Tak będzie wyglądał nowy Wydział Informatyki ZUT w Szczecinie. Rozstrzygnięto konkurs Heinle, Wischer und Partner Architekci

Tak będzie wyglądał nowy Wydział Informatyki ZUT w Szczecinie. Rozstrzygnięto konkurs

WIZUALIZACJE + FILM
REKLAMA

Wrocławska pracownia architektoniczna Heinle, Wischer und Partner Architekci wygrała konkurs na projekt budynku Wydziału Informatyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Nowy gmach powstanie przy ul. 26 Kwietnia w Szczecinie.

Konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej został ogłoszony przez Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny i szczeciński oddział SARP. Do udziału zgłosiło się 36 pracowni architektonicznych z Polski. Ich pomysły oceniała komisja konkursowa. Wyniki ogłoszono 28 kwietnia podczas konferencji prasowej w budynku „Starej Chemii” (Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT).

Heinle, Wischer und Partner Architekci
Heinle, Wischer und Partner Architekci
Heinle, Wischer und Partner Architekci

Jak podkreślał przewodniczący komisji architekt dr Maciej Miłobędzki, decyzję o tym, która praca wygra, podjęto po wielu dyskusjach. Wybór nie był taki oczywisty.

To był bardzo trudny i ciekawy konkurs. Będzie to miejsce niezwykłe, otwarte nie tylko na relacje wewnątrz uczelni, ale również na relacje z mieszkańcami miasta. Prace, które zostały nadesłane, prezentowały bardzo wysoki poziom. Z perspektywy wieloletniego sędziego mogę powiedzieć, że rzadko się zdarza, żeby jedna trzecia prac była brana pod uwagę do zwycięstwa. To nie jest częste zjawisko – mówił Miłobędzki.

Heinle, Wischer und Partner Architekci
Heinle, Wischer und Partner Architekci
REKLAMA
Heinle, Wischer und Partner Architekci

Nowy gmach ma być inspirujący, innowacyjny, dostępny i wspomagający przeprowadzane tam procesy naukowo-dydaktyczne.

Wydział powstanie na terenie kampusu uczelni przy ul. 26 Kwietnia w Szczecinie, gdzie obecnie znajduje się Wydział Elektryczny, co wpisuje się w założenia koncepcji konsolidacji kampusów naszego uniwersytetu. Myślę, że to będzie innowacyjne rozwiązanie w skali całego kraju. Jestem dumny, że zaczynamy tę inwestycję – powiedział rektor prof. Jacek Wróbel.

Heinle, Wischer und Partner Architekci
Heinle, Wischer und Partner Architekci

Nowy budynek pod nazwą Akademicki Kampus ICT (Information and Communication Technologies) ma stanąć między siedzibą Wydziału Elektrycznego przy ul. 26 Kwietnia a Studium Wychowania Fizycznego i Sportu przy ul. Tenisowej 33. W środku oprócz sal wykładowych i ćwiczeniowych dla Wydziału Informatyki znajdzie się czytelnia oraz tzw. strefy fabrykacji, dostępne dla małych i średnich przedsiębiorstw czy start-upów technologicznych.

Koszt nowego wydziału ZUT jest szacowany na 130 mln zł. Budynek może powstać w ciągu 4-5 lat.

Źródło: ZUT Szczecin

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA