Poznańskie Inwestycje Miejskie podsumowały rok 2024. Upłynął on pod znakiem wielu inwestycji. Mury rosły jak na drożdżach (nie tylko w centrum piekarstwa), a kolejne metry jezdni, dróg rowerowych i chodników pokrywane były nową nawierzchnią. Do tego pojawiły się nowe rośliny i mała architektura.
Zima
W Poznaniu mijający 2024 r. także rozpoczął się dużym projektem - budową wiaduktów w ciągu ul. Lutyckiej i Golęcińskiej. To wyczekiwana inwestycja, dzięki której zamknięte szlabany na przejazdach kolejowych nie będą już codziennością mieszkańców Strzeszyna i Podolan. W styczniu 2024 r. prace dopiero się rozpoczynały, dziś jest już wielki plac budowy. Gotowe są przyczółki wiaduktów, a w grudniu pojawiły się tam stalowe belki stanowiące podstawę ich konstrukcji wiaduktów.
W tej części Poznania przybywa mieszkańców, dlatego dla najmłodszych powstaje też nowa szkoła. Pod koniec stycznia 2024 r. na placu budowy wmurowano symboliczną kapsułę czasu. Z miesiąca na miesiąc widać było, jak rosną kolejne mury i kondygnacje tej placówki. Obecnie widać już przemyślaną, praktyczną bryłę szkoły. Projektanci kształtem budynku naturalnie wydzielili strefy dla dzieci młodszych, starszych i najstarszych.
Szkoła jest obecnie największą inwestycją oświatową w Poznaniu. Na grudniowej sesji rady miasta podjęto uchwały, dzięki którym wiemy już, że pod adresem Rostworowskiego 15 będzie działało Przedszkole nr 201 oraz Szkoła Podstawowa nr 99.
Wśród zadań realizowanych przez spółkę PIM były również mniejsze - choć nie mniej ważne - o znaczeniu lokalnym. W lutym ruszyła przebudowa ulic Stefańskiego i Kwiatkowskiego na Świerczewie.
Także w lutym na Stary Rynek wrócili jego stali "mieszkańcy", czyli figurka Bamberki i pręgierz. Po fachowej renowacji znów pozują do zdjęć z poznaniakami i turystami.
Wiosna
Po zimie działo się równie dużo na budowach. Można było obserwować, jak np. pięknieje budynek Szkoły Podstawowej nr 68 z Oddziałami lntegracyjnymi i Specjalnymi na Piątkowie. Przeszedł on gruntowną przebudowę, dzięki której obecny rok szkolny uczniowie rozpoczęli w całkowicie odnowionych wnętrzach.
Wiosną rozpoczął się kolejny etap prac w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Ugory - modernizacja instalacji wewnętrznych i odświeżenie pomieszczeń w głównym budynku. Równolegle na zewnątrz kontynuowane były roboty elewacyjne przywracające blask temu przykładowi architektury modernizmu.
Równolegle można było zobaczyć ul. Architektów w nowej odsłonie - po przebudowie odcinka między ul. Starogardzką a Pniewską mieszkańcy mają do dyspozycji równą nawierzchnię drogi i chodniki.
Kwiecień przyniósł dobre informacje dla rowerzystów - rozpoczęło się układanie nawierzchni na nowej drodze rowerowej wzdłuż ulic Estkowskiego, Małe Garbary, Wolnica i Solnej. Dziś miłośnicy dwóch kółek do dyspozycji mają ok. półtora kilometra komfortowej trasy wzdłuż której biegnie chodnik. Pojawiła się nowa zieleń: drzewa, krzewy i trawniki. Przy okazji otwarcia tego odcinka można było przeczytać także o innych inwestycjach rowerowych.
Jednym z ciekawszych widoków na budowie była... barka. Przypłynęła Wartą, by wspomóc realizację pieszo-rowerowych mostów Berdychowskich. Barkę wykorzystano do montażu podpór w nurcie Warty. Co ważne, dziś już tych podpór nie zobaczymy - miały charakter tymczasowy, umożliwiły posadowienie kluczowych elementów mostu. Po wypełnieniu swojej roli zostały zdemontowane. Konstrukcja pieszo-rowerowej przeprawy opiera się dziś wyłącznie na przyczółkach, co nadaje im lekkości i unikatowego wyglądu. Mosty łączą Stare Miasto z Ostrowem Tumskim i dalej z terenami Politechniki. Wiosną 2025 roku będzie już można z nich korzystać.
Lato
Latem gotowy był już budynek zaplecza sportowego na terenie Ogrodu Jordanowskiego nr 1 przy ul. Solnej. W środku zainstalowane zostały urządzenia sanitarne: prysznice, umywalki, toalety. Przewidziano tam też miejsce na szatnię, świetlicę i magazyn.
W lipcu rozpoczęła się kolejna rowerowa inwestycja, tym razem na ul. Dmowskiego. Wygodna droga z chodnikiem budowana jest między ul. Krauthofera a ul. Miedzianą na Górczynie. Wcześniej jednak pojawiła się na łazarskim odcinku ul. Dmowskiego - od ul. Potockiej do ul. Hetmańskiej. O postępie prac można było przeczytać w komunikacie.
Niektóre budowy muszą rozpocząć się od wyburzeń. Tak było latem przy ul. Taborowej, gdzie w miejscu starej hali Olimpia powstaje nowoczesny obiekt, do którego blisko będą mieli mieszkańcy Grunwaldu, Łazarza i Jeżyc. Pływalnia będzie mogła być wykorzystywana nie tylko w codziennej rekreacji, ale też m.in. do organizacji lokalnych imprez sportowych i nauki pływania. W grudniu wmurowano tam kapsułę czasu, o czym można było przeczytać w artykule na stronie poznan.pl.
W lipcu pojawiła się symboliczna wiecha na budowie Branżowego Centrum Umiejętności w dziedzinie piekarstwa przy Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego na Winogradach. Dziś całość jest już niemal gotowa. Nowa placówka umożliwi kształcenie w tym zawodzie.
Jesień
Jesienią przyszedł czas na realizację prac wykończeniowych w budynkach. Tak było w powstającej hali sportowej przy XX Liceum Ogólnokształcącym na os. Wichrowe Wzgórze. Będzie tam pełnowymiarowe boisko do koszykówki i siatkówki oraz trybuny
Jesienią można było także obserwować zmierzającą ku końcowi budowę drogi rowerowej w rejonie ul. Strzeleckiej i Królowej Jadwigi. To element głównej trasy, która - zgodnie z Programem Rowerowym Miasta Poznania - połączy centrum z rejonem Szczepankowa.
Z myślą o pieszych i rowerzystach powstało też połączenie przystanku PST Słowiańska z parkiem im. A. Wodziczki. Droga rowerowa i chodnik wybudowane zostały w pasie pomiędzy jezdnią ul. Księcia Mieszka I i torowiskiem tramwajowym. Trasa kończy się na wlocie do parku - w miejscu, gdzie w kolejnych krokach planowana jest kładka rowerowa prowadząca cyklistów nad Bogdanką. Przy okazji tej inwestycji wymieniono również nawierzchnie zjazdów w okolicy skrzyżowania ulic Słowiańskiej i Mieszka I.
Wyżej wymienione inwestycje to tylko przykłady zadań, które były realizowane pod nadzorem spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie. Rok 2025 zapowiada się równie pracowicie. Jedne inwestycje będą zmierzały do końca (chociażby wspomniane mosty Berdychowskie czy wiadukty oraz szkoła na Strzeszynie), a inne dopiero się rozpoczną (m.in. trasa tramwajowa wzdłuż ul. Ratajczaka
Źródło: Poznańskie Inwestycje Miejskie