Remont Panoramy Racławickiej we Wrocławiu zakończy się z opóźnieniem?fot. Jakub Zazula

Remont Panoramy Racławickiej we Wrocławiu zakończy się z opóźnieniem?

https://img.investmap.pl/user/3/35_%s.jpg
Orzech
Panorama Racławicka
adresWrocław, Purkyniego 11
inwestorGmina Wrocław
REKLAMA
Trwa remont jednej z największych atrakcji turystycznych Wrocławia – Panoramy Racławickiej. Pierwotnie planowano jego zakończenie i otwarcie dla zwiedzających do końca II kwartału 2021 roku. Okazuje się jednak, że remont ma poślizg i dotrzymanie tego terminu może być trudne do zrealizowania.

Przypomnijmy, pod koniec lipca 2020 roku Panoramę Racławicką zamknięto, a od 4 sierpnia trwa największy remont w historii tego obiektu. Być może potrwa od nawet do końca bieżącego roku.
Czynione są wszelkie starania, aby placówka została udostępniona dla zwiedzających jak najszybciej, być może do końca lipca
– Zdaję sobie sprawę, że ludzie są stęsknieni i chcą zobaczyć miejsce, które jest wizytówką Wrocławia, ale dokładną datę ogłosimy, kiedy będziemy mieli ostateczną pewność, dzisiaj zastanawiamy się nad końcem drugiego tygodnia lipca – mówi portalowi miejskiemu wroclaw.pl, Piotr Oszczanowski, Dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
– Przypomnę, że przeszło tu już 11 milionów ludzi. To musiało pozostawić pewien ślad, stąd potrzebna była pierwsza wielka modernizacja samego budynku – zwraca uwagę Piotr Oszczanowski. I dodaje: – Modernizacja ma na celu podnieść komfort pobytu w tym miejscu, abyśmy dobrze zapamiętali wizytę i chcieli tu powrócić.

W ramach prowadzonego trzeciego etapu modernizacji Panoramy Racławickiej przestrzeń holu zostanie nowocześnie zaaranżowana i dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zmieni się również wygląd kas biletowych. W ramach przedsięwzięcia powstanie także nowa księgarnia. W ramach przeprowadzanej modernizacji obiektu stworzone zostaną nowe ścieżki narracyjne towarzyszące ekspozycji słynnego dzieła Kossaka i Styki. Powstanie m.in. specjalny komentarz dla dzieci. Po przeprowadzonych pracach całkowicie zmieni się też charakter małej rotundy


– Przez te dziesięciolecia stale unowocześniane było techniczne oprzyrządowanie rotundy, tak aby machina działała bez jakichkolwiek zakłóceń – informuje Romuald Nowak, kierownik obiektu. – Obecnie komentarza opisującego malowidło można wysłuchać jednocześnie w szesnastu językach, dostępna jest także audiodeskrypcja ułatwiająca oglądanie dzieła Styki i Kossaka osobom niedowidzącym – dodaje.


Wszystkie planowane prace modernizacyjne odbywają się pod okiem konserwatorów zabytków (budynek wpisany jest do Rejestru Zabytków Województwa Dolnośląskiego). Nadzór sprawują również osoby, które wchodzą w skład wybranego zespołu realizującego prace budowlane i konserwatorskie w Panoramie Racławickiej, a także konserwatorzy zatrudnieni w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.


Całkowity koszt inwestycji wynosi ponad 29 mln zł. Jest ona finansowana ze środków Unii Europejskiej (wysokość dotacji wynosi 18 227 184,57 zł).


Generalnym wykonawcą prac modernizacyjnych Panoramy Racławickiej jest Przedsiębiorstwo Budowlano-Konserwatorskie Castellum Sp. z o.o. z Wrocławia. Inwestorem jest Muzeum Narodowe we Wrocławiu.


Panorama Racławicka została otwarta we Wrocławiu w czerwcu 1985 roku po prawie czterdziestu latach starań. To pierwsze i jedyne zachowane do dziś polskie dzieło tego gatunku. Rocznie ogląda ją około 400 tysięcy turystów z całej Polski i ze świata. Jest jedną z największych atrakcji turystycznych stolicy Dolnego Śląska i obowiązkowe miejsce dla wielu wycieczek.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Sprzedaż III etapu osiedla Przy Alejach w Gdańsku rozpoczęta
Develia, jeden z największych deweloperów mieszkaniowych w Polsce, wprowadza do sprzedaży III etap o...
Państwo planuje sprzedaż blisko 18 ha pod aktywność gospodarczą pod Środą Śląską
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa za nieruchomość położoną tuż za zakładem produkującym szyby dla b...
Ruszyła budowa drugiego etapu osiedla Kraft w Łodzi
Deweloper Trei Real Estate Poland rozpoczął budowę kolejnego etapu osiedla Kraft. W ramach inwestycj...
Spore zainteresowanie Jeleniogórskim Budżetem Obywatelskim 2022. Do oceny formalnej zakwalifikowano 48 projektów
W Jeleniej Górze trwa proces związany z przyjmowaniem zgłoszeń do Jeleniogórskiego Budżetu Obywatels...
We Wrocławiu powstanie nowa atrakcja dla najmłodszych [WIZUALIZACJE]
We Wrocławiu pojawi się nowa atrakcja dla najmłodszych. W ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskieg...
Mecalit wprowadza się do Central European Logistics Hub w Łodzi
Firma Mecalit, producent elementów technicznych oraz komponentów z tworzyw sztucznych dla branż AGD,...
W centrum Wrocławia trwa budowa ponad 50-metrowego biurowca MidPoint 71 [ZDJĘCIA + WIZUALIZACJE]
W centrum stolicy Dolnego Śląska, przy ulicy Powstańców Śląskich powstaje nowy biurowiec MidPoint 71...
Przy ulicy Zielnej w Warszawie trwa budowa biurowca Central Point [FILM]
Coraz bliżej zakończenia biurowca Central Point w Warszawie. Wieżowiec osiągnął już swoją docelową w...
Jest szansa na dużo nowych miejsc pracy w fabrykach GKN Driveline w Oleśnicy
Pojawiła się szansa na dużą ilość nowych miejsc pracy w fabrykach automotive GKN Driveline w Oleśnic...
Etisoft otworzy Centralny Magazyn Wysyłkowy w Gliwicach
Etisoft tworzy na własne potrzeby nowoczesny i zaawansowany technologicznie Centralny Magazyn Wysyłk...