Si Power Centrum powstanie w Polsce

Si Power Centrum powstanie w Polsce

graviteo
REKLAMA

Koncepcja i założenia budowy centrum rozwoju energetyki słonecznej, to najważniejsze przesłanie konferencji zorganizowanej kilka dni temu w Warszawie, przez Central Europe Energy Partners oraz Si Power SA - "Słońce uśmiecha się do Polski".

- Chcemy zbudować w Polsce, w Kleszczowie nowoczesne centrum wdrożeniowo - produkcyjne energetyki słonecznej pod nazwą Si Power Centrum Polska. To będzie początek rozwoju w naszym kraju przemysłu fotowoltanicznego. Nie zaczynamy od początku. Naszymi partnerami i udziałowcami są międzynarodowe koncerny, które zdobywały doświadczenia i praktykę w eksploatacji takich rozwiązań na całym świecie przez wiele lat - podkreślał Jan Tekielak ,
pełnomocnik zarządu SI Power SA.


Koncepcja i założenia budowy centrum rozwoju energetyki słonecznej, to najważniejsze przesłanie konferencji zorganizowanej kilka dni temu w Warszawie, przez Central Europe Energy Partners oraz firma Si Power 'Słońce uśmiecha się do Polski".  


- Nie ma innej możliwości i nie ma innej drogi. Musimy iść w kierunku gospodarki niskoemisyjnej - przekonywał Andrzej Kraszewski, były minister ochrony środowiska. - Energetyka, jej cena i koszt wytworzenia będą najważniejszym czynnikiem budowania przewagi konkurencyjnej w świecie. A wiatr i słońce nie wystawia nam faktury za surowce. Jest jeszcze drugi aspekt, nie mniej istotny - mówił profesor Kraszewski. - Polska gospodarka potrzebuje impulsu innowacyjnego. A dlaczego nie miałby się dokonać w energetyce? I tutaj dochodzimy do ważnego stwierdzenia, że poszukiwania w zakresie energetyki, a przez to i gospodarki niskoemisyjnej - mogą i powinny być tym wspomnianym już przeze mnie impulsem innowacyjnym. Cieszę się, że CEEP i Si Power, rozpoczynają dyskusję nad wykorzystaniem fotowoltaniki  na budowaniu naszego nowoczesnego bilansu energetycznego w gospodarce. To kapitalny pomysł - podsumował profesor Kraszewski.


Projekt w Kleszczowie, który zapowiada Si Power to ważne wydarzenie, zwłaszcza z punktu widzenia roli energii odnawialnej w realizacji założeń mapy drogowej w sektorze energii do 2050 roku (Energy Road Map 2050) w Europie Centralnej.

 

Nowa ustawa, nowe otwarcie

Aby tak się jednak stało, w Polsce potrzebne są odpowiednie zapisy w ustawie o odnawialnych źródłach energii, nad którą pracuje Ministerstwo Gospodarki. -  Wszystko wokół nas się zmienia i musimy dostosowywać nasze prawo do tych zmian - podkreślał Mieczysław Kasprzak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki - W naszych planach związanych z uregulowaniami dotyczącymi energii odnawialnej chcemy i uwzględniamy wszystkie nowoczesne technologie, więc również fotowoltanikę. Polska zrealizuje swoje zobowiązania, aby do roku 2020 - 15% energii elektrycznej pochodziło ze źródeł odnawialnych. 


Jak przekonują przedstawiciele Si Power S.A., najkorzystniejsze zarówno z punktu widzenia osiągnięcia celów określonych w Krajowym Planie Działania w zakresie energii ze źródeł odnawialnych oraz, co najważniejsze długofalowych korzyści dla gospodarki, jest wprowadzenie obowiązku zakupu lub posiadania przez przedsiębiorstwa energetyczne określonego procentu sprzedawanej przez to przedsiębiorstwo energii z fotowoltaniki np. 5% w skali kraju do 2020 roku oraz stworzenie odrębnych regulacji dla dużych mocy. 


Podejście zaproponowane przez Si Power S.A spowoduje, że rozliczenie pomiędzy producentem energii a Urzędem Regulacji Energetyki będzie bardzo przejrzyste. 


- Nasz projekt zakłada, i jest to założeniem fundamentalnym, że budowane w Polsce elektrownie słoneczne będą powstawały z wykorzystaniem i w oparciu o komponenty wyprodukowane w jak najszerszym zakresie w Polsce, właśnie w Kleszczowie - zdecydowanie podkreślał Jan Tekielak, z Si Power. - Nie mniej istotnym elementem naszej koncepcji jest współpraca z polskimi naukowcami między innymi z Politechniki Łódzkiej i krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej.


Utworzenie Si Power Centrum Polska planowane jest na terenie zlokalizowanych w gminie Kleszczów - stref gospodarczych. Docelowo powstaną tam zakłady m.in. Belectric Solarkraftwerke - która zajmuje się budową elektrowni słonecznych "pod klucz", SMA Solar Technology - produkującej inwertory, Solarwatt - producenta modułów fotowoltaicznych oraz Jurchen Technology - producenta komponentów dla instalacji fotowoltaicznych.


- To dla nas bardzo ważne przedsięwzięcie. Od lat przygotowujemy się do dnia, w którym wyczerpią się złoża węgla brunatnego, dzięki którym funkcjonuje elektrownia Bełchatów. Nie chcieliśmy niczego zostawić przypadkowi - podjęliśmy konkretne działania, dla nas mieszkańców Kleszczowa - powstanie tego centrum to przyszłość.- przekonywał Andrzej Szczepocki, prezes Fundacji Rozwoju Gminy Kleszczów.

 

Wespół w zespół

Central Europe Energy Partners AISBL jest międzynarodowym stowarzyszeniem non-profit z siedzibą w Brukseli. Stowarzyszenie jest reprezentantem szeroko rozumianego sektora energii z Europy Centralnej. Zasadniczym celem CEEP jest wspieranie integracji środkowoeuropejskiego sektora energii w ramach wspólnej polityki energii i bezpieczeństwa UE w tym sektorze. Celem nadrzędnym CEEP jest również połączenie możliwości i doświadczeń oraz rozwijanie współpracy pomiędzy podmiotami sektora energii a organizacjami badawczymi w regionie Europy.


- Z prawdziwą przyjemnością powitaliśmy Si Power w gronie CEEP. To ważne w budowaniu kompetencji naszego stowarzyszenia w zakresie energii odnawialnej. Si Power będzie dla nas źródłem wiedzy, jak i doświadczenia. Jestem przekonany, że razem możemy zrobić wiele dla budowania właściwej wizji polskiego bilansu energetycznego w sektorze energii - powiedział Janusz Luks, dyrektor zarządzający CEEP.

 

 CEEP działa od czerwca 2010 roku. Obok Si Power S.A. członkami stowarzyszenia są Grupa Lotos, Polskie Forum Akademicko-Gospodarcze, Jastrzębska Spółka Węglowa, Tauron Polska Energia, Energa, Kulczyk Investments, Kompania Węglowa, Katowicki Holding Węglowy, Węglokoks, Enea, New World Resources, Transpetrol, Achema Group, PSE Operator. Trwają rozmowy z potencjalnymi członkami z Łotwy, Estonii, Bułgarii, Rumunii, Węgier i Chorwacji.

Tagi:

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Wille Miejskie na Swojczycach – Działoszyńska od PROFIT Development
Wrocław to metropolia tętniąca życiem. Dobrzej jest jednak mieć tu swoje miejsce, w którym będzie mo...
W centrum Wrocławia powstaje 56-metrowy biurowiec MidPoint 71 [FILM + ZDJĘCIA]
W centrum Wrocławia, przy ulicy Powstańców Śląskich powstaje nowy biurowiec MidPoint 71. Budowa biur...
Kraków: Radni nie godzą się na podziemny tramwaj
Podczas środowej sesji rady miasta przestawiono radnym wyniki studium dla budowy szybkiego bezkolizy...
We Wrocławiu powstanie pierwsze osiedle na terenach PKP realizowane w ramach programu Mieszkanie Plus
Jak poinformował PFR Nieruchomości we Wrocławiu powstanie pierwsze osiedle w ramach rynkowej części...
ID Logistics uruchomiło magazyn w Zgorzelcu. Pracę w nim znajdzie ponad 700 osób
ID Logistics, specjalista w zakresie dedykowanych rozwiązań logistyki kontraktowej otworzył oficjaln...
Wrocław: Kolejna firma z branży IT wynajmuje powierzchnię biurową w Quorum
Największy projekt mixed-use na Dolnym Śląsku będzie nową siedzibą studia deweloperskiego z branży g...
Leroy Merlin otworzy swój market w Głogowie
Leroy Merlin otworzy w Głogowie swój pierwszy market. Będzie to już dziewiąty sklep tej francuskiej...
Grupa EMC wchodzi do Sky Tower we Wrocławiu
Wrocławski Sky Tower pozyskał nowego, dużego najemcę. Około 1200 mkw. powierzchni zajmie Grupa EMC,...
W Polsce jest już 12 milionów mkw. powierzchni biurowych
Dane za okres I-III kw. 2021 r. wskazują na aktywne zainteresowanie najemców powierzchniami biurowym...
Warta wprowadziła się do nowej siedziby w biurowcu Warsaw UNIT [ZDJĘCIA]
Firma ubezpieczeniowa Warta zakończyła właśnie przeprowadzkę do nowej siedziby w Warszawie. War...