Jessica debiutuje w Tychach

Jessica debiutuje w Tychach

śląskie
graviteo
REKLAMA

Tychy podpisały pierwszą umowę w ramach Inicjatywa JESSICA Regionalnego Programu Województwa Śląskiego.

,,Rewitalizacja w Tychach. Pasaż kulturalny Andromeda" to pierwszy projekt w województwie śląskim, a czwarty w Polsce, który otrzyma pożyczkę w ramach Inicjatywy JESSICA.


W wyniku realizacji tej inwestycji zostanie zaadaptowany niezagospodarowany i niezamieszkały budynek, w którym pierwotnie znajdowało się kino ,,Andromeda". Powstały w ten sposób pasaż obejmie 3 poziomy, na których znajdzie się sfera usługowa z działalnością handlową i gastronomiczną, Miejska Galeria Sztuki, Mediateka oraz sala konferencyjno-audiowizualna.


Inwestycja pozostanie w ścisłym związku z projektem dotyczącym rewitalizacji Tyskiej Starówki oraz rewitalizacją zdegradowanego terenu poprzemysłowego w sferę aktywności społeczno-gospodarczej. Projekt Andromeda jest kolejnym etapem mającym na celu przywrócenie funkcji społecznych i gospodarczych przestrzeni miejskiej w centrum miasta, z których będą korzystać wszyscy mieszkańcy.


Na realizację tego przedsięwzięcia miasto otrzyma 4,5 mln zł pożyczki (wartość całego projektu wyniesie ponad 11,4 mln zł). Po wyłonieniu wykonawcy robót prace potrwają ok. 18 miesięcy.


,,Tychy realizują pierwszy projekt w ramach Inicjatywy JESSICA. Cieszy fakt, że to projekt związany w kulturą. Dzięki takim inwestycjom miasto niegdyś będące sypialnią dla innych ośrodków, samo staje się ważnym punktem na mapie kulturalnej regionu" - powiedział obecny podczas uroczystości członek Zarządu Województwa Śląskiego Jerzy Gorzelik.

REKLAMA


JESSICA wdrażana jest w ramach 5 regionalnych programów operacyjnych w województwach: Wielkopolskim, Zachodniopomorskim, Pomorskim, Śląskim oraz Mazowieckim. Umowy dotyczące pożyczek na Projekty Miejskie zostały podpisane dotychczas jedynie w województwie wielkopolskim, które najwcześniej rozpoczęło wdrażanie Funduszu Powierniczego.


Województwo śląskie przystąpiło do wykorzystywania mechanizmów funduszy zwrotnych jako trzecie. Cieszy więc fakt podpisania pierwszej umowy z beneficjentem, co było możliwe dzięki sprawnie przeprowadzonemu wdrażaniu Inicjatywy oraz dobremu przygotowaniu projektu złożonego przez Miasto Tychy.

 

źródło: UM Tychy

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA