Trójmiejski rynek nieruchomości

Trójmiejski rynek nieruchomości

Trójmiasto
Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Trójmiasto to policentryczny ośrodek metropolitarny obejmujący trzy miasta leżące nad zatoką Gdańską: Gdańsk, Gdynię i Sopot. Liczba mieszkańców Trójmiasta wynosi około 750 tys. Na koniec grudnia 2014 r. stopa bezrobocia w poszczególnych miastach wyniosła odpowiednio: Gdańsk – 5,7%, Gdynia – 5,8%, Sopot – 4%.


Ze względu na położenie na wybrzeżu, w Trójmieście przeważa gospodarka morska (przemysł stoczniowy) oraz w sezonie letnim – turystyka. W produkcji spożywczej dominują ryby i ich przetwory. Rozwija się tu również przemysł chemiczny (przeróbka ropy naftowej) oraz przemysł meblarski.


Trójmiasto połączone jest siecią dróg i kolei miejskich. Na terenie aglomeracji obowiązuje jeden bilet metropolitarny. Głównym ośrodkiem miejskim jest Gdańsk. Warto wspomnieć, że komunikacja miejska w Gdyni i Gdańsku jest jedną z lepiej ocenianych w Polsce.


Wydawać by się mogło, że w tych trzech sąsiadujących ze sobą i powiązanych gospodarczo miastach, rynek nieruchomości będzie względnie jednolity. Analizując wielkość oferty (np. mieszkań na sprzedaż) oraz średnie ceny sprzedaży i wynajmu można zauważyć, że rynek nieruchomości w trójmiejskich miastach jest mocno zróżnicowany.

 

Mieszkania na sprzedaż

Największa oferta mieszkań na sprzedaż jest w Gdańsku – łącznie na rynku pierwotnym i wtórnym wybierać można spośród prawie 13 tys. ogłoszeń. Większość oferty stanowią mieszkania pochodzące z rynku wtórnego. W Gdyni i Sopocie oferta mieszkań na sprzedaż jest znacznie niższa, a liczb ogłoszeń wynosi odpowiednio ok. 7,2 tys. i 1,9 tys. Pod względem średnich cen mieszkań zdecydowanie najdroższym miastem jest Sopot, w którym średnia cena na rynku pierwotnym przekroczyła poziom 10 tys. zł/mkw. Tak wysokie ceny nowych mieszkań w Sopocie wynikają głównie z ich apartamentowego charakteru. Najtańsze mieszkania znajdują się w Gdańsku. Tam za 1 mkw. mieszkania na rynku pierwotnym i wtórnym zapłacimy mniej niż 6 tys. zł/mkw.

 

Mieszkania do wynajęcia

REKLAMA

W Gdańsku jest również największa oferta mieszkań do wynajęcia. Na portalu otoDom.pl znajdziemy około 1,6 tys. ofert mieszkań do wynajęcia. Średnie ceny wynajmu mieszkań wynoszą 2 038 zł.

Na podobnym poziomie są średnie ceny mieszkań na wynajem w Gdyni, jednak oferta jest znacznie mniejsza. Sopot ponownie jest najdroższym miastem. Średnie ceny wynajmu są o ok. 500 zł wyższe, niż w Gdańsku czy w Gdyni. Jednocześnie oferta takich mieszkań jest najuboższa.


Porównanie średnich miesięcznych stawek najmu w Trójmieście, marzec 2015 r.


 



Gdańsk



Gdynia



Sopot



cena najmu



2 038



2 011



2 585


Źródło: Grupa Emmerson, Dział Badań i Analiz na podstawie serwisu otoDom.pl

 

Ceny nieruchomości oraz wielkość oferty w miastach tworzących Trójmiasto są bardzo zróżnicowane. Z jednej strony jest Gdańsk, najważniejsze miasto regionu, w którym ceny są najniższe, a z drugiej Sopot – miejscowość wypoczynkowa z przewagą inwestycji apartamentowych. Dzięki ciągłemu rozwojowi komunikacji miejskiej, skraca się czas podróży pomiędzy tymi miastami, w związku, z czym wszyscy zainteresowani mieszkaniami w Trójmieście, nie muszą brać pod uwagę tylko jednej lokalizacji, np. najdroższego Spotu, nawet jeśli właśnie tam pracują. Rozsądnym rozwiązaniem wydaje się być wynajęcie lub kupno mieszkania w tańszym Gdańsku lub Gdyni.

 

Aleksandra Kubicka, serwis otoDom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA