Polska firma LPP Logistics planuje zainwestować 450 mln zł. Powstaną nowe miejsca pracy!LPP Logistics

Polska firma LPP Logistics planuje zainwestować 450 mln zł. Powstaną nowe miejsca pracy!

Orzech
Orzech
REKLAMA

LPP Logistics, blisko dwa lata po przejęciu sterów nad kompleksową obsługą sieci zaopatrzenia i dystrybucji polskiej grupy odzieżowej LPP, wchodzi w kolejny etap znaczących inwestycji. W związku z planowaną rozbudową sieci sprzedaży marek LPP oraz rosnącym znaczeniem kanału e-commerce operator logistyczny przewiduje wydatki na rozwój na poziomie 450 mln zł do końca 2025 r.

Zgodnie z planem zarządzana przez LPP Logistics powierzchnia magazynowa zwiększy się w tym czasie do 700 tys. metrów kwadratowych. Inwestycje te pozwolą na wzmocnienie mocy operacyjnych, a tym samym obsługę większych wolumenów i sprawne zarządzanie dostawami do salonów i klientów sklepów internetowych łącznie na blisko 40 rynkach.

Niezbędne inwestycje

Obserwowane w ostatnich latach zmiany w branży handlowej pokazały, że sprawnie działające i kompleksowe zaplecze logistyczne pozwala na rozwój biznesu pomimo turbulencji rynkowych. Punktem zwrotnym w podejściu LPP do zarządzania obszarem zaopatrzenia i dystrybucji była pandemia oraz późniejsza sytuacja geopolityczna związana z wojną w Ukrainie. Okazało się wówczas, że branża retail jest w stanie sprzedawać tyle, na ile pozwalają jej moce operacyjne logistyki. Dynamiczne zmiany w układzie sił między kanałami sprzedaży i rosnący na znaczeniu e-commerce utwierdziły zarząd Grupy LPP w przekonaniu, że bez dalszych inwestycji w ten obszar trudno będzie utrzymać tempo wzrostu. Podjęta w związku z tym w 2022 r. decyzja o wyłonieniu ze struktury Grupy spółki LPP Logistics dała podstawy do znacznego wzmocnienia sieci zaopatrzenia i dystrybucji i rozpoczęła proces dostosowania modelu logistyki do realizacji przyszłych planów rozwoju polskiego producenta odzieży.

– Cały okres poprzedzający powołanie LPP Logistics i nasze pierwsze dwa lata na rynku były etapem adaptacji. Niełatwa sytuacja geopolityczna oraz zmieniające się jak w kalejdoskopie nawyki konsumenckie skłaniały nas do poszukiwania szytego na miarę modelu działania, który pozwoliłby LPP zachować odporność wobec niekorzystnych tendencji rynkowych. Kluczowym determinantem okazała się zmiana strategii ekspansji i przekierowanie uwagi spółki ze wschodu na rynki południowe. W odpowiedzi na zaistniałą potrzebę biznesową zaledwie w ciągu roku powstało nasze pierwsze zagraniczne Centrum Dystrybucyjne w Rumunii. Dzięki inwestycjom w powierzchnię magazynową oraz technologie i automatykę, zbudowaliśmy solidne zaplecze logistyczne, które pozwoliło oprzeć rozwój Grupy LPP na bardzo silnym fundamencie. Dziś jesteśmy w zupełnie innym miejscu niż dwa lata temu. Tworzymy ponad 800-osobowy zespół wyspecjalizowanych ekspertów, a łącznie z pracownikami magazynowymi pracuje dla nas 6 tys. osób. W świetle aktualnych prognoz biznesowych z wyprzedzeniem planujemy kolejne inwestycje, a naszym nadrzędnym celem jest to, by logistyka nie była hamulcem dla rozwoju biznesu lecz skutecznie go wspierała – komentuje Sebastian Sołtys, prezes zarządu LPP Logistics.

Obsługa sprzedaży w modelu omnichannel

W bieżącym roku Grupa LPP zamierza otworzyć 700 nowych salonów w Polsce i za granicą. Z kolei w ciągu trzech najbliższych lat gdański producent chce zwiększyć liczbę sklepów dwukrotnie. W rozbudowie sieci sprzedaży spółka widzi szansę na podwojenie sprzedaży w stosunku do 2023 roku. Droga do realizacji tego celu wymaga jednak zwiększenia mocy operacyjnych logistyki. Obecna sieć zaopatrzenia i dystrybucji LPP Logistics obejmuje osiem obiektów, w tym trzy centra dystrybucyjne w Polsce i uruchomione z początkiem br. pierwsze zagraniczne w Rumunii oraz sieć fulfillment centers do obsługi e-commerce. Ich łączna powierzchnia wynosząca obecnie blisko 500 tys. mkw., zgodnie z planem do końca 2025 r. ma wzrosnąć o kolejne 200 tys. mkw. Jedną z kluczowych inwestycji w tym czasie będzie oddanie do użytku w pierwszym kwartale 2025 r. nowej hali Centrum Dystrybucyjnego w Brześciu Kujawskim.

– Uruchomiony zaledwie dwa lata temu magazyn w Brześciu Kujawskim pozwolił nam wykorzystać potencjał sprzedażowy marek w Europie Centralnej i Południowej. Ambitne plany rozwoju sieci sprzedaży LPP na najbliższe trzy lata, skłoniły nas do tego, by podwoić możliwości operacyjne tego obiektu i zwiększyć jego powierzchnię o dodatkowe 85 tys. mkw. Będzie to nasze największe centrum dystrybucyjne. Jako operator logistyczny grupy odpowiadamy też za realizację rocznie blisko 40 mln zamówień z kanału online, którego potencjał również wzrasta. Dlatego w najbliższym czasie nasza sieć powiększy się o dodatkowe magazyny do obsługi e-commerce – jeden w Polsce i jeden w Rumunii. Jeszcze przed rokiem trudno było przewidzieć skalę kontynuacji silnego wzrostu e-commerce jaki odnotowuje LPP. Jest to zatem dla nas sygnał, że to czas na inwestycje w rozbudowę i automatyzację naszych obiektów – zapowiada Sebastian Sołtys.

REKLAMA

Zgodnie z planem nowa przestrzeń magazynowa o pojemności 117 tys. miejsc paletowych ma zostać uruchomiona do marca 2025 roku. Dzięki rozbudowie całkowita powierzchnia zarządzanego przez LPP Logistics obiektu zlokalizowanego w Brzeskiej Strefie Gospodarczej wyniesie 160 tys. mkw., zapewniając łącznie ponad 200 tys. miejsc paletowych.

Docelowo liczba osób pracujących w Centrum Dystrybucyjnym wzrośnie do blisko 1500 pracowników.

Centrum Dystrybucyjne LPP Logistics w Brześciu Kujawskim:

LPP Logistics
LPP Logistics
LPP Logistics

Do końca 2025 r. spółka planuje inwestycje na poziomie 450 mln zł, które przeznaczy na obiekty logistyczne oraz ich wyposażenie w technologię oraz automatykę, w tym m.in. rozwiązania z wykorzystaniem systemów opartych o roboty ACR oraz AMR. Spółka stawia przy tym na skalowalne rozwiązania, dostosowane do dynamicznego rozwoju e-commerce. Obok znaczącego już potencjału powierzchni magazynowej, wdrażanie technologii umożliwiającej szybkie jej rozwijanie w miarę zmieniających się potrzeb, daje LPP Logistics możliwość elastycznego odpowiadania na aktualne potrzeby biznesu.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA