Kolejna wielka inwestycja w Szczecinie, który staje się offshorową stolicą Polski. We wtorek 7 stycznia do fabryki duńskiej firmy Vestas na Ostrowie Brdowskim dotarły pierwsze komponenty do budowy gondoli do turbin wiatrowych. W ten sposób ruszyła w szczecińskiej fabryce produkcja części do morskich farm wiatrowych. Generalnym wykonawcą tej wielkiej inwestycji była firma Atlas Ward Polska z Wrocławia.
Wartość duńskiej inwestycji w Szczecinie szacowana jest na 430 mln zł, a docelowo w zakładzie ma znaleźć zatrudnienie 700 osób. Obecnie przy produkcji pracuje 200 osób. Firma chce jednak osiągnąć docelowe zatrudnienie do końca bieżącego roku.
Łącznie w Vestas Polska w tej chwili zatrudnionych jest 1100 osób. Najwięcej z nich, około 450, pracuje w Szczecinie.
Firma jest jednym z największych przedsiębiorców działających na obszarze Kostrzyńsko-Słubickiej SSE (pod względem deklarowanej wartości inwestycji oraz deklarowanej liczby nowych miejsc pracy) i korzysta ze zwolnienia podatkowego w ramach Polskiej Strefy Inwestycji.
Jak poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, rozładunek odbywał się przy użyciu największej w Europie suwnicy portowej, liczącej 115 metrów, o udźwigu do 1400 ton. Jeszcze w styczniu firma zapowiada kolejne 4 transporty. Następny dotrze 16 stycznia.
Projekt inwestycyjny Vestas i fabrykę gondol oraz piast do turbin wiatrowych obsługiwało Centrum Inicjatyw Gospodarczych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.
O firmie i inwestycji:
Duńska firma Vestas to światowy lider w produkcji systemów energetyki wiatrowej. Firma-córka, Vestas Assembly Poland, wybudował kolejny już zakład w naszym kraju, w którym będą wytwarzane m.in. gondole do turbin wiatrowych.
Produkcja największej fabryki offshore w Polsce trafi zarówno na rynek krajowy jak i globalny - inwestycja Vestas odegra kluczową rolę we wspieraniu polskiego przemysłu morskiej energetyki wiatrowej, umożliwiając jednocześnie wniesienie znaczącego wkładu w realizację celów klimatycznych UE.
Turbiny Vestas będą wykorzystywane m.in. w morskich farmach wiatrowych Baltic Power – wspólnym przedsięwzięciu Orlenu i Northland Power. Ich łączna moc ma wynieść 5,2 GW.
ZDJĘCIA:
To nie koniec dobrych informacji gospodarczych dla Szczecina
Vestas w styczniu ogłosił również plany budowy drugiej fabryki w stolicy województwa zachodniopomorskiego. Na północy miasta będą powstawać łopaty najnowszej generacji do turbin wiatrowych. Zgodnie z planem ten zakład ruszy pełną parą w 2026 roku i ma wygenerować ponad tysiąc nowych miejsc pracy.
Produkcja w Szczecinie ma w znacznym stopniu zaspokajać popyt na realizację polskich i zagranicznych projektów.
Dzięki budowie dwóch wspomnianych fabryk w Szczecinie powstanie ponad 1700 bezpośrednich miejsc pracy. Vestas stanie się tym samym jednym z największych pracodawców w tym mieście.