Skanska wybuduje nowy most przez Wartę niedaleko Poznania

Skanska wybuduje nowy most przez Wartę niedaleko Poznania

https://img.investmap.pl/user/3/3951_%s.jpg
Kajtman
REKLAMA
Już w kwietniu 2022 roku podróżujący drogą wojewódzką nr 431 przejadą przez Wartę w Rogalinku koło Poznania nowym mostem o łącznej długości 315,5 m. Projektowany obiekt mostowy zostanie wybudowany przez Skanska jako pięcioprzęsłowa przeprawa o najwyższej klasie nośności "A" (obciążenia taborem samochodowym 50 ton i pojazdem STANAG 150), która połączy trasę między Mosiną a Kórnikiem.
Realizowany przez nas obiekt mostowy zwiększy komfort jazdy i podniesie poziom bezpieczeństwa wszystkich użytkowników ruchu, kierowców, rowerzystów oraz pieszych, a także pozwoli sprawniej przemieszczać się ramach aglomeracji poznańskiej – mówi Piotr Subczak, dyrektor Obszaru Budownictwa Inżynieryjnego Wrocław-Poznań, Skanska. – Cieszę się, że w ramach tej ważnej, kolejnej w Wielkopolsce inwestycji przyczyniamy się do dalszego rozwoju regionu i podnoszenia jakości życia jego mieszkańców.
Wartość umowy podpisanej 2 lipca przez Skanska i Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu wynosi ponad 63 mln zł brutto. Część obiektu nad terenem zalewowym to konstrukcja o przekroju belkowym sprężonym. Konstrukcja przęsła nurtowego o długości 100 mb oraz dwóch przęseł sąsiednich po 50 m jest zaprojektowana o przekroju skrzynkowym sprężonym. Przez most wraz z dojazdami poprowadzi jezdnia o szerokości 7 m i długości blisko 800 m wraz ze ścieżką pieszo-rowerową po obu stronach. W zakres rzeczowy robót budowlanych wchodzi również przebudowa sieci gazowej, teletechnicznej i elektroenergetycznej, jak również budowa instalacji kanalizacji deszczowej i oświetlenia wewnątrz konstrukcji nośnej. Wszystkie roboty budowlane zostaną zakończone w październiku 2022 roku.
Nowy most powstanie po północnej stronie starego obiektu mostowego, który w końcowej fazie budowy zostanie wyburzony po wcześniejszym uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie nowej, wybudowanej przez Skanska pięcioprzęsłowej przeprawy. Klasa nośności istniejącego obiektu jest niewystarczająca w stosunku do dzisiejszego zapotrzebowania komunikacyjnego. Ze względu na jego stan techniczny i bezpieczeństwo użytkowników w ostatnim czasie wprowadzono znaczne ograniczenie jego nośności, do 20 ton. Istniejący obiekt posiada szerokość użytkową do 11 m, natomiast nowo wybudowany most będzie posiadać całkowitą szerokość użytkową 16 m, co w znaczny sposób podniesie komfort przemieszczania się wszystkich uczestników ruchu. Jednocześnie zasadniczej zmianie ulegnie usytuowanie filarów. W dotychczasowym obiekcie światło pomiędzy podporami pośrednimi wynosi tylko 42 m, natomiast w nowym moście będzie to 100 m. Pozwoli to uzyskać wymaganą skrajnię żeglowną i w znaczny sposób poprawi parametry dla śródlądowej drogi wodnej na Warcie. 
Budowa nowej przeprawy na Warcie w Rogalinku była społecznie oczekiwana. Szczególnie dla mieszkańców Mosiny i Puszczykowa to ważna inwestycja, która bez wątpienia podniesie konkurencyjność regionu, da potencjał do dalszego rozwoju, wzmocni układ lokalnej sieci drogowej, co zaskutkuje szybkim i bezpiecznym połączeniem. Rozwój sieci drogowej powinien być wynikiem myślenia strategicznego, długofalowego. Działania Samorządu Województwa Wielkopolskiego charakteryzują się właśnie takim myśleniem. Mamy nadzieję, że most w Rogalinku będzie pierwszym, ważnym elementem rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 431 w gminach Kórnik, Puszczykowo i Mosina – podkreśla Paweł Katarzyński, dyrektor Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Poznaniu.
Źródło: materiały prasowe

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

BGK przenosi się do gdańskiej Alchemii
Bank Gospodarstwa Krajowego w Gdańsku wynajął 550 mkw. powierzchni kompleksie biurowym Alchemia. Fin...
Wrocław: WPBM inwestuje przy oporowskim kąpielisku. Płaci miliony za sam grunt
Wrocławski deweloper był jedynym chętnym na państwowy teren przy ulicy Jordanowskiej. Dzięki temu wy...
Opublikowano raport dotyczący rynku biurowego we Wrocławiu I połowie 2020 roku
Firma doradcza Cresa opublikowała najnowszy raport dotyczący rynku biurowego w stolicy Dolnego Śląsk...
Łódź: Będą nowe buspasy. Pasażerowie pojadą szybciej komunikacją miejską
Mają na celu usprawnienie przejazdu komunikacją miejską podczas szczytu komunikacyjnego. Obecni...
Kraków: Startuje remont Mostu Nowohuckiego w kierunku Płaszowa
Most Nowohucki przechodzi gruntowny remont od maja tego roku. W nocy z 9 na 10 sierpnia kierowcy mus...
Rusza modernizacja dwóch podpoznańskich dworców kolejowych
Dwa zabytkowe budynki dworców kolejowych w Pobiedziskach i Kobylnicy odzyskają dawny blask. Już nieb...
Wrocław: Współczesna kamienica stanie w sąsiedztwie Pałacu Królewskiego. Miejski grunt sprzedany
Dwa podmioty zainteresowały się nieruchomością przy ulicy Kazimierza Wielkiego. Wrocławski deweloper...
Realizacja Odrzańskiej Drogi Wodnej ma być zagwarantowana w programie rządowym
Po wielu latach pojawiła się duża szansa na realizację strategicznej inwestycji na dolnośląskim odci...
Dolny Śląsk: Wybrano rekomendowany wariant przebiegu trasy S8 z Wrocławia do Kłodzka
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad opublikowała na specjalnej stronie dotyczącej przebudo...
Dziewięć sklepów Kaufland do modernizacji. Na liście market w Jeleniej Górze
Kaufland rozpoczyna modernizację dziewięciu marketów, w ramach której sklepy zyskają m.in. kasy samo...