[Poznań] Nowe oblicze kamienic

Kajtman

Decydując się na zakup mieszkania w historycznym centrum miasta często jesteśmy postawieni przed wyborem pomiędzy starą, niejednokrotnie rewitalizowaną kamienicą, a nową plombą ulokowaną pośród istniejącej tkanki miejskiej. Wtedy rodzi się pytanie. Kamienica nowa czy zabytkowa?

 

Miłośnicy dawnej, śródmiejskiej architektury murem mogliby stanąć za starymi kamienicami. Ozdobne fasady, wymyślna kute balustrady balkonów i klatek schodowych, a do tego sztukateria, która tworzy niepowtarzalny klimat mieszkań. Jednakże ówczesne budownictwo nie jest w stanie zaoferować mieszkańcom tylu wygód co zapewniają nowe budynki.

 

Mieszkanie z windą i garażem

W historycznych dzielnicach miast zagęszczenie zabudowy jest bardzo duże, a co za tym idzie ogromnym problemem staje się brak miejsc parkingowych. Nawet jeśli nam się uda  znaleźć miejsce by pozostawić samochód, w śródmieściu niejednokrotnie do czynienia mamy  ze strefą płatnego postoju. O ile w przypadku starej kamienicy próżno szukać hali garażowej, o tyle inwestor nowego budynku musi zapewnić odpowiednią ilość miejsc parkingowych. – Kamienica Wildecka jest świetnym przykładem na to jak można nowoczesną architekturę wpisać w historyczną zabudowę miasta. Nowy budynek wyróżnia wiele elementów, ale dla naszych klientów kluczowe były bardzo dobra lokalizacja, jasne mieszkania i hala garażowa, w której można bezpiecznie pozostawić samochód – mówi Iwona Chmielewska z Monday Development. – Ostatni element jest o tyle ważny, że Wilda położona jest bardzo blisko Starego Miasta, więc strefa płatnego postoju to tylko kwestia czasu. Tak samo było z poznańskimi Jeżycami – dodaje. Kolejnym elementem ułatwiającym życie mieszkańców jest winda. W XXI wieku to standard, ale mieszkańc kamienic z przełomu XIX i XX w. mogą tylko o takich luksusach pomarzyć.

 

Ekonomia, ciepło i bezpieczeństwo

Nowe budownictwo wielorodzinne musi spełniać surowe normy związane z bezpieczeństwem przeciwpożarowym, termiką budynku, instalacjami gazowymi i elektrycznymi. Nie ma tu mowy o drewnianych klatkach schodowych, czy skrzypiących drewnianych podłogach w mieszkaniach. Kluczowe z punktu widzenia przyszłego właściciela nieruchomości są koszty eksploatacji swojego M. Duże i bardzo wysokie mieszkania w starych kamienicach trudne są do ogrzania. Inaczej wygląda sprawa w przypadku nowych plomb. – Kamienica Wildecka to budynek, który powstał przed rokiem, a więc wykonany jest w pełni w nowej technologii. Pomimo dużych przeszkleń, lokale są bardzo termiczne, a na ich koszt utrzymania korzystnie wpływa fakt, że budynek podpięty jest do cieplika miejskiego W takim przypadku odchodzą chociażby koszty serwisowania gazowego kotła CO – mówi Iwona Chmielewska. Elementem poprawiającym poczucie bezpieczeństwa, jest kontrola dostępu do nieruchomości. W przypadku nowych budynków coraz częściej mamy do czynienia z wideo domofonami.

 

Budynki takie jak Kamienica Wildecka to  dobry przykład klasycznego miejskiego stylu, zamkniętego w nowoczesnej bryle budynku. To co podkreśla wyjątkowość tej inwestycji, to architektoniczne detale, liczne przeszklenia w połączeniu z tradycyjnymi materiałami jak cegła i stal. Wszystko to sprawia, że miasto ożywa, a historyczne dzielnice zyskują nowe oblicze.