Rewitalizacja Księżego Młyna w Łodzi fot. Jakub Zazula

Rewitalizacja Księżego Młyna w Łodzi

FILM
Jakub Zazula
Jakub Zazula
REKLAMA

W dzisiejszym filmie przyjrzymy się rewitalizacji osiedla Księży Młyn przy Przędzalnianej w Łodzi. Zapraszamy na film!

Historyczne osiedle z budynkami z rudej cegły prezentuje się obecnie jeszcze piękniej niż na koniec XIX wieku, kiedy zostało wybudowane. Nie tylko zostały tam dokładnie odrestaurowane famuły, ale także przekształcone w komfortowe mieszkania, pracownie artystyczne i lokale użytkowe.

fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula

Po kilku latach starań, całkowite odnowienie osiedla stało się faktem. Składa się ono z 18 budynków usytuowanych w trzech rzędach przy ul. Księży Młyn i ul. Przędzalnianej.

Pierwsze domy, wybudowane obok monumentalnej przędzalni przez Scheiblera, przeszły rewitalizację. Podobnie famuły przy ul. Fabrycznej i dalszym odcinku ul. Przędzalnianej. Karol Scheibler był jednym z najpotężniejszych magnatów tekstylnych w historii dziewiętnastowiecznej Łodzi, nadając miastu czołowe miejsce w europejskim przemyśle włókienniczym.

Stworzył potężne imperium, obejmujące kompleks tzw. Centrali przy Wodnym Rynku (obecnie plac Zwycięstwa), Księży Młyn oraz rozległą zabudowę ciągnącą się od ul. Tymienieckiego aż do ul. Piotrkowskiej, zajmującą łącznie około 500 hektarów.

fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula

Pod koniec XIX wieku Scheibler był niekwestionowanym liderem w przemyśle włókienniczym w Łodzi i Królestwie Polskim. Jego majątek, przekraczający czternaście milionów rubli u schyłku życia, pozostaje bez precedensu w historii ówczesnych przemysłowców na ziemiach polskich.

REKLAMA

Jego produkty o wysokiej jakości przyniosły mu w 1870 roku możliwość znakowania herbem Cesarstwa Rosyjskiego. Na światowej wystawie w Paryżu w 1878 roku otrzymał złoty medal.

W 1880 roku Scheibler przekształcił swoje przedsiębiorstwo w spółkę akcyjną pod nazwą "Towarzystwo Akcyjne Manufaktur Bawełnianych Karola Scheiblera". Jego nazwisko przetrwało w nazwie firmy do 1946 roku.

fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula

Na podstawie jego życiorysu, Władysław Reymont stworzył postać Hermana Bucholca w powieści "Ziemia Obiecana".

Karol Scheibler zmarł 13 kwietnia 1881 roku w Łodzi i został pochowany na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej, w Kaplicy Scheiblerów, ufundowanej przez jego żonę Annę.

fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA