Chorzów to nieduże miasto, które wchodzi w skład Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Od zachodu graniczy z Katowicami i ma bogatą historię związaną z przemysłem górniczym i hutniczym. Obecnie poddawane jest rewitalizacji po szkodach wyrządzonych przez jego przemysłową działalność. W wyniku tego procesu w mieście może rozwijać się nowe budownictwo mieszkaniowe. W ofercie nieruchomości z rynku pierwotnego dostępnych jest około 400 lokali. Ze względu na atrakcyjne ceny mieszkań oraz bliskość do Katowic, Chorzów może stanowić alternatywę do zamieszkania dla osób ze stolicy województwa śląskiego.
W Chorzowie nowe inwestycje mieszkaniowe powstają w różnych punktach miasta. Działania związane z rewitalizacją pozwalają deweloperom prowadzić inwestycje m.in. na terenach poprzemysłowych. Nowe mieszkania powstają w centrum Chorzowa, na zachodzie i południu miasta np. na dzielnicy Chorzów II oraz w pobliżu Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.
Rynek najmu mieszkań w Chorzowie nie jest tak dynamiczny jak w pobliskich Katowicach, ale z każdym rokiem sytuacja się poprawia. Osoby szukające mieszkań na wynajem w Chorzowie mogą wybierać pomiędzy lokalami znajdującymi się w starych kamienicach (które często wymagają remontu), w blokach z wielkiej płyty oraz w nowoczesnych inwestycjach deweloperskich. Te ostatnie oferują największy komfort i udogodnienia w postaci parkingów podziemnych, monitoringu czy placów zabaw dla dzieci. Taka różnorodność oferty wpływa również na szeroki wachlarz cenowy wynajmowanych mieszkań. Lokale znajdujące się w starych kamienicach są z reguły najtańsze, z tego względu często wybierane przez studentów. Rodziny i osoby pracujące poszukują większego komfortu, który oferują nowe mieszkania. Za wyższy standard lokalu trzeba również więcej zapłacić.
Chorzów posiada bogatą historię, sięgającą XIX wieku, kiedy to rozwijał się tu przemysł górniczy i hutniczy. Miasto miało duże znaczenie gospodarcze dla regionu, a wiele zabytkowych budynków i infrastruktury przypomina o tamtych czasach.
Jednym z charakterystycznych miejsc w Chorzowie jest Stadion Śląski, który jest jednym z największych stadionów w Polsce. Został on wybudowany w latach 50. XX wieku i był areną wielu znaczących wydarzeń sportowych oraz koncertów.
Chorzów oferuje także wiele atrakcji kulturalnych i rekreacyjnych. Park Śląski, położony w pobliżu centrum miasta, jest dużym obszarem zieleni, gdzie można spacerować, jeździć na rowerze, uprawiać sporty czy odpocząć na łonie natury. W parku znajduje się również Duży Staw, w którym można uprawiać sporty wodne.
Chorzów jest dobrze skomunikowany z innymi miastami aglomeracji śląskiej oraz resztą kraju. Posiada dobrze rozwiniętą sieć komunikacji miejskiej, która umożliwia łatwe poruszanie się po mieście i okolicach.
W Chorzowie istnieje kilka dzielnic, które są uważane za najbezpieczniejsze:
Aktualnie w ofercie deweloperów w Chorzowie jest około 400 mieszkań i domów. W sprzedaży są lokale o wielkości od 26 do 234 mkw. Najwięcej jest mieszkań 2-pokojowych – 156. Spora podaż dotyczy także lokali 3-pokojowych – 123. W ofercie deweloperów jest także 17 kawalerek oraz 53 mieszkań 4-pokojowych.
Średnia cena mieszkania w Chorzowie w II kw. 2023 roku szacowana jest na około 4 750 zł/mkw. W porównaniu z II kw. 2022 roku ceny nieruchomości nieznacznie spadły.
Do popularnych ulic w Chorzowie należą: Gwarecka (około 4 650 zł/mkw.), Floriańska (około 4 700 zł/mkw.), gen. Henryka Dąbrowskiego (około 4 870 zł/mkw.), ks. Józefa Czempiela (około 4 760 zł/mkw.) oraz ks. Jana Gałeczki (około 5 340 zł/mkw.).
Średnie ceny głównych ulic Chorzowa kształtują się następująco: Katowicka (około 4 920 zł/mkw.), Wolności (około 4 790 zł/mkw.), 3-go Maja (około 4 520 zł/mkw.), Armii Krajowej (około 4 990 zł/mkw.) oraz gen. Henryka Dąbrowskiego (około 4 870 zł/mkw.).