Kolejna wielka inwestycja w północnej Polsce. Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) złożyły wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy ww. linii przesyłowej służącej wyprowadzeniu mocy z powstających na Bałtyku morskich farm wiatrowych w stronę Olsztyna.
Linia elektroenergetyczna 400 kV Gdańsk Błonia – Olsztyn Mątki, o projektowanej długości ok. 140 km, wybudowana zostanie na terenie 15 gmin w dwóch województwach: pomorskim i warmińsko-mazurskim. Połączy ona dwie stacje elektroenergetyczne Gdańsk Błonia i Olsztyn Mątki.
Budowa linii 400 kV w śladzie istniejącej od 1993 roku linii 400 kV relacji nie jest możliwa. Wymagałoby to wyłączenia tej linii na okres budowy, a jest to dla bezpieczeństwa regionu jedno z kluczowych połączeń, za pomocą którego energia elektryczna jest przesyłana z północy kraju w kierunku Olsztyna i Ostrołęki.
Dla nowej linii 400 kV konieczne jest także zapewnienie pasa technologicznego o szerokości 70 metrów, który ze względu na normy ochrony zdrowia i środowiska musi być wolny od zabudowy mieszkaniowej. Ze względu na rozwijające się budownictwo mieszkaniowe, na niektórych odcinkach linii nie ma możliwości wytyczenia takiego pasa.
Uruchomienie nowej linii planowane jest na 2028 rok.
Budowa dwutorowej linii elektroenergetycznej 400 kV relacji Gdańsk Błonia – Olsztyn Mątki ma kluczowe znaczenie dla zwiększenia pewności zasilania części woj. pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Planowana inwestycja jest fragmentem tzw. „szyny północnej”, tj. ciągu liniowego 400 kV Krajnik – Morzyczyn – Dunowo – Słupsk – Żarnowiec – Gdańsk I/Gdańsk Przyjaźń/Gdańsk Błonia – Olsztyn Mątki, i stanowić będzie ważny element Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Budowa przedmiotowej linii poprawi bezpieczeństwo pracy sieci elektroenergetycznej w całym regionie i otworzy tym samym nowe możliwości inwestycyjne, a także pozwoli na wyprowadzenie mocy z Morskich Farm Wiatrowych.
Na obszarach, na których projektowana jest linia, przeprowadzono inwentaryzację przyrodniczą obejmującą cztery pory roku. Wyniki analiz opublikowano w raporcie oddziaływania inwestycji na środowisko, z którym w RDOŚ mogą się zapoznać wszyscy zainteresowani.
Korzyści z inwestycji to:
• nowe miejsca pracy,
• wpływy do budżetów gmin, przez teren których przebiegać będzie linia,
• lepsze warunki dla inwestorów,
• wspieranie lokalnych społeczności.