Na Dolnym Śląsku powstał Park Wiatrowy w Wądrożu WielkimMateriały prasowe

Na Dolnym Śląsku powstał Park Wiatrowy w Wądrożu Wielkim

Orzech
Orzech
REKLAMA

Spółka Qair Polska z siedzibą we Wrocławiu otrzymała koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej w nowym Parku Wiatrowym w Wądrożu Wielkim, w województwie dolnośląskim. Inwestycja składa się z siedmiu turbin wiatrowych, każda o mocy 2,5 MW. Szacowany poziom produkcji energii z instalacji wynosi 60 GWh rocznie, co oznacza możliwość zasilania w energię miejscowość zamieszkującą około 90 tysięcy mieszkańców.

Pomimo obowiązywania w trakcie budowy tzw. Ustawy 10H, inwestycja uzyskała przychylność władz Gminy z wójt Elżbietą Jedlecką na czele oraz akceptację mieszkańców.

– Z punktu widzenia gospodarza gminy, kluczowe znaczenie mają korzyści finansowe w postaci podatku i innych opłat, które zwiększą dochody własne gminy, a tym samym pozwolą na realizację wielu potrzebnych inwestycji. Projekt wiatrakowy to również okresowe miejsca pracy podczas budowy, oraz zatrudnienie w ramach samej eksploatacji. To także jasny sygnał dla potencjalnych inwestorów, że w naszej Gminie warto inwestować. Jesteśmy dumni z tego, że nasz samorząd wspiera rozwój energetyki odnawialnej w naszym kraju – mówi Elżbieta Jedlecka, Wójt Gminy Wądroże Wielkie.

Ósmy Park Wiatrowy Qair w Polsce, który znajduje się na terenie Wądroża Wielkiego składa się z siedmiu turbin wiatrowych, każda o mocy 2.5 MW. Energia odnawialna pochodząca z nowej elektrowni mogłaby zasilić około 30 tysięcy gospodarstw domowych. Roczna produkcja energii na poziomie 60 GWh zmniejszy emisję dwutlenku węgla o około 50 tysięcy ton rocznie w porównaniu do emisji z konwencjonalnych źródeł energii.

– Otwarcie Parku Wiatrowego w Wądrożu Wielkim to kolejny krok w kierunku rozwoju zmierzającego w stronę produkcji i sprzedaży energii odnawialnej opartej na miksie systemu aukcyjnego oraz kontraktów cPPA. Cieszymy się z otwartości na współpracę władz i mieszkańców gmin, w których są zlokalizowane nasze elektrownie. Chciałem podkreślić szczególną postawę przychylności na inwestycje w energię odnawialną Pani Elżbiety Jedleckiej Wójt Gminy Wądroże Wielkie, która dostrzegła szereg wymiernych korzyści płynących z realizowania projektów OZE dla lokalnej społeczności już wiele lat temu i swoją postawą pokazuje, że mniejsze gminy również mogą wspierać transformację energetyczną Polski – mówi Krzysztof Wojtysiak, CEO Qair Polska.

REKLAMA

Wójt Gminy Wądroże Wielkie, Elżbieta Jedlecka ocenia bardzo pozytywnie obecność projektów OZE przez pryzmat nowych szans rozwoju, zarówno pod względem wzrostu wpływów budżetowych, jak i przyciągnięcia nowych inwestorów.

W przypadku Gminy Wądroże Wielkie otwartość całej społeczności zaowocowała planami rozwoju projektu i otwarciem nowego centrum operacyjnego Qair.

– Wądroże Wielkie jest jedną z kilku gmin, w których lokalna społeczność może znaleźć pracę nie tylko na etapie budowy, ale także w fazie eksploatacji elektrowni. Nasza firma otwiera tutaj III centrum operacyjne w Polsce, które będzie obsługiwało technicznie zarówno nowy projekt, jak i zlokalizowany w gminie sąsiedniej projekt Udanin. Łącznie kompleks będzie posiadał 27 turbin wiatrowych i będzie największym kompleksem turbin wiatrowych Qair w Polsce. Łączna moc osiągnie 68 MW, a kolejne turbiny planujemy wybudować niedługo po zmianie przepisów dotyczących 10H, gdyż posiadamy już możliwości przyłączenia do sieci kolejnych turbin – dodaje Krzysztof Wojtysiak.

Materiały prasowe
Materiały prasowe

Inwestycja w gminie Wądroże Wielkie została zrealizowana we współpracy z partnerami: SPIE Elbud Gdańsk, który pełnił rolę głównego wykonawcy, Bilfinger Tebodin objął funkcję inżyniera kontraktu. Dostawcą turbin i podmiotem świadczącym usługi serwisu technicznego jest General Electric.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA