REKLAMA
Znaleziono 10000 wyników
OX2 oddaje do użytku dużą farmę wiatrową w woj. lubelskimartykuł
Pokaż artykuł
OX2 oddaje do użytku dużą farmę wiatrową w woj. lubelskim
Kolejna duża inwestycja OZE w województwie lubelskim, została oddana do uzytku. OX2 przekazała do eksploatacji inwestorowi Equitix Farmę Wiatrową Kraśnik o łącznej mocy 24,15 MW. W Kraśniku powstało 7 turbin wiatrowych o łącznej mocy 24,15 MW, które produkować będą rocznie ok. 79 GWh energii. Farma będzie mogła zasilić rocznie około 16 000 gospodarstw.
Mazowsze: Wołomin i Urle zyskają lepsze możliwości obsługi pasażerówartykuł
Pokaż artykuł
Mazowsze: Wołomin i Urle zyskają lepsze możliwości obsługi pasażerów
Podróżujący pociągami między Białymstokiem a Warszawą zyskają lepsze możliwości codziennych dojazdów. W Wołominie zostanie przebudowany peron, aby umożliwić zatrzymywanie się dłuższym składom pociągów Intercity. Natomiast w podwarszawskich Urlach, zostanie zbudowany parking, który umożliwi wygodne łączenie podróży autem i koleją. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetargi na projekty obu inwestycji w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”.
Equinor rusza z budową bazy serwisowej w Łebie. Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego [ZDJĘCIA]artykuł
Pokaż artykuł
Equinor rusza z budową bazy serwisowej w Łebie. Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego [ZDJĘCIA]
W Łebie, gdzie wiatr i morze od lat kształtują krajobraz, rozpoczął się nowy rozdział w historii miasta i regionu. We wtorek, 4 marca 2025 roku został symbolicznie wmurowany kamień węgielny pod budowę bazy operacyjno-serwisowej morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3. To strategiczna inwestycja Equinor, która umacnia pozycję regionu jako ważnego ośrodka morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, a także szansa na rozwój rynku pracy i kooperacji z lokalnym łańcuchem dostaw.
Innowatorzy NATO będą rozwijać biznes w Krakowieartykuł
Pokaż artykuł
Innowatorzy NATO będą rozwijać biznes w Krakowie
Już od stycznia 2026 polscy eksperci z FORT-u Kraków będą wspierać innowatorów w dziedzinie obronności z całego NATO. Siódemka startupów, weżmie udział w realizowanym przez konsorcjum Akademii Górniczo-Hutniczej i Krakowskiego Parku Technologicznego programie akceleracyjnym w ramach NATO DIANA.
Grudziądz: sprawniejsze podróże przez most na Wiśle i lepszy dostęp do kolei z nowych przystanków artykuł
Pokaż artykuł
Grudziądz: sprawniejsze podróże przez most na Wiśle i lepszy dostęp do kolei z nowych przystanków
Rozpoczął się remont mostu kolejowo-drogowego w Grudziądzu. Pociągi pojadą szybciej i sprawniej w kierunku Laskowic Pomorskich i Bydgoszczy. W II kwartale br. planowana jest także budowa nowych przystanków na terenie miasta, z "Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025". PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują na terenie miasta zadania o łącznej wartości około 50 mln zł netto.
Pod Wrocławiem za 1,4 mld złotych powstała nowa, wielka elektrociepłownia gazowa [ZDJĘCIA]artykuł
Pokaż artykuł
Pod Wrocławiem za 1,4 mld złotych powstała nowa, wielka elektrociepłownia gazowa [ZDJĘCIA]
Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA, należący do PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, uruchomił nową elektrociepłownię gazową Czechnica-2 w Siechnicach o mocy elektrycznej 179 MWe i termicznej 315 MWt. Nowo wybudowana instalacja zaspokoi około 20 proc. zapotrzebowania na ciepło mieszkańców Wrocławia i wszystkich odbiorców w gminie Siechnice przyłączonych do sieci ciepłowniczej, a nakłady przeznaczone na jej wybudowanie sięgają 1,4 mld PLN. Docelowo do 2035 roku Grupa PGE planuje przeznaczyć na ciepłownictwo około 18 mld PLN.
ICPT rozpoczyna w Polsce budowę nowoczesnej fabryki systemów bateryjnych GigafactoryXartykuł
Pokaż artykuł
ICPT rozpoczyna w Polsce budowę nowoczesnej fabryki systemów bateryjnych GigafactoryX
Impact Clean Power Technology S.A. (ICPT) – lider europejskiego rynku elektromobilności – rozpoczyna w Polsce budowę GigafactoryX, nowoczesnej fabryki systemów bateryjnych – dla transportu publicznego, sektora kolejowego i stacjonarnych magazynów energii zarówno dla zawodowej energetyki jak i indywidualnych użytkowników. Inwestycja oznacza zwielokrotnienie mocy produkcyjnych spółki docelowo do 5 GWh rocznie.
W woj. mazowieckim powstaje pierwsza biogazownia rolnicza Grupy E.ON w Polsceartykuł
Pokaż artykuł
W woj. mazowieckim powstaje pierwsza biogazownia rolnicza Grupy E.ON w Polsce
Trwa budowa pierwszej biogazowni Grupy E.ON w Polsce, która zlokalizowana jest nieopodal Pułtuska. W czerwcu zamontowany został agregat kogeneracyjny oraz trafostacja, która pozwoli na produkcję około 8 GWh zielonej energii rocznie. Zakończenie inwestycji oraz otwarcie obiektu planowane jest na koniec 2024 roku.
PKP PLK S.A. inwestują miliardy z KPO w nowoczesną i bezpieczną infrastrukturęartykuł
Pokaż artykuł
PKP PLK S.A. inwestują miliardy z KPO w nowoczesną i bezpieczną infrastrukturę
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., jako największy beneficjent środków z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO), realizują kompleksowy program modernizacji infrastruktury kolejowej. Dzięki temu wsparciu spółka prowadzi 41 przedsięwzięć o wartości ponad 11 mld zł, które przekładają się na ponad 160 konkretnych zadań w całej Polsce. Zawarliśmy już ponad 120 umów o łącznej wartości przekraczającej 8 mld zł. Na koncie ma już 40 zakończonych sukcesem zadań.
Grupa ORLEN otwiera pierwszy w Polsce terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowychartykuł
Pokaż artykuł
Grupa ORLEN otwiera pierwszy w Polsce terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych
Grupa ORLEN otworzyła w Świnoujściu pierwszy w Polsce terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych. Jest pierwszym na polskim wybrzeżu tego typu obiektem. Terminal instalacyjny w porcie w Świnoujściu z uwagi na lokalizację będzie obsługiwał nie tylko polskie inwestycje morskiej energetyki wiatrowej, ale również projekty z tego obszaru, które powstaną w innych krajach z regionu Morza Bałtyckiego.
Nowe przystanki na Mazowszu dzięki Programowi Przystankowemuartykuł
Pokaż artykuł
Nowe przystanki na Mazowszu dzięki Programowi Przystankowemu
Od 2023 r. w woj. mazowieckim pasażerowie korzystają z 5 nowych i 7 zmodernizowanych przystanków, m.in. między Skarżysko-Kamienną a Radomiem (lk 8), Tomaszowem Mazowieckim a Radomiem (lk 22) oraz Nasielskiem i Toruniem (lk27). Nowe obiekty powstały w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” ułatwiając dostęp do kolei, podróże do szkół i pracy. Wartość programu na Mazowszu to blisko 92 mln zł.
Airport City i Cargo City powstaną w ramach Portu Polska (CPK)artykuł
Pokaż artykuł
Airport City i Cargo City powstaną w ramach Portu Polska (CPK)
Wielofunkcyjny hub, budowany w ramach programu inwestycyjnego Port Polska, ma nie tylko ułatwić transport, ale też i przyciągać globalny biznes oraz inwestycje. Międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield zakończyła proces rewizji założeń biznesowych i infrastrukturalnych dla stref Airport City i Cargo City. Analiza, obejmująca także m. in. plan certyfikacji wielokryterialnej, ma na celu zapewnienie, że powstający port stanie się samowystarczalnym hubem gospodarczym, odpornym na wyzwania rynkowe dekady 2030+.
WSSE "INVEST-PARK" kolejny rok na podium najlepszych specjalnych stref ekonomicznych w Polsce!artykuł
Pokaż artykuł
WSSE "INVEST-PARK" kolejny rok na podium najlepszych specjalnych stref ekonomicznych w Polsce!
Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna odnotowała kolejny udany rok osiągając jednocześnie najwyższe wyniki finansowe w całej 26-letniej historii Spółki. WSSE zakończyła miniony okres na pozycji wicelidera w zakresie pozyskanych nakładów inwestycyjnych (3,3 mld zł) i utworzonych miejsc pracy (1163). Również dwie z trzech największych inwestycji w ubiegłym roku powstaną na terenach Invest-Parku.
Znany polski hotelarz rusza z budową kolejnego hotelu we Wrocławiu [WIZUALIZACJE]artykuł
Pokaż artykuł
Znany polski hotelarz rusza z budową kolejnego hotelu we Wrocławiu [WIZUALIZACJE]
Należąca do znanego i cenionego polskiego hotelarza Władysława Grochowskiego - Arche S.A. - największa polska sieć hoteli i deweloper mieszkaniowy, po raz kolejny inwestuje w stolicy Dolnego Śląska. Spółka wybuduje nowy hotel w bezpośrednim sąsiedztwie wrocławskiego lotniska.
Etat rządzi? Jak zatrudniają na Dolnym Śląsku?artykuł
Pokaż artykuł
Etat rządzi? Jak zatrudniają na Dolnym Śląsku?
Na Dolnym Śląsku ponad 212 tys. osób pracuje na podstawie umów zlecenia i pokrewnych, co czyni region jednym z czołowych w Polsce pod względem liczby zleceniobiorców. Mediana wieku osób zatrudnionych na takich zasadach wynosi 43 lata, a kobiety stanowią nieco ponad połowę tej grupy. Mimo rosnącej popularności elastycznych form zatrudnienia, to nadal umowa o pracę dominuje w ofertach na rynku dolnośląskim – 78% ogłoszeń dotyczy właśnie tego rodzaju umowy, ale nie zawsze, bo w przypadku pracy tymczasowej królują umowy cywilnoprawne.
Atman otwiera pod Warszawą najnowocześniejsze centrum danych WAW-3artykuł
Pokaż artykuł
Atman otwiera pod Warszawą najnowocześniejsze centrum danych WAW-3
Atman otwiera pod Warszawą najnowocześniejsze centrum danych WAW-3, napędzając cyfrową rewolucję i wzmacniając pozycję Polski w regionie. Atman, lider polskiego rynku centrów danych, oddał do użytku pierwszy z trzech budynków kampusu Atman Data Center Warsaw-3 (WAW-3) w Duchnicach pod Warszawą. Nowy obiekt oferuje 14,4 MW mocy dla sprzętu IT i zasilany jest w 100% energią odnawialną.
Czy nowa fala migracji zarobkowej zaspokoi potrzeby rynku pracy w Polsce?artykuł
Pokaż artykuł
Czy nowa fala migracji zarobkowej zaspokoi potrzeby rynku pracy w Polsce?
Obserwowany spadek liczby pracowników z Ukrainy, którzy przez ostatnie kilka lat wspierali logistykę, przemysł, przetwórstwo i rolnictwo, otwiera drzwi nowym kierunkom migracji. Szczególną uwagę przyciągają pracownicy z Ameryki Południowej i Azji. Statystyki GUS pokazują wyraźny wzrost wydanych im zezwoleń na pracę – w 2023 roku pracownikom z obu tych regionów wydano ponad 275 tys. (pięć razy więcej niż w 2019 r.). Według danych ZUS, w 2023 roku największy wzrost pracujących w Polsce cudzoziemców odnotowano pośród Kolumbijczyków, Nepalczyków i Argentyńczyków.
Unijne regulacje dotyczące obowiązkowego raportowania ESG wchodzą w życie – najpierw duże spółkiartykuł
Pokaż artykuł
Unijne regulacje dotyczące obowiązkowego raportowania ESG wchodzą w życie – najpierw duże spółki
W listopadzie 2022 roku Parlament Europejski zagłosował za przyjęciem Dyrektywy o Raportowaniu w Zakresie Zrównoważonego Rozwoju (CSRD – Corporate Sustainability Reporting Directive). Głównym celem CSRD jest zwiększenie przepływu gospodarczego w kierunku bardziej zrównoważonych modeli biznesowych w całej Unii Europejskiej i wymaga od firm dzielenia się informacjami na temat sposobu monitorowania i zarządzania kwestiami społecznymi i środowiskowymi.
Polski projekt budowy małych reaktorów jądrowych z poparciem Komisji Europejskiej [FILM]artykuł
Pokaż artykuł
Polski projekt budowy małych reaktorów jądrowych z poparciem Komisji Europejskiej [FILM]
Redukcja emisji gazów cieplarnianych o 90 proc. i zużycia paliw kopalnych o 80 proc. już do 2040 roku – to najnowszy cel klimatyczny Komisji Europejskiej dla całej UE. Jego osiągnięcie, zdaniem „unijnego rządu”, będzie możliwe m.in. dzięki szerokiemu wykorzystaniu technologii małych reaktorów jądrowych (SMR). Pierwszy z nich, opracowywany przez Orlen Synthos Green Energy, może stanąć w Polsce jeszcze w tej dekadzie.
Wizz Air dodaje drugi samolot i 7 nowych kierunków z wrocławskiego lotniska!artykuł
Pokaż artykuł
Wizz Air dodaje drugi samolot i 7 nowych kierunków z wrocławskiego lotniska!
Znakomite wiadomości dla wszystkich latających z wrocławskiego lotniska! Węgierskie niskokosztowe linie Wizz Air ogłosiły w czwartek 13 marca uruchomienie siedmiu nowych połączeń z Wrocławia.
REKLAMA