Rozbudowa i modernizacja Warszawskiej Wytwórni Energii na Targówku jest na ostatniej prostej. Trwa testowe spalanie nienadających się do recyklingu odpadów komunalnych. Ich zagospodarowanie w nowym zakładzie umożliwi produkcję energii cieplnej i elektrycznej, które zasilą sieć zaopatrującą miasto. Gorące rozruchy są ostatnim, kluczowym etapem przed uruchomieniem zakładu.
Warszawska Wytwórnia Energii („WWE”) Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania przy ul. Zabranieckiej będzie jedną z największych w Polsce instalacji termicznego przekształcania odpadów. Dzięki finalizowanej obecnie rozbudowie zakład zwiększy swoją moc prawie siedmiokrotnie. WWE będzie przetwarzać ok. 265 tys. ton zmieszanych odpadów komunalnych w skali roku (przed modernizacją było to ok. 40 tys. ton), dzięki czemu wyprodukuje energię cieplną i elektryczną dla miasta.
–To największa inwestycja komunalna w Polsce. Jesteśmy u progu jej zakończenia. Trwające gorące rozruchy są ostatecznymi testami. Ta instalacja pozwoli nam przetwarzać w bezpieczny dla środowiska sposób tysiące ton odpadów rocznie na energię cieplną i elektryczną, które zasilą miejską sieć – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.
WWE – gorące rozruchy
Trwające gorące rozruchy to etap testowania i kalibracji instalacji. To wiele złożonych procesów, które mają bezpośredni wpływ na przyszłe funkcjonowanie zakładu. Polegają m.in. na przeprowadzeniu pierwszego, termicznego zagospodarowania odpadów komunalnych, które rozpoczęto w grudniu.
Równolegle realizowane są też inne prace, jak np. testy zabezpieczeń i układu kontroli ruchu, roboty wykończeniowe, kompletacja układów drogowych, terenów (w tym dachów) zielonych czy elementów ścieżki edukacyjnej, a także wyposażanie pomieszczeń w meble.
– Warszawska Wytwórnia Energii jest kluczowym elementem dla długotrwałego ustabilizowania miejskiej gospodarki odpadami. Należy również podkreślić, iż termicznemu przetwarzaniu poddawane będą jedynie te odpady komunalne, których nie można poddać recyklingowi – mówi Adam Chwieduk, prezes zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w m.st. Warszawie.
Nowy zakład przy Zabranieckiej
WWE jest kluczowym elementem, który uporządkuje warszawski system gospodarki odpadami komunalnymi. Warszawska Wytwórnia Energii będzie funkcjonować na bazie technologii kotłów rusztowych. Wykorzystuje się ją w większości europejskich zakładów, które odzyskują energię z odpadów. Zakład przy ul. Zabranieckiej powstaje w oparciu o tzw. standardy BAT (ang. Best Available Technology). Będzie to obiekt wyposażony w zaawansowane i nowoczesne rozwiązania technologiczne, spełniający wszelkie normy ochrony środowiska oraz posiadający wysokosprawny system oczyszczania i monitoringu spalin. Specjalny system podciśnienia zapobiegać będzie wydostawaniu się zapachów na zewnątrz, a urządzenia, pracujące w wyizolowanych akustycznie pomieszczeniach, zagwarantują mieszkańcom spokój.
Na terenie zakładu zlokalizowana będzie także sortownia, do której trafi 30 tys. ton odpadów komunalnych z niebieskiego (papier) oraz żółtego (plastik, metal) pojemnika w skali roku. Sortownia wpłynie na zwiększenie recyklingu odpadów z selektywnej zbiórki w Warszawie.
Na terenie zakładu powstanie ścieżka edukacyjna. Jej elementem będzie m.in. punkt widokowy, zlokalizowany na kominie instalacji. Zielone dachy na instalacji obejmą powierzchnię 20 tys. metrów kwadratowych. Powstanie tam kwietna łąka i mini pasieka. W centralnym punkcie - na dachu hali wyładunku – utworzony zostanie punkt edukacyjny z wyjątkową panoramą Warszawy w tle.
Realizacja inwestycji
Generalnym Wykonawcą inwestycji rozbudowy i modernizacji zakładu przy ul. Zabranieckiej na Targówku jest koreańska firma POSCO Engineering & Construction Co., Ltd. Aktualna wartość kontraktu wynosi ok. 1,665 mld zł netto.
GALERIE ZDJĘĆ:
Żródło: UM Warszawa