REKLAMA
Znaleziono 829 wyników
Fabryka Stellantis w Tychach wyprodukowała 5. milionowy silnik w swojej historiiartykuł
Pokaż artykuł
Fabryka Stellantis w Tychach wyprodukowała 5. milionowy silnik w swojej historii
Zakład jednostek napędowych Stellantis w Tychach wyprodukował pięciomilionowy silnik, licząc od uruchomienia produkcji w 16 września 1999 r. Załoga fabryki osiągnęła ten imponujący wynik dzięki, między innymi, ugruntowanej kulturze biznesowej, zbudowanej na wiedzy i profesjonalizmie. Te zasoby, w połączeniu z wartą 250 mln euro inwestycją w modernizację tyskiej lokalizacji, zakończoną w 2019 roku, umożliwiły jej zdobycie obecnej, silnej pozycji producenta silników do europejskich modeli marek Stellantis.
Warszawa: 125,4 mln zł z NFOŚiGW na budowę nowoczesnego układu odzysku ciepła ze ścieków z Przepompowni Żerańartykuł
Pokaż artykuł
Warszawa: 125,4 mln zł z NFOŚiGW na budowę nowoczesnego układu odzysku ciepła ze ścieków z Przepompowni Żerań
ORLEN Termika S.A. podpisała z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umowę na dofinansowanie budowy nowoczesnego układu odzysku ciepła ze ścieków z Przepompowni Żerań w Warszawie. Projekt, realizowany we współpracy z MPWiK, to jedno z najbardziej innowacyjnych przedsięwzięć w polskiej energetyce.
Będą wielkie inwestycje w warszawskich elektrociepłowniachartykuł
Pokaż artykuł
Będą wielkie inwestycje w warszawskich elektrociepłowniach
Elektrociepłownia Żerań, Siekierki i Pruszków oraz Ciepłownie Wola i Kawęczyn – to aktywa ciepłownicze Grupy ORLEN w aglomeracji warszawskiej, które już w 2035 r. odejdą całkowicie od spalania węgla. Podstawą dekarbonizacji tych aktywów staną się ciepło generowane z gazu i energii odnawialnej, odzyskiwanie ciepła odpadowego ze ścieków, spalin i systemów chłodzących oraz akumulatory ciepła.
ORLEN z unijnym grantem na projekty wodorowe w Polsceartykuł
Pokaż artykuł
ORLEN z unijnym grantem na projekty wodorowe w Polsce
Realizowany przez ORLEN i konsorcjum 17 partnerów międzynarodowy projekt HySPARK jako pierwszy w Polsce pozyskał finasowanie z unijnego programu Clean Hydrogen Partnership. Środki w wysokości blisko 9 mln euro zostaną przeznaczone między innymi na wyprodukowanie pojazdów wodorowych oraz ich przetestowanie na potrzeby lotniska Chopina i warszawskiej komunikacji miejskiej.
Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii wchodzi w życieartykuł
Pokaż artykuł
Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii wchodzi w życie
Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii przygotowana w Ministerstwie Klimatu i Środowiska wchodzi w życie 27 grudnia 2024 r. Wprowadza znaczące zmiany w systemie rozliczeń prosumentów net-billing, których celem jest zwiększenie opłacalności inwestycji w mikroinstalacje odnawialnych źródeł energii.
Budowa wielkich morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i 3 osiągnęła nowy kamień milowyartykuł
Pokaż artykuł
Budowa wielkich morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i 3 osiągnęła nowy kamień milowy
Budowa morskich farm wiatrowych Equinor i Polenergii osiągnęła nowy kamień milowy - na Morzu Bałtyckim pomyślnie zamontowano pierwsze fundamenty farm offshore Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Pierwsze kilkanaście kompletów monopali i elementów przejściowych zostało bezpiecznie osadzonych w dnie, co oznacza oficjalne rozpoczęcie kampanii instalacyjnej na morzu dla projektów.
Impuls dla czystszego transportu w Polsce. Powstaną setki szybkich stacji ładowania dla ciężarówekartykuł
Pokaż artykuł
Impuls dla czystszego transportu w Polsce. Powstaną setki szybkich stacji ładowania dla ciężarówek
Rozwój zeroemisyjnego transportu ciężkiego w Polsce przyspiesza. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zatwierdził przedsięwzięcia rekomendowane do dofinansowania, które pozwolą na budowę ogólnodostępnych stacji ładowania dla zeroemisyjnych pojazdów ciężarowych - przede wszystkim wzdłuż sieci bazowej TEN-T oraz w centrach logistycznych, bazach eksploatacyjnych oraz terminalach intermodalnych.
TAURON przeznaczył w ostatnich miesiącach ponad pół miliarda złotych na energetyczny rozwój Dolnego Śląskaartykuł
Pokaż artykuł
TAURON przeznaczył w ostatnich miesiącach ponad pół miliarda złotych na energetyczny rozwój Dolnego Śląska
TAURON S.A. przeznaczył na inwestycje na terenie Dolnego Śląska w 2021 roku ponad 500 mln złotych. Prowadzona modernizacja i rozbudowa sieci energetycznej poprawia pewność zasilania klientów spółki, umożliwia przyłączanie nowych i skraca czas trwania awarii energetycznych. Największe inwestycje realizowane są w okolicach Wrocławia i Wałbrzycha.
OZE w polskim miksie energetycznym – jak w pełni wykorzystać ten potencjał?artykuł
Pokaż artykuł
OZE w polskim miksie energetycznym – jak w pełni wykorzystać ten potencjał?
W 2022 roku produkcja energii elektrycznej w Polsce osiągnęła rekordowy poziom 175 TWh. Optymistyczne prognozy zakładają, że do 2030 roku nasz kraj mógłby zwiększyć cel udziału odnawialnych źródeł w końcowym zużyciu energii do 33 proc. Warunkiem jest rozwój energetyki wiatrowej i fotowoltaiki. O tym, czy w wystarczającym stopniu wykorzystuje się potencjał dostępnych odnawialnych źródeł energii i co należy zrobić, aby wykorzystywać go lepiej rozmawiają goście najnowszego odcinka podcastu E.ON Talks.
PGE i firma ZE PAK należąca do Zygmunta Solorza, powołają spółkę realizującą projekt budowy elektrowni jądrowejartykuł
Pokaż artykuł
PGE i firma ZE PAK należąca do Zygmunta Solorza, powołają spółkę realizującą projekt budowy elektrowni jądrowej
Polska Grupa Energetyczna i ZE PAK podpisały we wtorek, 7 marca porozumienie wstępne dotyczące utworzenia wspólnej spółki celowej, realizującej projekt budowy elektrowni jądrowej w regionie konińskim. Poprzez obecność w projekcie PGE, spółka będzie zabezpieczała interes Skarbu Państwa.
Pod Koninem powstanie jeden z największych parków odnawialnej energii w Europie Środkowo-Wschodniej artykuł
Pokaż artykuł
Pod Koninem powstanie jeden z największych parków odnawialnej energii w Europie Środkowo-Wschodniej
Fundusz zarządzany przez Polski Fundusz Rozwoju zawarł umowę pożyczki podporządkowanej o wartości do 90 mln zł na budowę projektu Kleczew Solar & Wind, należącego do Grupy Lewandpol. Będzie to pierwsza wielkoskalowa elektrownia łącząca energię słoneczną z wiatrową w Polsce. Farma o mocy ponad 200 MW powstaje na terenach pokopalnianych w powiecie konińskim, w województwie wielkopolskim.
Środki z KPO dla TAURONA. Rozbuduje sieć światłowodową w województwach dolnośląskim i śląskimartykuł
Pokaż artykuł
Środki z KPO dla TAURONA. Rozbuduje sieć światłowodową w województwach dolnośląskim i śląskim
TAURON, jeden z największych hurtowych operatorów telekomunikacyjnych w Polsce rozbuduje sieć światłowodową w województwach śląskim i dolnośląskim. Będzie to możliwe dzięki uzyskaniu dofinansowania w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). TAURON, który realizuje program jako jedyna grupa energetyczna w kraju, chce wybudować sieć światłowodową w 450 miejscowościach.
Baltic Power pierwszą na świecie morską farmą wiatrową wykorzystującą niskoemisyjną stalartykuł
Pokaż artykuł
Baltic Power pierwszą na świecie morską farmą wiatrową wykorzystującą niskoemisyjną stal
Morska farma wiatrowa Baltic Power, wspólny projekt Grupy ORLEN i Northland Power, jako pierwsza na świecie zostanie zbudowana z wykorzystaniem niskoemisyjnej stali produkowanej niemal wyłącznie z surowca z recyklingu w piecach hutniczych zasilanych energią odnawialną.
Budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej opóźni się o dwa lata, ale będzie dobrze przygotowanaartykuł
Pokaż artykuł
Budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej opóźni się o dwa lata, ale będzie dobrze przygotowana
Budowa elektrowni jądrowej w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino rozpocznie się w 2028 r., dwa lata później, niż zakładał Program Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) z 2020 r. Ministerstwo Klimatu zapowiada, że na przełomie 2024 i 2025 r. będą zaktualizowane m.in. polski program jądrowy i polityka energetyczna.
Co się dzieje na budowie największej elektrowni wiatrowej na polskich wodach morza Bałtyckiego?artykuł
Pokaż artykuł
Co się dzieje na budowie największej elektrowni wiatrowej na polskich wodach morza Bałtyckiego?
Firmy PGE i Ørsted, wspólnie przygotowują się do budowy wielkiej morskiej farmy wiatrowej Baltica 2. Rozpoczęły monitoring ptaków i przygotowania do monitoringu morświnów.
Oddano do użytku przebudowany i rozbudowany zabytkowy gmach Instytutu Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiejartykuł
Pokaż artykuł
Oddano do użytku przebudowany i rozbudowany zabytkowy gmach Instytutu Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej
18 września br. został uroczyście oddany do użytku przebudowany i rozbudowany przez Budimex zabytkowy gmach Instytutu Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej. Kolejne etapy modernizacji zyskały branżowe uznanie i były nagradzane w prestiżowym plebiscycie „Budowa roku” organizowanym przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa przy współudziale Ministerstwa Budownictwa oraz Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.
Kto udźwignie przyszłoroczny budżet Polski? Cała nadzieja w przedsiębiorcachartykuł
Pokaż artykuł
Kto udźwignie przyszłoroczny budżet Polski? Cała nadzieja w przedsiębiorcach
• Jeśli przedsiębiorcy „nie dźwigną” PKB, Polskę czekają kary. Sektor MSP może skorzystać na hojnym budżecie, ale jest też ryzyko nowych danin.
PGE planuje w Polsce budowę ponad 80 magazynów energii do 2035 rokuartykuł
Pokaż artykuł
PGE planuje w Polsce budowę ponad 80 magazynów energii do 2035 roku
PGE Polska Grupa Energetyczna stawia na magazynowanie energii. Do 2035 roku PGE ma ambitne plany, które obejmują nowe magazyny o łącznej pojemności ponad 10 000 MWh. Wartość planowanych projektów może wynieść około 18 mld złotych. Obecnie najbardziej zaawansowaną inwestycją z segmentu magazynowania w Grupie PGE jest Magazyn Energii Elektrycznej Żarnowiec o mocy 262 MW i pojemności ok. 981 MWh, który zostanie przekazany do eksploatacji w 2027 roku.
Pod Wrocławiem za 1,4 mld złotych powstała nowa, wielka elektrociepłownia gazowa [ZDJĘCIA]artykuł
Pokaż artykuł
Pod Wrocławiem za 1,4 mld złotych powstała nowa, wielka elektrociepłownia gazowa [ZDJĘCIA]
Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA, należący do PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, uruchomił nową elektrociepłownię gazową Czechnica-2 w Siechnicach o mocy elektrycznej 179 MWe i termicznej 315 MWt. Nowo wybudowana instalacja zaspokoi około 20 proc. zapotrzebowania na ciepło mieszkańców Wrocławia i wszystkich odbiorców w gminie Siechnice przyłączonych do sieci ciepłowniczej, a nakłady przeznaczone na jej wybudowanie sięgają 1,4 mld PLN. Docelowo do 2035 roku Grupa PGE planuje przeznaczyć na ciepłownictwo około 18 mld PLN.
Nowy magazyn Intermarché w Panattoni Park Sosnowiec IV oficjalnie otwartyartykuł
Pokaż artykuł
Nowy magazyn Intermarché w Panattoni Park Sosnowiec IV oficjalnie otwarty
Sieć Intermarché, należąca do Grupy Muszkieterów – zrzeszenia polskich niezależnych przedsiębiorców – uruchomiła centrum dystrybucyjne w województwie śląskim. Inwestycja zrealizowana została przez Panattoni, najaktywniejszego dewelopera nieruchomości przemysłowych na świecie. Panattoni Park Sosnowiec IV to najnowsza inwestycja dewelopera w regionie i kolejne nowe miejsca pracy.
REKLAMA