Sosnowiec ma nowy kampus uniwersytecki

Sosnowiec ma nowy kampus uniwersytecki

śląskie
REKLAMA

Studenci Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Sosnowcu będą mogli korzystać z nowego kampusu. Uroczyste otwarcie odbędzie się 15 października. Swoją cegiełkę do inwestycji dołożyło miasto Sosnowiec.


Trochę historii...

Poszukując możliwości docelowego i radykalnego rozwiązania problemów lokalowych, z jakimi Wydział Farmaceutyczny borykał się na przestrzeni wielu lat, władze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (wtedy jeszcze Akademii) złożyły w 2004 r., w Ministerstwie Zdrowia ,,Wniosek o wprowadzenie do planu inwestycji własnych Ministerstwa Zdrowia zadania pod nazwą Obiekt Wydziału Farmaceutycznego Śląskiej Akademii Medycznej. Ministerstwo Zdrowia wyraziło zgodę na zakup obiektu, wskazanego przez Prezydenta Miasta Sosnowca, przeznaczając na ten cel kwotę blisko 17 mln zł. W ten sposób, po adaptacji obiektu dla potrzeb studentów i pracowników, Wydział pozyskał nową bazę naukowo-dydaktyczną. Nowy gmach stał się główną siedzibą Wydziału. W budynku tym, przystosowanym dla osób niepełnosprawnych, zlokalizowanym przy ulicy Jedności w Sosnowcu, około 3 km od centrum miasta, znalazło swą nową siedzibę 6 katedr i zakładów, Dziekanat, Studium Doktoranckie oraz wydziałowa kancelaria. Oprócz zlokalizowanych na terenie katedr i zakładów sal laboratoryjnych, ćwiczeniowych i seminaryjnych, w budynku znalazła się także sala wykładowa oraz przestronna, reprezentacyjna sala Rady Wydziału. Uroczystość otwarcia nowego gmachu Wydziału Farmaceutycznego odbyła się 6 listopada 2006 roku. I właśnie podczas tej szczególnej uroczystości, kiedy stało się jasne, że nowy obiekt jest zaledwie kroplą w morzu potrzeb lokalowych Wydziału, pojawił się pomysł kontynuowania tego przedsięwzięcia, by stworzyć kampus Wydziału Farmaceutycznego. 


 .... Rozbudowa Kampusu Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej


Starania o pozyskanie kolejnych środków finansowych na wybudowanie dwóch dodatkowych obiektów zakończyły się pełnym sukcesem. Ministerstwo Zdrowia przyznało środki finansowe, w kwocie 23 mln zł, na kontynuowanie zadania pod nazwą ,,Obiekty Wydziału Farmaceutycznego w Sosnowcu przy ulicy Jedności, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach - etap II". Pełne sfinansowanie planowanego zadania wymagało jednak wsparcia finansowego i z innych źródeł. I tu zasadność inwestycji znalazła zrozumienie w decyzji ówczesnego Marszałka Województwa Śląskiego - Bogusława Śmigielskiego, który przeznaczył na ten cel 8 mln zł, oraz Prezydenta miasta Sosnowca, Kazimierza Górskiego, który wyasygnował w imieniu Gminy Sosnowiec kwotę 2.5 mln zł. Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod powstający kampus odbyła się 26 października 2010 roku. Koszt nowych obiektów to 33,5 mln. zł. 


REKLAMA

Kampus


Kampus Wydziału Farmaceutycznego to trzy, połączone przewiązkami, nowe obiekty, o łącznej powierzchni użytkowej 7900 m2, zlokalizowane wraz z pawilonem administracyjnym, na terenie o łącznej powierzchni 9659 m2. Pierwszy z obiektów, pięciokondygnacyjny, pełni z powodzeniem, już od roku akademickiego 2007/2008, swoją funkcję nowoczesnej bazy naukowo-dydaktycznej. 

W nowym, sześciokondygnacyjnym obiekcie głównym o pow. 4600 m. kw. znajdzie swoją siedzibę kolejnych 11 katedr i zakładów, zaś w drugim - dwukondygnacyjnym, sala audytoryjna, o pow. 600 m.kw. która jednorazowo pomieści ponad 300 studentów. Dodatkowo, w skład kampusu wchodzą dwa parterowe pawilony, o łącznej powierzchni użytkowej ponad 700m2, oraz teren o powierzchni blisko 4000 m 2, zapewniający wiele miejsc parkingowych. W obu pawilonach znajdzie swą lokalizację Kolegium Kształcenia Podyplomowego, część Dziekanatu, jak i zaplecze administracyjno-techniczne. 

Nowe obiekty Wydziału Farmaceutycznego to ogromna poprawa warunków pracy nauczycieli akademickich, to nieporównywalnie lepsze warunki studiowania dla przyszłych adeptów zawodu farmaceuty, diagnosty laboratoryjnego, kosmetologa czy biotechnologa, to także konsolidacja całej społeczności Wydziału. Nowe obiekty to także perspektywa rozwoju dla tych jednostek organizacyjnych (katedr i zakładów), które aktualnie jeszcze znajdują się w ciasnych i niefunkcjonalnych pomieszczeniach budynków przy ulicy Narcyzów i Ostrogórskiej w Sosnowcu, oraz przy ulicy Raciborskiej w Katowicach. Są to: Studium Wychowania Fizycznego, Katedra i Zakład Biologii Molekularnej, Zakład Proteomiki, Katedra i Zakład Biofarmacji, Katedra Analizy Instrumentalnej, Zakład Biotechnologii i Inżynierii Genetycznej, Katedra i Zakład Biochemii, Katedra i Zakład Immunologii i Serologii, Katedra i Zakład Genetyki Medycznej, Katedra i Zakład Mikrobiologii i Wirusologii, Zakład Biologii Komórki. Wiodące kierunki badań jednostek organizacyjnych posadowionych w nowym obiekcie Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej to badania nad molekularną patogenezą nowotworów, chorób rozrostowych, chorób infekcyjnych, chorób ośrodkowego układu nerwowego oraz zaburzeń pigmentacyjnych skóry. Celem tych badań jest poszukiwanie markerów molekularnych użytecznych w diagnostyce i leczeniu wymienionych chorób. Badania te obejmują m.in. typowanie genów odpowiedzialnych za przekształcenie stanu zapalnego w nowotwór. 


Kampus WFzOML Najlepszą Przestrzenią Województwa Śląskiego wg internautów. Do tegorocznej edycji konkursu na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego zgłoszono 36 inwestycji. Każdy z internautów odwiedzających stronę miał możliwość wyrażenia swojego zdania, przyznając punkty trzem wybranym inwestycjom.


W głosowaniu oddano prawie 7000 głosów - to rekordowa liczba w dotychczasowej historii plebiscytu. Internauci za najciekawszą realizację uznali rozbudowę Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu (realizacja ta zdobyła 2930 punktów). Kolejne miejsca zajęła Szkoła Podstawowa i sala gimnastyczna dla zespołu szkół w Poczesnej (1942 punkty) oraz budowa Hotelu Rezydencja w Piekarach Śląskich (1917 punktów). 


źródło: UM Sosnowiec

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA