„Parkuj i jedź” w Radomiu już działa

„Parkuj i jedź” w Radomiu już działa

Radom
RynekInfrastruktury
RynekInfrastruktury
REKLAMA
W  dniu 4 stycznia, w Radomiu uroczyście otwarto nowy parking systemu Parkuj i Jedź Kolei Mazowieckich. To siódmy i jednocześnie największy z 40 zaplanowanych przez KM i Urząd Marszałkowski parkingów. Pomieści 198 samochodów.

Parking w Radomiu położony jest w dogodnym miejscu, przy samych peronach stacji tuż za budynkiem dworca PKS. Oprócz samochodów, można tu zostawić rowery i motocykle. Parking jest oświetlony i dozorowany, a także objęty monitoringiem elektronicznym. Użytkownicy mają do dyspozycji toaletę. Trochę do życzenia pozostawia natomiast bardzo wąski chodnik prowadzący na peron.

 

Wartą 1,8 mln złotych inwestycję sfinansowały po połowie: miasto Radom i województwo mazowieckie - Początkowo projekt budowy przewidywał finansowanie w całości z budżetu województwa, ale ze względu na ograniczone środki finansowe marszałek zwrócił się do nas z prośba o współfinansowanie inwestycji. Przychyliliśmy się do tej prośby - Powiedział "Rynkowi Kolejowemu" prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak.

 

REKLAMA

- Budowa parkingu i remont dworca to dobry prognostyk dla kolei w Radomiu. Pozostają nadzieje, że nastąpi też modernizacja linii kolejowej numer 8 do Warszawy, kluczowa dla miasta i całego regionu. - dodał prezydent. - Dołączam się do tego życzenia. Modernizacja linii do Radomia pozwoliłoby nam właściwie wykorzystać nowoczesny tabor i jeździć z prędkością 160 km/h, a nie 50 km/h. Nie można jednak zapominać o dobudowaniu drugiego toru na odcinku Warka - Radom - dodał członek zarządu Kolei Mazowieckich Michał Panfil. Jego spółka jest zarządcą parkingu.

 

- Opłaty za parking będą symboliczne - stwierdził natomiast wicemarszałek Leszek Ruszczyk. Za pozostawianie samochodu lub motocykla kwartalna opłata wyniesie 40 zł, a roweru 10 zł. Opłata miesięczna wynosi 20 zł za samochód i 5 zł za rower, a jednorazowe pozostawienie samochodu lub roweru - odpowiednio 3 i 2 zł – Ale do końca stycznia parkowanie będzie za darmo - uzupełnił Ruszczyk. - Jestem pewien, że parking bardzo przyda się mieszkańcom Radomia, którzy jeżdżą do Warszawy do pracy. - Wolałbym, żeby taki parking zbudowała u siebie prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz - aby to Warszawiacy mogli jeździć do pracy do Radomia - dodał od razu jeden z radomskich radnych.

 

Niestety, nie wiadomo jeszcze, czy z parkingu będą mogli korzystać pasażerowie pociągów PKP Intercity, które również zatrzymują się w Radomiu - Ta kwestia jest na pewno do dogadania - odpowiedział "Rynkowi Kolejowemu" Michał Panfil.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA