użytkowany przez osoby niepełnosprawne, wyposażymy go w 3 windy, 3 podnośniki, pochylnie oraz pętle indukcyjne. Na każdym piętrze mieszkalnym znajdzie się pokój dla osoby niepełnosprawnej. W ramach kontraktu wykonawca dostarczy także wyposażenie techniczne i meble zaprojektowane indywidualnie dla tego typu obiektu, z materiałów bardzo wysokiej jakości  zapewniających wysoki komfort użytkowania.

Co słychać na budowie?

Prace związane z modernizacją akademika rozpoczęliśmy pod koniec marca br. – mówi Małgorzata Grzybowska, Menadżer Projektu, Skanska. – Roboty rozbiórkowe wykonaliśmy już w70 %. Piętra 2-5 są wyczyszczone w 95%, natomiast kondygnacje -1, 0, 1 w ok. 60%. Wykonaliśmy już wzmocnienia fundamentów metodą jet-grouting, aktualnie wykonujemy ich izolację. Obecnie prowadzimy również prace związane z wykonaniem konstrukcji żelbetowej oraz montażem konstrukcji stalowej. Jednocześnie trwają prace murarskie, tynkarskie, a także wzmacnianie konstrukcji drewnianej dachu wraz z jej impregnacją. Rozpoczęliśmy rozprowadzanie instalacji sanitarnych i elektrycznych. Prowadzimy także prace związane z odtworzeniem zabytkowej elewacji. Inwestycję zakończymy w drugiej połowie 2017 roku.
Ze względu na to, że dom studencki wpisany jest do rejestru zabytków, wszystkie prace wykonujemy pod nadzorem konserwatorskim i w uzgodnieniu z biurem Miejskiego Konserwatora Zabytków. Wszelkie roboty odtworzeniowe realizowane są ze szczególną precyzją i starannością przez zespół o wysokich kwalifikacjach – dodaje Małgorzata Grzybowska.

Czy wiesz, że…?

  • Życie studenckie rządzi się swoimi prawami. Nie inaczej było w przypadku pierwszych lokatorów „Hanki”. Codzienne prawa i obowiązki  studentów formalnie określał regulamin z kwietnia 1927 roku. Zgodnie z jego przepisami:
  • Każdy żak, który chciał zamieszkać w akademiku musiał przedstawić świadectwo zdrowia.
  • Cisza nocna trwała od 23 do 7 rano.
  • Student, który wracał do akademika po północy musiał dyskretnie sygnalizować swój powrót oraz zapłacić stróżowi nocnemu 20 groszy.
  • Między 9:00 a 13:00 student musiał „dać sposobność” uporządkowania pokoju.
  • Kurator akademika miał dbać o odpowiednią postawę moralną mieszkańców, miał też prawo oględzin pokoju o każdej porze, nawet pod nieobecność studentów.
Warto dodać, że poznański akademik początkowo był przeznaczony jedynie dla mężczyzn, a kobiety nie miały do niego wstępu. Surowe przepisy nie zniechęcały żaków, dzięki czemu dziś „Hanka” to kultowe i historyczne miejsce.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA