Zakup mieszkania to decyzja, którą podejmujemy zwykle na wiele lat i nierzadko wydajemy na ten cel całe nasze oszczędności. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto się dokładnie zastanowić. Kupując mieszkanie w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na cenę, lokalizację oraz wielkość lokalu. Oczywiście są to prawdopodobnie najważniejsze czynniki, które definiują, czy mieszkanie spełnia nasze oczekiwania. Często jednak zapominamy o mniej oczywistych, ale również bardzo ważnych aspektach.
Rozważając lokalizację sprawdzamy odległość i połączenia komunikacyjne do miejsc dla nas istotnych: pracy, szkoły lub przedszkola. Upewniamy się też, czy w okolicy jest dostatecznie rozwinięta infrastruktura usługowa, czy pod blokiem jest sklep, a za rogiem przychodnia. Nie mniej ważne jest jednak przeanalizowanie, czy w naszym sąsiedztwie nie znajdują się uciążliwe zakłady przemysłowe, czy też np. trasy szybkiego ruchu. Mogą one skutecznie odebrać radość z mieszkania w danym miejscu. Warto również zerknąć na plan zagospodarowania przestrzennego, aby za kilka lat nie obudzić się z wieżowcem pod oknem.
Przyglądając się okolicy popatrzmy również jak wygląda kwestia miejsc parkingowych. Niektóre mieszkania mają zapewnione je w cenie. W poniższej tabeli zaprezentowano ceny mieszkań o podobnym standardzie i metrażu, w nowym budownictwie, na warszawskim Ursynowie, z uwzględnieniem tego, czy zapewniają one garaż lub miejsce postojowe.
Po zapoznaniu się z wyglądem oraz stanem mieszkania warto przyjrzeć się jak wyglądają części wspólne budynku. Stan klatki schodowej czy wind powie nam wiele o sąsiadach i zarządcy budynku. Warto również pamiętać, że najlepszym momentem na oglądanie mieszkania są godziny poranne lub wczesnopopołudniowe. Światło dzienne ułatwi nam dostrzeżenie wszelkich niedociągnięć: krzywych ścian, czy wilgoci na suficie.
Przymierzając się do zakupu mieszkania patrzymy na kwotę, jaką będziemy musieli wydać w chwili zakupu, zapominając o kosztach, które będziemy ponosić po zamieszkaniu. Bez względu na to czy zdecydujemy się na mieszkanie, gdzie za utrzymanie będziemy musieli płacić comiesięczny czynsz, czy też na lokal bezczynszowy, należy sprawdzić w jaki sposób ogrzewany jest nasz budynek. To właśnie ogrzewanie pochłania największą część kwoty, jaka przeznaczana jest na utrzymanie budynku. I w zależności od tego w jaki sposób pozyskiwane jest ciepło zależą nasze wydatki. Ogrzewanie gazowe pod warunkiem regularnego serwisowania jest bezpieczną i wygodną formą zapewnienia ciepła. Od pewnego czasu minusem takiego rozwiązania jest cena gazu, która w ciągu ostatnich kilkunastu lat znacząco wzrosła. Podobnie wygląda sprawa z ogrzewaniem elektrycznym, które również odstrasza ze względu na koszty jakie będziemy musieli ponosić w miesiącach zimowych. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem wydaje się mieszkanie w budynku, który ma dostęp do miejskiej sieci. Jest to wygodne rozwiązanie oraz charakteryzuje się stabilnymi cenami.
Jak sugeruje Agata Polińska z serwisu Otodom.pl powinniśmy pytać o wiek budynku, materiały i technologie, które zostały użyte. Szczególnie w przypadku mieszkań w starszym budownictwie warto uzyskać informację na temat tego kiedy ostatnio były przeprowadzane większe remonty np. wymiana pionów, czy zmiana instalacji. Pamiętajmy, że mieszkanie możemy wyremontować i dostosować do własnych potrzeb, kiedy tylko będziemy mieć na to czas i pieniądze. Sprawa wygląda gorzej jeśli chodzi o elewację, dach czy otoczenie wokół bloku. Nie będziemy mieć na to indywidualnego wpływu i warto mieć to na uwadze.
Źródło: materiały prasowe