Budowa DTŚ w Gliwicach. Będą utrudnienia komunikacyjne

Budowa DTŚ w Gliwicach. Będą utrudnienia komunikacyjne

śląskie
graviteo
REKLAMA

Rusza realizacja drugiego odcinka Drogowej Trasy Średnicowej w Gliwicach. Wykonawca inwestycji jest już na placu budowy i lada dzień rozpoczną się prace. Czekają nas spore utrudnienia, na które już teraz warto się przygotować.

Odcinek Drogowej Trasy Średnicowej, oznaczony jako G2 - od ul. Kujawskiej do istniejącego węzła Drogi Krajowej nr 88 i ul. Portowej - to jedna z największych drogowych inwestycji w historii miasta. Będzie to zarazem ostatni fragment DTŚ, łączącej miasta konurbacji śląskiej na trasie Katowice - Gliwice. Umowę na jego budowę podpisało 12 grudnia w gliwickim Ratuszu konsorcjum firm: Eurovia Polska S.A. i Bilfinger Berger Budownictwo S.A. z inwestorem zastępczym - DTŚ S.A.


Wykonawcę drogowego przedsięwzięcia czeka nie lada wyzwanie. Trasa o długości około 5,6 km będzie bowiem przebiegała w śródmiejskiej części Gliwic. Na tym odcinku ,,średnicówki" powstanie aż 14 obiektów inżynierskich - wiaduktów, mostów, kładek technologicznych oraz tunel o długości prawie 500 m, którym DTŚ zostanie poprowadzona pod ulicami Zwycięstwa i Dworcową. Inwestycja ma zostać zrealizowana do końca 2014 r.

Skala zadania i tempo zaplanowanych robót jest ogromne

Prace rozpoczną się lada dzień i będą realizowane równolegle w różnych miejscach przyszłej DTŚ. W pierwszych tygodniach prowadzone będą roboty przygotowawcze. Konieczne jest uporządkowanie terenu m.in. wycięcie drzew czy rozebranie obiektów znajdujących się na trasie ,,średnicówki". Ruszą także pierwsze roboty inżynieryjne i przebudowa podziemnej infrastruktury. Konieczne będzie ułożenie nowych i przełożenie istniejących sieci: ciepłowniczej, elektroenergetycznej, wodno-kanalizacyjnej czy gazowej. Stąd nieodzowna będzie sprawna współpraca budowniczych z właścicielami instalacji.

W tym celu w minionym tygodniu przedstawiciele wykonawcy, spółki DTŚ i władz miasta spotkali się z właścicielami i zarządcami infrastruktury oraz nieruchomości znajdujących się na trasie DTŚ lub w sąsiedztwie drogi, reprezentantami służb ratowniczych, porządkowych, organizatorów transportu publicznego i jednostek miejskich. Przedstawiciele Eurovii Polska i Bilfinger Berger Budownictwo rozmawiali także z lokalnymi przedsiębiorcami - potencjalnymi podwykonawcami.

Realizacja tak dużego przedsięwzięcia drogowego oznacza nieuniknione utrudnienia dla kierowców, pasażerów komunikacji miejskiej i pieszych

Obecnie dopracowywany jest harmonogram robót, a co za tym idzie - projekt organizacji ruchu na czas budowy DTŚ. O tym, które miejsca w pierwszej kolejności zostaną wyłączone z użytkowania i jakie objazdy będą obowiązywać w tym czasie, będzie wiadomo na przełomie stycznia i lutego. W miarę realizacji inwestycji nowo powstające elementy infrastruktury drogowej będą oddawane do użytku, a kolejne ulice zamykane i przebudowywane. Przewiduje się, że istotne zmiany w organizacji ruchu w mieście będą wprowadzane co sześć miesięcy.

- Z góry przepraszamy za utrudnienia i już teraz apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności - mówi Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic. - Najbliższe dwa lata będą trudne, ale trzeba ten okres przeczekać, bo korzyści z DTŚ będą ewidentne. Trasa odciąży ulice miejskie, ułatwi dojazd do centrów innych miast oraz dotarcie do licznych i ważnych placówek w Gliwicach.

Od lipca ubiegłego roku trwa już budowa pierwszej gliwickiej części ,,średnicówki" - od granicy z Zabrzem do ul. Kujawskiej

- Na odcinku G1 przezbrojono już infrastrukturę podziemną, która kolidowała z trasą. Prowadzone są prace związane ze wzmocnieniem gruntu pod nasypy drogowe. Trwa budowa obiektów mostowych nad ulicami: Kujawską, Błonie, Wschodnią oraz nad torami PKP, a także realizacja pali pod most nad rzeką Kłodnicą i autostradą A1 oraz pod łącznicę do tego mostu - informuje Danuta Żak, rzecznik prasowy DTŚ S.A.

Uwaga, zmiana w organizacji ruchu!

W okresie od lutego do grudnia br. część ul. Kujawskiej zostanie zamknięta.

Objazd wyznaczono ulicami Błonie i Pocztową.

Odcinek G1 o długości 2,8 km, którego budową zajmuje się firma SKANSA S.A., ma być gotowy w trzecim kwartale 2014 r. Całą Drogową Trasą Średnicową - z Katowic do Gliwic - przejedziemy na początku 2015 r. Obydwa gliwickie fragmenty ,,średnicówki" będą kosztować prawie miliard złotych. Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Unię Europejską. Pozostałe środki pochodzą z kredytu zaciągniętego przez rząd w Europejskim Banku Inwestycyjnym, z rezerwy subwencji ogólnej oraz z budżetu miasta.

REKLAMA

 

źródło: UM Gliwice

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA