Kosiarka spalinowa to jedno z najważniejszych urządzeń w ogrodzie

Kosiarka spalinowa to jedno z najważniejszych urządzeń w ogrodzie

Maxymil_yan
Maxymil_yan
REKLAMA
Dzięki niej można zadbać o trawnik i usunąć zbyt długą trawę znacznie szybciej niż tradycyjnymi metodami. Dodatkowo trawnik po koszeniu kosiarką jest idealnie równy, gdyż ostrza znajdują się na jednakowej wysokości. Jeżeli potrzebujesz nowego sprzętu do ogrodu, sprawdź, kiedy przyda Ci się kosiarka spalinowa. Często jest ona znacznie lepszym wyborem niż urządzenia zasilane za pomocą prądu.
1. Kiedy warto kupić kosiarkę spalinową?2. Na co zwrócić uwagę przed zakupem – parametry kosiarki spalinowej3. Kosiarka spalinowa z napędem czy bez?4. Kosiarka z koszem czy mulczująca?
Kosiarka spalinowa uruchamia się za pomocą silnika benzynowego. Po dolaniu paliwa i oleju urządzenie pracuje nawet przez kilkadziesiąt minut bez przerwy, co umożliwia skoszenie trawy w całym ogrodzie. Jeśli planujesz zakup kosiarki spalinowej, sprawdź, na co zwrócić uwagę przy jej wyborze.

Kiedy warto kupić kosiarkę spalinową?

Kosiarkę spalinową warto kupić przede wszystkim w sytuacji, gdy niemożliwe jest korzystanie z kosiarki napędzanej za pomocą silnika na prąd elektryczny. Dotyczy to między innymi ogródków działkowych, do których nie doprowadzono elektryczności. Kosiarka spalinowa działa wyłącznie na benzynę, dlatego brak dostępu do prądu nie stanowi żadnego problemu. Urządzenie sprawdzi się również w dużych ogrodach, gdzie do korzystania z kosiarki elektrycznej potrzebowałoby się nawet kilkudziesięciu metrów kabla.
Kosiarka spalinowa jest polecana osobom, które chcą uniknąć konieczności pilnowania długich kabli podczas koszenia. Przecięcie przewodów doprowadzających prąd nie tylko unieruchomi kosiarkę – takie zdarzenie jest niebezpieczne i powoduje ryzyko porażenia prądem. Korzystanie z kosiarki spalinowej jest pod tym względem o wiele bezpieczniejsze.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem – parametry kosiarki spalinowej

Przed zakupem kosiarki spalinowej przede wszystkim powinno się zwrócić uwagę na moc silnika. Jest to najważniejszy parametr podczas zakupu urządzenia. Z reguły poleca się, by zdecydować się na model z większym i wydajniejszym motorem, gdyż takie urządzenie dokładniej i równiej ścina trawę. Moc silnika ma również znaczenie, gdy często kosi się długą trawę. Słaba kosiarka będzie się wtedy zapychać i blokować, przez co konieczne będzie ręczne czyszczenie jej ostrzy. Rekomendowany przedział mocy silnika wynosi 4-6 KM.
Prócz mocy silnika powinno się sprawdzić, jaki rodzaj motoru jest zamontowany w kosiarce spalinowej. Może być to silnik dwusuwowy lub czterosuwowy. Pierwszy typ zużywa więcej paliwa, jest głośny i emituje sporo spalin. Silnik czterosuwowy jest cichszy, jednak manewrowanie kosiarką w niego wyposażoną jest trudniejsze i wymaga więcej wprawy.
REKLAMA
Jeżeli w ogrodzie lub na działce wiele miejsc porośniętych trawą jest trudno dostępnych lub znajduje się w pobliżu płotów, prócz kosiarki spalinowej dobrze jest wyposażyć się w kosę spalinową. Z kosy korzysta się, przenosząc ją na ramieniu za pomocą specjalnych pasów i szelek. Urządzenie nie dotyka podłoża, dlatego można nim dotrzeć nawet do trudno dostępnych miejsc. Kosa bez trudu poradzi sobie z podcinaniem trawy w zakamarkach, do których kosiarka nie dociera.

Kosiarka spalinowa z napędem czy bez?

Kosiarki spalinowe są dostępne w wersjach z napędem lub bez niego. Modele z napędem są oparte na przekładniach kątowych, ślimakowych lub wale kardana. Takie modele dobrze radzą sobie na nierównych trawnikach. Szczególnie polecane są w takich przypadkach kosiarki spalinowe z napędem na tylne koła, które są większe i ułatwiają manewrowanie. Niestety, napęd zwiększa koszty serwisowania. Na zakup kosiarki bez napędu można zdecydować się natomiast, gdy trawnik jest równy i niewielki, a głównym kryterium przy wyborze urządzenia jest jego cena. Brak napędu w kosiarce to również niższa waga, co pozytywnie wpływa na komfort podczas skręcania lub cofania.

Kosiarka z koszem czy mulczująca?

Przed wyborem kosiarki spalinowej powinno się przemyśleć, czy woli się model z koszem do zbierania trawy, czy też mulczujący. Kosz do zbierania trawy ułatwia uprzątnięcie trawnika, gdyż wystarczy wysypać jego zawartość do kompostownika. Do kosza trafiają wszystkie odpady zielone wydostające się spod ostrzy kosiarki, dlatego koszenie nie powoduje zabrudzenia ubrania i butów. Dodatkowo trawa jest zatrzymywana we wnętrzu kosza, dlatego nie trzeba jej sprzątać ze schodów, desek tarasowych ani chodników.
Kosiarka mulczująca jest pozbawiona kosza do zbierania trawy, jednak posiada funkcję rozdrabniania odpadów zielonych. Ścinki trawy pozostają na trawniku, stopniowo zmieniając się w naturalny, wartościowy nawóz. Dzięki temu można łatwo odżywić i odnowić trawnik bez ponoszenia kosztów związanych z zakupem sztucznych nawozów.
Zanim zakupisz kosiarkę do swojego ogrodu, sprawdź ofertę kosiarek spalinowych w sklepie https://www.castorama.pl/. Znajdziesz wśród nich różne modele urządzeń, które sprawdzą się w ogrodzie każdej wielkości, a także na działkach i w innych miejscach, w których chcesz uporządkować zieleń.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA