300 milionów na tramwaje w Sosnowcu

300 milionów na tramwaje w Sosnowcu

śląskie
graviteo
REKLAMA

Przedłużenie ,,piętnastki" do Zagórza i połączenie z linią nr 27 oraz modernizacja torowisk wzdłuż ulic Wojska Polskiego, Będzińskiej i Piłsudskiego to najważniejsze inwestycje Tramwajów Śląskich na najbliższe lata w Sosnowcu. Łącznie koszt modernizacji może wynieść 300 milionów złotych.

 

Tramwaje Śląskie mają już gotową dokumentację projektową potrzebną do pierwszego etapu prac związanych z wydłużeniem linii nr 15. - Projekt zakłada budowę prawie 7 kilometrów zupełnie nowego toru od pętli tramwajowej na Zagórzu, dalej wzdłuż ulicy Lenartowicza, alei Paderewskiego, Rydza Śmigłego, aż do skrzyżowania z ulicą Braci Mieroszewskich. W tej chwili toczy się procedura związana z pozwoleniem na budowę - tłumaczy Arkadiusz Chęciński prezydent Sosnowca.

 

W drugim etapie prac powstanie torowisko biegnące ulicą 11 listopada do połączenia z linią nr 27. Dodatkowo projekt zakłada budowę dwóch centrów przesiadkowych w Zagórzu oraz Dańdowce, a także zakup 10 niskopodłogowych tramwajów. Szacunkowy koszt wynosi ok. 190 milionów złotych.

 

Dobre wiadomości czekają również na mieszkańców rejonu ulicy Będzińskiej. - W czasie remontu jezdni, chodników oraz przejazdów tramwajowych mieszkańcy zwracali uwagę na kiepski stan torowiska i hałas w czasie przejazdu tramwajów. Po modernizacji tych uciążliwości już nie będzie, podobnie jak na ulicy Mariackiej i Żeromskiego - mówi Mateusz Rykała I zastępca prezydenta Sosnowca.

REKLAMA

 

Trwają również prace nad dokumentacją potrzebną do przebudowy odcinka torowiska wzdłuż ulicy Wojska Polskiego. Plany zakładają nie tylko modernizację istniejącego toru ale również dobudowę drugiego. Zmodernizowane zostanie również torowisko prowadzące w kierunku Milowic od skrzyżowania ulic Sobieskiego, Piłsudskiego i Kilińskiego do wiaduktu nad drogą ekspresową S86.

 

Przebudowa sieci tramwajowej będzie prowadzona w kilku miastach naszej aglomeracji. - Na modernizacje sieci tramwajowej oraz na zakup nowego taboru przewidziano 775 milionów złotych. Największa pula pieniędzy trafi do Sosnowca. Czeka nas ogromne wyzwanie i sporo pracy. Mam nadzieję, że za kilka lat będziemy mogli poszczycić się najnowocześniejszą komunikacją publiczną w regionie - dodaje prezydent Chęciński.

 

Źródło: UM Sosnowiec

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA