[Rzeszów] Galeria Rzeszów do rozbudowyfot. Damian Daraż

[Rzeszów] Galeria Rzeszów do rozbudowy

Damian Daraż
Damian Daraż
REKLAMA
Jeżeli rzeszowscy radni na wtorkowej sesji rady miasta zaakceptują zmiany w planie zagospodarowania, wówczas właściciel Galerii Rzeszów będzie mógł m.in. wybudować zewnętrzną windę, zabudować podcienia galerii, jak również wybudować nawet 100-metrowy wieżowiec tuż obok giganta handlowego.

W harmonogramie najbliższej sesji rady miasta, która odbędzie się we wtorek, widnieje projekt dotyczący zmian w planie zagospodarowania przestrzennego terenu przy alei Piłsudskiego. Mowa o działkach, na których znajduje się należąca do znanego rzeszowskiego biznesmena Ryszarda Podkulskiego Galerii Rzeszów, wraz z terenami sąsiadującymi z obiektem.
Zaproponowanych przez Biuro Rozwoju Miasta zmian jest kilka. Jedna z nich dotyczy znajdującego się na zachód od galerii terenu, który sąsiaduje z dworcem podmiejskim i wiaduktem Śląskim. Plan wciąż obowiązujący dopuszcza na tym terenie zabudowę o maksymalnej wysokości 45 metrów.

Wieżowiec

W nowym planie jest zapis mówiący o tym, że będzie można tam wybudować obiekt o wysokości nawet 100 metrów. Ponadto dopuszcza się inne niż dotychczas przeznaczenie przyszłego budynku. teraz może tam powstać obiekt biurowy, po zmianie będzie mógł to być także budynek mieszkalnymówi na łamach Gazety Wyborczej Andrzej Dec (PO), przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa.

Biznesmen Ryszard Podkulski jest właścicielem części terenu potrzebnego do budowy wysokiego budynku na 100 metrów, sąsiadująca z jego terenami działka o powierzchni około 5a jest własnością miasta. Radni miejscy w marcu ubiegłego roku zgodzili się na wystawienie tej działki na sprzedaż w formie nieograniczonego przetargu. Oczywiste jest, iż głównym zainteresowanym będzie Podkulski.

Radni miejscy twierdzą, że sprawa budowy 100-metrowego punktowca nie budzi wielkich kontrowersji.

Podoba mi się pomysł wybudowania wysokiego na kilkadziesiąt metrów budynku mieszkalnego po przeciwnej, zachodniej stronie galerii. W ten sposób, wjeżdżając od strony Krakowa, będziemy widzieli efektowną dominatę architektoniczną mówi Robert Kultys, radny Prawa i Sprawiedliwości, przewodniczący komisji gospodarki przestrzennej.

"W tym przypadku przedmiotem sporu jest tylko wskaźnik liczby miejsc parkingowych, jakiego powinniśmy od inwestora wymagać. Planiści twierdzą, że obiekt znajdzie się w strefie śródmiejskiej i powinniśmy zapisać jedno miejsce parkingowe na każde mieszkanie w przyszłym budynku. Jako radni wiemy jednak, że wskaźnik 1,5 miejsca na jeden lokal, nawet na osiedlach oddalonych od centrum, a więc zasiedlonych przez osoby mniej zamożne, to już dzisiaj absolutne minimum"pisze na swoim blogu radny Andrzej Dec.

Winda zewnętrzna

Kolejnym punktem zmian zapisanym w projekcie uchwały, jest zapis dotyczący możliwości budowy zewnętrznej windy na hotelowej części Galerii Rzeszów.

Wprawdzie nie doda ona budynkowi uroku, jednak konieczność dobudowy jakiejś windy w tym miejscu jest oczywista dla każdego, kto uczestniczył w konferencjach czy spotkaniach organizowanych w hotelu. Niejednokrotnie ich uczestnicy po długim oczekiwaniu na windę wybierali się na spacer po schodach tłumaczy przewodniczący Andrzej Dec.

Zabudowa podcieni

Najwięcej uwag wywołuje zapis umożliwiający zabudowę pocieni galerii, najwięcej na placu przed wejściem od strony Ronda Dmowskiego.

Wiele lat temu z trudem wywalczyliśmy, aby inwestor galerii był zobowiązany planem miejscowym do odsunięcia linii zabudowy parteru nieco dalej od narożnika skrzyżowania. Powstał w ten sposób nie tylko atrakcyjny podcień pod wysuniętymi górnymi kondygnacjami, ale także czytelna przestrzeń publiczna stanowiąca przedpole galerii i rodzaj placu. Nie podoba mi się, że dziś właściciel dąży różnymi sposobami do zabudowania tej przestrzeni, kierując się tylko chęcią większego zysku. Dopóki z projektu zmiany planu nie zostanie wycofany zapis umożliwiający zabudowę podcieni, będę głosować przeciwko tej uchwale zapowiada Robert Kultys, radny PiS.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Warszawski Skyliner siedzibą Booksy
Międzynarodowa platforma rezerwacji wizyt dla branży health & beauty – Booksy, wynajęła 1,5 tys...
Jula otwiera w Bielanach Wrocławskich swój pierwszy outlet w Polsce
Szwedzka sieć multimarketów Jula wprowadza do Polski swój koncept outletów. Pierwszy z nich zostanie...
Trwają prace na budowie kolejnego etapu Ocean Office Park w Krakowie [FILM]
Cavatina Holding, największy polski deweloper biurowy, prowadzi aktualnie prace na drugim etapie kom...
Cavatina rozpoczęła budowę 140-metrowej wieży w centrum Wrocławia [FILM + WIZUALIZACJE]
Największy projekt mixed-use we Wrocławiu wchodzi w kolejny etap realizacji. Deweloper rozpoczął wła...
Biurowiec Młyńska.6 w centrum Katowic dostał pozwolenie na użytkowanie
Biurowiec Młyńska.6 w centrum Katowic otrzymał pozwolenie na użytkowanie. Jest to 8-piętrowy, kamera...
Kaufland głównym operatorem spożywczym w Nowym Forcie Wola w Warszawie
Mayland, deweloper i zarządca dużych obiektów handlowych w Polsce przyspiesza prace nad komercjaliza...
MPK Wrocław ogłosiło przetarg na zakup 11 autobusów elektrycznych
Stolica Dolnego Śląska inwestuje w zakup autobusów elektrycznych. MPK Wrocław ogłosiło przetarg na z...
Przedwojenna, secesyjna kamienica przy ulicy Zachodniej 76 odzyska swój dawny blask
Secesyjna, przedwojenna kamienica przy ul. Zachodniej odzyska dawny blask. W jej wnętrzach powstanie...
Wrocławska Fontanna Multimedialna została zamknięta. Przejdzie remont
Wrocławska Fontanna Multimedialna w poniedziałek 18 października zostanie zamknięta. W przerwie zimo...
W Karpaczu powstaje luksusowy, pięciogwiazdkowy MGallery Hotel Collection [WIZUALIZACJE]
W Karpaczu, na Dolnym Śląsku powstaje luksusowy, 5-gwiazdkowy MGallery Hotel Collection. Inwestorem...