Tak będzie wyglądał nowy budynek Akademii Muzycznej w Poznaniu WXCA

Tak będzie wyglądał nowy budynek Akademii Muzycznej w Poznaniu

WIZUALIZACJE
REKLAMA

Wiemy już, jak będzie wyglądał nowy budynek Akademii Muzycznej w Poznaniu, który ma powstać przy ulicy Grunwaldzkiej 22. Zakończył się konkurs architektoniczny na projekt tego obiektu. Spośród nadesłanych propozycji, za najlepszą Sąd Konkursowy uznał koncepcję autorstwa znanej polskiej pracowni architektonicznej WXCA. Termin realizacji inwestycji nie jest znany.

Sąd Konkursowy przyznał trzy nagrody oraz dwa wyróżnienia równorzędne. I nagrodę zdobył projekt przygotowany przez pracownię WXCA. II nagrodę zdobyła pracownia PL.architekci. III nagrodę przyznano pracowni PROLOG. Wyróżnienia otrzymały pracownie architektoniczne CDF Architekci i 22Architekci.

Pracując nad projektem nowego budynku Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu architekci chcieli stworzyć ponadczasowy obiekt, który harmonijnie wpisze się w tradycyjną architekturę i urbanistykę miasta. Jednocześnie ważne było odpowiedzenie na współczesne potrzeby.

Kontynuując miejską tkankę przy ulicy Grunwaldzkiej, budynek Akademii Muzycznej staje się integralną częścią otoczenia, subtelnie akcentując swoją wyjątkową funkcję poprzez rzeźbiarską formę wynikającą z wewnętrznego układu funkcjonalnego – opisują autorzy projektu.

Największą częścią nowego budynku jest dominanta, zaznaczona na narożniku ulic Grunwaldzkiej i Matejki. Nowoczesny gmach jest rozbity na mniejsze fragmenty o zróżnicowanej wysokości. W ten sposób obiekt wpisał się w układ pierzejowy ulicy i tworzy harmonijną całość z otoczeniem.

WXCA
WXCA
WXCA
WXCA

Nowy budynek ma pełnić funkcję kulturalną ze sceną operowo-teatralną z edukacyjnymi zadaniami Akademii Muzycznej. To znaczy, że z obiektów będą korzystać różne grupy, od studentów po spragnionych kulturalnej rozrywki mieszkańców. Dlatego zespół WXCA podzielił wnętrze wyznaczając strefy o zróżnicowanym dostępie. Dzięki temu będą mogły działać niezależnie. Centralne umieszczenie sali operowo-teatralnej na 400 osób umożliwiło wyraźne rozdzielenie strefy wejściowej i foyer od strefy zaplecza.

WXCA
WXCA
REKLAMA
WXCA
WXCA

Sąd Konkursowy uzasadnił wybór projektu biura WXCA, wskazując atuty opracowania: umiejętne wpisanie się w skomplikowany kontekst urbanistyczny; ukształtowanie elewacji od strony ulicy Grunwaldzkiej i Skrytej w postaci rozrzeźbionych brył, nawiązujących do skali istniejącej zabudowy; spójną pod względem funkcjonalno-przestrzennym dominantę od strony ulicy Grunwaldzkiej i Matejki, prawidłowo zlokalizowaną i rozwiązaną technologię sal widowiskowych i obsługę sceny; dobrze zaprojektowaną strefę dostaw i zaplecze dla artystów; właściwy rozkład funkcjonalny pomieszczeń pod względem wymagań akustycznych; najlepsze ustosunkowanie się do szczegółowych wytycznych akustycznych i technologicznych; elastyczne i aktywizujące wykorzystanie komunikacji wewnętrznej; skuteczne operowanie światłem naturalnym w obrębie zwartej zabudowy.

WXCA
WXCA

Zespół autorski WXCA w składzie:

Szczepan Wroński, Marta Sękulska-Wrońska, Michał Lipiec, Maciej Wewiór, Jakub Hlebowicz, Jakub Matela, Małgorzata Bonowicz, Maja Przewoźnik, Aneta Szwejk, Jakub Kołomański, Maciej Sachse, Oliwia Pakuszewska

Akustyka, Technologia Sceniczna: Pracownia Akustyczna Piotr Kozłowski

Konstrukcja, Instalacje, Rozwiązania zrównoważone: ARUP

Wizualizacje: Piotr Banak

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA