A1: Odcinek ze Świerklan do Gorzyczek niemal gotowy. Brakuje tylko mostu

A1: Odcinek ze Świerklan do Gorzyczek niemal gotowy. Brakuje tylko mostu

śląskie
RynekInfrastruktury
RynekInfrastruktury
REKLAMA

Budowany przez firmę Alpine Bau 18-kilometrowy odcinek autostrady A1 ze Świerklan do Gorzyczek jest już niemal gotowy. Na mostach i jezdniach prowadzone są ostatnie prace wykończeniowe. Mimo bliskiego końca prac, odcinek nie będzie mógł zostać otwarty. Powodem jest obiekt mostowy MA532, którego budowa została wstrzymana przez śląskiego wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego.

 

W połowie kwietnia rzeczniczka Alpine Bau mówiła, że wielokrotnie wykonawca zwracał uwagę na ryzyko uszkodzenia konstrukcji mostu oraz błędy projektowe. W grudniu ubiegłego roku oraz w marcu 2012 roku w konstrukcji nośnej mostu powstały uszkodzenia, które według wykonawcy są winą niewłaściwego projektu. GDDKiA zarzuca firmie wykonawczej złe przeprowadzenie prac.


Alpine Bau zaznacza, że wielokrotnie nadzór budowlany, inwestor, inżynier oraz projektant byli informowani o groźbie katastrofy budowlanej na powstającym moście, możliwości uszkodzenia konstrukcji nośnej mostu oraz pogorszeniu przydatności użytkowej obiektu.

REKLAMA


Mimo tego, że most nie jest gotowy i prace przy nim wciąż są wstrzymane, firma Alpine Bau wyszła do GDDKiA z propozycją uruchomienia 18-kilometrowego odcinka autostrady A1 w przejezdności. Wykonawca liczy na pozytywną decyzję GDDKiA, lecz najbardziej prawdopodobne będzie oddanie odcinka do użytku na jesień tego roku.

 

Decyzję w sprawie wznowienia prac na moście ma podjąć do 10 czerwca śląski inspektor nadzoru budowlanego.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA