Karnisze i szyny sufitowe – 4 możliwości zawieszenia zasłon w naszym domu

Karnisze i szyny sufitowe – 4 możliwości zawieszenia zasłon w naszym domu

Artykuł sponsorowany
REKLAMA
Jednym z ważniejszych elementów użytkowanych pomieszczeń są okna, a w zasadzie ich wystrój. Do wyboru mamy przeróżne zasłony czy firany – ilość odmian, kolorów czy wzorów może przyprawić o ból głowy. Jednak niezależnie od tego, na jaki styl dekoracji okna się zdecydujemy, ozdoby te trzeba na czymś zawiesić. Służą do tego karnisze lub szyny – elementy, bez których instalacja zasłon i firan jest po prostu niemożliwa. Choć są to przyrządy, na które rzadko zwraca się uwagę, ich właściwy dobór ma duży wpływ na aranżację okienną i należy dobrze zastanowić się przed ich zakupem, by wybrać odpowiedni rodzaj. Które karnisze najlepiej sprawdzą się w naszym gospodarstwie domowym?

1. Karnisz sufitowy czy karnisz ścienny – który wybrać?
2. Szyny i karnisze sufitowe – wady i zalety
3. Dobór karniszy do pomieszczenia
4. Karnisze sufitowe – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Karnisz sufitowy czy karnisz ścienny – który wybrać?

Zanim wybierzemy się do sklepu na zakupy musimy podjąć decyzję – karnisze sufitowe czy karnisze ścienne? Nie każdy rodzaj karniszy jest możliwy do zamontowania w niektórych pomieszczeniach, dlatego kupno modelu, który nie będzie możliwy do montażu, jedynie wydłuży przebieg prac przy oknie. Do dyspozycji mamy wersje rurowe i szynowe, a także pojedyncze lub wielotorowe. Montaż sufitowy jest niezbędny w przypadku posiadania okien zajmujących całą ścianę, lub gdy odległość między górną krawędzią okna a sufitem jest bardzo mała. Jest on również wymagany w sytuacji, gdy chcemy nieco oddalić firanę lub zasłonę od okna, ze względu na wystające parapety lub grzejniki. W przypadku montażu ściennego wsporniki montowane są w ścianie, nad oknem. Należy również wziąć pod uwagę ich długość, by zasłony nie opierały się o wystające elementy, jednak w przeciwieństwie do montażu sufitowego tu możliwość regulacji tej odległości jest znacznie mniejsza. Ten typ montażu zalecany jest zwłaszcza dla ciężkich zasłon i firan – karnisze zamontowane na suficie sprawdzą się raczej w przypadku produktów wykonanych z lżejszych materiałów. 

Szyny i karnisze sufitowe – wady i zalety

Jeśli zdecydowaliśmy się na taką aranżację, w której zasłony pełnią wyłącznie funkcję dekoracyjną i nie służą do zaciemnienia pomieszczenia, karnisze mogą stanowić doskonałe uzupełnienie wizualne. Odpowiednio zaprojektowane będą stanowić element wystroju, który uzupełni przestrzeń wokół okna. Jeśli nie ma możliwości ich zamontowania, zastąpić je mogą szyny sufitowe. Rozwiązanie takie sprawdza się zwłaszcza w pomieszczeniach, gdzie okna zajmują całą ścianę, a więc na przykład w biurach. Tam również jest miejsce na wykorzystanie możliwości załamywania się szyn sufitowych pod kątem prostym oraz tworzenia długich, kilkumetrowych ciągów. Dzięki temu nawet w dużych biurach można zasłonić wszystkie okna, znajdujące się w pomieszczeniu. Brak wspornika, który jest nieodłącznym elementem karniszy ściennych, umożliwia rozsunięcie zasłon na całej szerokości szyny. Jednak szyny sufitowe mają także pewne wady. Najistotniejszą z nich jest słaba nośność, więc – zwłaszcza w długich odmianach – konieczne jest stosowanie firan, wykonanych z materiałów lekkich. 

Dobór karniszy do pomieszczenia

Ze względu na wiele rodzajów, dobór karnisza, na którym zawiesimy zasłony i firanki ;powinien być dobrze przemyślany. Jeżeli w pomieszczeniu zamierzamy zawiesić zasłonę z jednego materiału, wystarczy karnisz pojedynczy. W innym przypadku konieczny jest montaż karnisza podwójnego, bądź nawet wielotorowego, jeśli chcemy zrobić bardzo rozbudowaną aranżację. Przy ustalaniu szerokości należy wziąć pod uwagę fakt, iż potrzebne będzie dodatkowe miejsce na firanę podczas odsłaniania okien. Przyjmuje się, iż rozsunięta zasłona nie powinna zasłaniać światła okna, dlatego powinno się kupić karnisz dłuższy o około trzydzieści centymetrów z każdej strony. Przy zastosowaniu nośnika podwójnego i montażu cięższych zasłon, wartość tą powinno się zwiększyć o około dziesięć centymetrów po obu stronach. W przypadku aranżacji rustykalnej lub klasycznej możemy zastosować karnisze wykonane z drewna – mają one stylowy wygląd, są również łatwe do pomalowania. W nowoczesnych wnętrzach lepiej wypadną modele metalowe, pozwolą one również na zawieszenie zasłon wykonanych z cięższego materiału. Odpowiednie do każdego pomieszczenia rodzaje karniszy można znaleźć na stronie https://www.castorama.pl/produkty/urzadzanie/dekoracja-okna/karnisze.html.

Karnisze sufitowe – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Kiedy już zdecydujemy się na zakup karniszy sufitowych, warto zwrócić uwagę na to, czy zawierają one w komplecie odpowiednie kołki oraz elementy mocujące. Również materiał, z jakiego wykonany jest nasz sufit jest istotny – mocowania dołączone do karniszy są uniwersalne i nie zawsze z nim współgrają. Montaż karniszy sufitowych jest o wiele prostszy niż ściennych, dlatego każdy powinien sobie z nim poradzić. Należy jeszcze uważnie wybrać odpowiednie elementy, na których zawieszone zostaną zasłony tak, aby współgrały one z resztą aranżacji. Przystępując do zakupów warto również przyjrzeć się nowoczesnym modelom, które ciągle pojawiają się w ofercie – liczba coraz ciekawszych wzorów szyn i karniszy wciąż rośnie i bez trudu możemy kupić coś naprawdę oryginalnego.
Tagi:

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Budowa The Bridge w Warszawie coraz bliżej
Ghelamco rozpoczyna przygotowania do budowy wieżowca The Bridge. Budynek stanie u zbiegu ulicy Towar...
Kraków: Miasto planuje nową kładkę na Dębnikach
Rada miasta na wniosek wiceprzewodniczącego Rafała Komarewicza zleciła Zarządowi Inwestycji Miejskic...
Kolejna amerykańska firma stawia na Katowice
Hyland Software, amerykańska firma z branży IT, która zainwestowała w Katowicach w ubiegłym roku otr...
Warszawa: Central Point przyciąga najemców [FILM]
Firma prawnicza Wolf Theiss zdecydowała się wynająć w Central Point 1500 mkw. powierzchni...
Kraków: Przy rondzie Matecznego powstaje nowe osiedle
Przy ulicy Rydlówka, niedaleko ronda Matecznego, deweloper Echo Investment rozpoczyna realizację osi...
Cukrownia Apartamenty stanie w Szczecinie
Przy ul. Południowej i Floriana Krygiera w Szczecinie, na przeszło 6 ha działce powstaje osiedle Cuk...
Trwają prace nad dokumentacją dla trasy S8 na odcinku: Wrocław - Kłodzko
W trakcie opracowania jest Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe (STEŚ) dla rozbudowy trasy ek...
Kraków: Tramwajem przez Aleje
Miasto Kraków rozpisało przetarg na koncepcję nowej linii tramwajowej, miałaby ona przebiegać pomięd...
Kraków: Utrudnienia na ulicy Podgórskiej
Z powodu kolejnego etapu prac konstrukcyjnych mostów kolejowych nad Wisłą, dziś 25 stycznia zamknięt...
Rewitalizacja XVIII wiecznego pałacyku Pücklera. Muzeum bolesławieckiej ceramiki zmieni swoją siedzibę.
Za 20 mln zł zostanie wyremontowana nowa siedziba Muzeum Ceramiki w Bolesławcu – ze 189 złożonych pr...