Wybudują ekologiczny gmach urzędu miejskiego. Walczą o pieniądze z UE

Wybudują ekologiczny gmach urzędu miejskiego. Walczą o pieniądze z UE

Rzeszów
REKLAMA
Rzeszów nie rezygnuje z planów budowy nowej siedziby urzędu. Projekt gmachu, który zostanie wybudowany w technologii pasywnej, znalazł się na liście zadań, o których dofinansowanie z unijnych pieniędzy będzie ubiegać się miasto.
Na liście zadań, które są przygotowywane do zgłoszenia, jest budowa nowej siedziby Urzędu Miasta Rzeszowa. O tej inwestycji mówi się od lat. Prezydent i jego służby już wybrały lokalizację – to tereny znajdujące się pomiędzy urzędem marszałkowskim a Zespołem Szkół nr 1. Na części tej działki znajdują się obecnie stare garaże, o których wyburzenie zabiega prezydent Tadeusz Ferenc.
Koncepcja nowego budynku urzędu została wybrana w drodze konkursu, który miasto zorganizowało wspólnie ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich. Było to w 2009 roku. Wybór padł na pracę krakowskiej pracowni UCEES, która zaproponowała biurowiec wysoki na 55 metrów, ze szklaną elewacją i sporych rozmiarów placem przed gmachem. Koszt budowy Centrum Administracyjnego (tak w przygotowywanych przez miasto dokumentach urzędowy nazywany jest budynek jest) został oszacowany na ponad 130 mln zł. Planowane dofinansowanie miałoby wynieść blisko 40 mln zł. 
Nowy gmach urzędu miasta miałby być budowany w technologii pasywnej. Projekty proekologiczne, dzięki którym ogranicza się zużycie energii, mają być promowane w trwającej już perspektywie finansowej UE. Miasto na wszelki wypadek, gdyby okazało się, że jednak nie będzie możliwości zdobycia dofinansowania z RPO na budowę Centrum Administracyjnego, przygotowuje zamienny projekt. Chodzi o budowę kilku innych obiektów użyteczności publicznej (urzędnicy na razie nie precyzują, o jakie obiekty chodzi), w których wykorzystywane byłyby odnawialne źródła energii.
REKLAMA

Inne projekty do unijnego dofinansowania

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 region otrzyma ponad 2 mld euro. Część z tych pieniędzy chciałby wykorzystać Rzeszów, który przygotował ponad dziesięć dużych, złożonych projektów. Na ich realizację chciałby zdobyć dofinansowanie w wysokości ponad 118 mln zł.
Dwa z miejskich projektów zostały już zakwalifikowane do dofinansowania – informuje Katarzyna Pawlak z biura prasowego rzeszowskiego urzędu miasta. 
Chodzi o warte blisko 6 mln zł zdania edukacyjne, mające poprawić jakość kształcenia w Zespole Szkół Technicznych i SP nr 9. Dotacja na nie wyniesie ponad 3,27 mln zł. W trakcie oceny są dwa kolejne. Pierwszy to projekt termomodernizacyjny – docieplenie i odnowa rzeszowskich budynków użyteczności publicznej. Na liście obiektów są m.in. przedszkola nr: 7, 14, 18, 40, Zespół Szkół nr 3, dom kultury na osiedlu Załęże. Wartość tego zadania przekracza 14 mln zł. Drugi z projektów to budowa żłobka na osiedlu Drabinianka, która według szacunków kosztować może ponad 6 mln zł.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA