DTŚ na styku z A1

DTŚ na styku z A1

śląskie
graviteo
REKLAMA

Biegnąca przez Sośnicę, centrum miasta, w kierunku drogi krajowej DK88 trasa ma znaczenie nie tylko dla miasta, ale i całej aglomeracji. Prace budowlane na odcinku G1 został już zakończone, obecnie trwają procedury odbiorów.

 

Postęp prac na gliwickich odcinkach trasy obserwował dzisiaj marszałek Mirosław Sekuła. ,,Jest już gotowy kolejny odcinek DTŚ, chyba ten najistotniejszy, bo wiążący Drogową Trasę Średnicową z autostradą A1. Dzięki temu efekt komunikacyjny, czyli sprawny dojazd od Sosnowca aż do Gliwic, będzie osiągnięty po dopuszczeniu tego odcinka do użytkowania. Przed nami ,,tylko", a może ,,aż" dokończenie odcinka DTŚ, który przebuduje system komunikacyjny Gliwic i włączy go w system aglomeracji" - mówił podczas wizytacji marszałek Sekuła.

 

Odcinek G1 w Gliwicach, łączący trasę z autostradą A1, zostanie prawdopodobnie oddany w listopadzie br. Ostatni odcinek G2 powinien być zakończony w 2015 r.

 

REKLAMA

Budowa Drogowej Trasy Średnicowej jest największą inwestycją Samorządu Województwa Śląskiego, finansowaną głównie ze środków unijnych oraz przekazywanych przez budżet państwa (w tym kredyt EBI i rezerwa subwencji ogólnej). Urząd Marszałkowski wraz ze spółką DTŚ SA w imieniu samorządów miast realizuje tę inwestycję na podstawie porozumienia zawartego w 1999 r.

 

W roku 2013 okazało się, że szacunkowa wartość projektu wzrosła w tym czasie o ok. 334 mln zł, ale udało się przenieść finansowanie odcinka gliwickiego G2 z RPO do programu ogólnopolskiego Infrastruktura i Środowisko. Zmiana finansowania części inwestycji pozwoli nie tylko ją dokończyć, ale i uwolni środki, które posłużą do wsparcia innych projektów drogowych. ,,Trasa budowana była z kłopotami. Każdy z etapów miał jakieś problemy finansowe, ale warto podkreślić, że udało się w ciągu ostatnich dwóch lat zasilić ostatnie trzy odcinki DTŚ w Zabrzu i Gliwicach dodatkową kwotą prawie 600 mln złotych. To pozwoliło spokojnie dokończyć odcinek G1, a w przyszłym roku pomoże dokończyć budowę odcinka G2 w Gliwicach" - dodał Mirosław Sekuła.

 

źródło: UMWŚ

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA