W Pyrzowicach rozpoczęto układanie ostatniej warstwy nawierzchni przyszłej drogi startowej

W Pyrzowicach rozpoczęto układanie ostatniej warstwy nawierzchni przyszłej drogi startowej

Katowice
REKLAMA

W Katowice Airport rozpoczęły się prace przy układaniu ostatniej, a zarazem najkosztowniejszej, bo wartej prawie 21 mln zł, betonowej warstwy konstrukcyjnej przyszłej drogi startowej. Nowa infrastruktura będzie gotowa we wrześniu br., natomiast pierwszy samolot będzie mógł z niej skorzystać w II kwartale 2015 r.

 

Po zakończeniu inwestycji port w Pyrzowicach będzie jednym z trzech polskich lotnisk pasażerskich z drogą startową o długości ponad trzech kilometrów. Całkowity koszt budowy nowej drogi startowej to 157 mln zł brutto.


W Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice rozpoczął się finalny etap prac przy budowie przyszłej drogi startowej. Przez najbliższe kilka miesięcy wykonywana będzie warstwa jezdna nowej drogi o grubości 30 cm, po której będą poruszały się koła samolotów korzystających z tej infrastruktury. Nawierzchnia przykryje 22 cm warstwę podbudowy betonowej, która została ułożona na całej długości nowej drogi jeszcze w ubiegłym roku.

REKLAMA


- Prace przy budowie przyszłej, ponad trzykilometrowej drogi startowej przebiegają zgodnie z wcześniej przyjętym harmonogramem, który zakłada ich ukończenie już we wrześniu br. Ze względu na konieczności certyfikacji nowej infrastruktury oraz pomocy nawigacyjnych do użytku operacyjnego zostanie oddana w II kwartale 2015 roku. Wówczas z Pyrzowic będą mogły odlatywać nawet największe samoloty typu Jumbo Jet z pełnym obciążeniem, bez konieczności międzylądowania w celu dotankowania, co znacząco zwiększy możliwości operacyjne portu - mówi Cezary Orzech, rzecznik Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA.


Nowa droga startowa będzie miała długość 3200 m (będzie dłuższa o 400 m od obecnej) i szerokość 45 m. Powierzchnia nowej drogi startowej wraz z układem głównych dróg kołowania L, N, R i S wyniesie 230 tys. m kw.


Budowa przyszłej drogi startowej realizowana jest w ramach największej inwestycji w dotychczasowej działalności lotniska pn. ,,Port Lotniczy w Katowicach - rozbudowa i modernizacja infrastruktury lotniskowej i portowej". Jednym z zadań tego przedsięwzięcia była ukończona w czerwcu ubiegłego roku budowa płaszczyzny postoju samolotów oraz modernizacja dróg kołowania. Wartość całej inwestycji to ponad 267 mln zł brutto.


Projekt rozbudowy i modernizacji infrastruktury lotniska w Pyrzowicach realizowany jest przy wsparciu środków unijnych. Inwestycja współfinansowana jest z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. POIiŚ obejmuje znaczące inwestycje, realizowane w najważniejszych sektorach gospodarki, które mają kluczowe znaczenie dla rozwoju Polski. Wartość dofinansowania wyniesie 50% kosztów kwalifikowanych inwestycji.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA