[Polska] Trwa dobra passa na rynku magazynowym w Polsce

[Polska] Trwa dobra passa na rynku magazynowym w Polsce

Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Najlepsze otwarcie roku pod względem wolumenu umów najmu. Utrzymuje się wysoka aktywność deweloperów i rośnie udział powierzchni budowanej na zasadach spekulacyjnych. Mniejsze rynki magazynowe nabierają znaczenia.

 

Firma doradcza JLL podsumowała I kw. 2015 r. na rynku nieruchomości magazynowych w Polsce oraz zaprezentowała trendy rozwoju sektora w najbliższych miesiącach.

 

Tomasz Olszewski, Dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych w Europie Środkowo-Wschodniej JLL, informuje: „Początek 2015 r. upłynął pod znakiem kontynuacji bardzo dobrej passy na rynku magazynowym. Całkowity popyt na powierzchnie magazynowo-przemysłowe sięgnął 585 000 mkw., co jest historycznie najlepszym otwarciem roku. Podaż komercyjnych powierzchni magazynowych i przemysłowych w Polsce przekroczyła 9 mln mkw., a aktywność deweloperów pozostaje wysoka – w budowie znajduje się prawie 593 000 mkw.”

 

Popyt

W I kw. 2015 r. wysoka dynamika rynku powierzchni magazynowych została utrzymana, a całkowity popyt wyniósł 585 000 mkw. Największą aktywność najemców w I kw. zarejestrowano w Polsce Centralnej (popyt brutto 141 000 mkw.), a następnie w regionie Poznania (92 000 mkw.) i Górnego Śląska (86 000 mkw.).

 

Jan Jakub Zombirt, Starszy Analityk Rynku JLL, komentuje: „W I kw. popyt netto, czyli nie obejmujący odnowień umów, wyniósł 380 000 mkw. Warto również zauważyć, że znaczący wolumen powierzchni został wynajęty w mniej oczywistych lokalizacjach, takich jak m.in. Szczecin, Toruń i Podkarpacie. Łącznie, poza pięcioma kluczowymi regionami podpisano nowe umowy najmu na 107 000 mkw., co stanowi 28% krajowego popytu netto. Można to uznać za bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę fakt, że udział wszystkich tych regionów w krajowej podaży wynosi jedynie 8%”.

 

Co ciekawe, popyt netto w Polsce Centralnej sięgnął 70 000 mkw., z czego aż 50 000 mkw. przypadło na Piotrków Trybunalski, co jest najmocniejszym wynikiem w tym mieście od lat i spowodowało znaczny spadek dostępności w tej lokalizacji.

 

Największą umowę najmu w I kw. podpisał Jysk na 40 000 mkw. w Logistic City w Piotrkowie Trybunalskim.

 

Największe transakcje najmu zawarte w I kw. 2015 r.


NajemcaParkRodzaj umowyPowierzchnia (mkw.)JyskLogistic CityRozszerzenie40 000FM LogisticP3 PiotrkówOdnowienie37 000NipponGoodman Toruń Logistics CenterOdnowienie26 000RR DonnelleyPanattoni Park Łódź EastOdnowienie23 000Źródło: JLL, magazyny.pl, I kw. 2015 r.Podaż

Pod koniec I kw. 2015 r. całkowita podaż powierzchni magazynowych w Polsce wynosiła 9,02 miliona mkw.1 Pod względem struktury właścicielskiej polskiego rynku, ponad połowa istniejącej podaży jest obecnie w rękach czterech największych graczy oraz ich partnerów (Prologis, SEGRO, Logicor i Goodman).

 

W ciągu kwartału oddano do użytku 298 000 mkw. nowych magazynów. Największy wolumen trafił na rynek w Poznaniu (189 000 mkw.), w okolicach Warszawy (28 000 mkw.) oraz w Trójmieście (27 000 mkw.).

 

Aktywność deweloperów pozostaje wysoka – obecnie w fazie realizacji jest niemal 593 000 mkw. Najwięcej powierzchni powstaje w regionie Wrocławia (101 000 mkw.), na Górnym Śląsku (92 000 mkw.) i w Poznaniu (63 000 mkw.). Obecnie prace budowlane o mniejszej lub większej skali trwają niemal w każdym regionie kraju.

 

– „Obserwujemy dalszy wzrost udziału projektów spekulacyjnych. Pod koniec I kw. 2015 r. w budowie znajdowało się 215 000 mkw. powierzchni niezabezpieczonej umowami najmu, co stanowi 36% całej powstającej obecnie podaży” – dodał Tomasz Olszewski.

 

Współczynnik powierzchni niewynajętej w dół

Jak podaje portal magazyny.pl, pod koniec I kw. wskaźnik pustostanów wynosił 7,3%, co oznaczało spadek wobec 9,8% na koniec 2014 r. Spośród pięciu głównych regionów2, największy udział powierzchni bez najemcy charakteryzował rynek Warszawy (13,9% w strefie Warszawa Miasto oraz 10,3% w okolicach Warszawy). Największy spadek udziału powierzchni niewynajętej odnotowano w Polsce Centralnej, gdzie – także dzięki dużym transakcjom w Piotrkowie – wskaźnik pustostanów spadł z 15,8% do 6,1%.

 

Czynsze

W I kw. zarejestrowano niewielki spadek czynszów bazowych na Górnym Śląsku, gdzie wynoszą one obecnie 2,9-3,6 euro za mkw. miesięcznie oraz w Poznaniu (2,8-3,5 euro za mkw. miesięcznie). Czynsze w pozostałych regionach były stabilne i nie zmieniły się wobec IV kw. 2014 r.


---

1 Od I kw. 2015 r. na skutek przeprowadzonej weryfikacji zasobów magazynowych zmianie uległa wielkość podaży na niektórych rynkach regionalnych.

2 Warszawa, Górny Śląsk, Poznań, Polska Centralna i Wrocław

Tagi:

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

We Wrocławiu powstanie pierwsze osiedle na terenach PKP realizowane w ramach programu Mieszkanie Plus
Jak poinformował PFR Nieruchomości we Wrocławiu powstanie pierwsze osiedle w ramach rynkowej części...
ID Logistics uruchomiło magazyn w Zgorzelcu. Pracę w nim znajdzie ponad 700 osób
ID Logistics, specjalista w zakresie dedykowanych rozwiązań logistyki kontraktowej otworzył oficjaln...
Wrocław: Kolejna firma z branży IT wynajmuje powierzchnię biurową w Quorum
Największy projekt mixed-use na Dolnym Śląsku będzie nową siedzibą studia deweloperskiego z branży g...
Leroy Merlin otworzy swój market w Głogowie
Leroy Merlin otworzy w Głogowie swój pierwszy market. Będzie to już dziewiąty sklep tej francuskiej...
Grupa EMC wchodzi do Sky Tower we Wrocławiu
Wrocławski Sky Tower pozyskał nowego, dużego najemcę. Około 1200 mkw. powierzchni zajmie Grupa EMC,...
W Polsce jest już 12 milionów mkw. powierzchni biurowych
Dane za okres I-III kw. 2021 r. wskazują na aktywne zainteresowanie najemców powierzchniami biurowym...
Warta wprowadziła się do nowej siedziby w biurowcu Warsaw UNIT [ZDJĘCIA]
Firma ubezpieczeniowa Warta zakończyła właśnie przeprowadzkę do nowej siedziby w Warszawie. War...
Wella Company otwiera w Łodzi swoje Centrum Usług Wspólnych
Już w listopadzie do łódzkiej Bramy Miasta wprowadzi się Wella Company, najszybciej rozwijający się...
Rusza drugi etap realizacji wielkiej inwestycji Panattoni pod Wrocławiem [ZDJĘCIA]
Panattoni, lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie, ruszył z realizacją II etapu swojej na...
Warszawski Skyliner siedzibą Booksy
Międzynarodowa platforma rezerwacji wizyt dla branży health & beauty – Booksy, wynajęła 1,5 tys...