Trwają prace nad dokumentacją dla trasy S8 na odcinku: Wrocław - Kłodzkoźródło: GDDKiA

Trwają prace nad dokumentacją dla trasy S8 na odcinku: Wrocław - Kłodzko

https://img.investmap.pl/user/3/35_%s.jpg
Orzech
REKLAMA
W trakcie opracowania jest Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe (STEŚ) dla rozbudowy trasy ekspresowej S8 od Wrocławia do Kłodzka wraz z budową obwodnic miejscowości. 
Dla dwóch odcinków ww. trasy w II połowie 2020 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) złożyła wnioski o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. W I połowie 2021 roku planuje złożyć wniosek na fragment S8 od miasta Bardo do Ząbkowic Śląskich.

Postęp prac nad dokumentacją

4 września 2020 roku do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (RDOŚ) we Wrocławiu GDDKiA złożyło wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU) dla odcinka Łagiewniki - Wrocław Magnice
20 października 2020 roku złożono wniosek o wydanie DŚU dla odcinka Ząbkowice Śląskie - Łagiewniki, czyli środkowego odcinka. 
Dla ww. odcinków drogi S8 RDOŚ wszczął postępowanie w sprawie wydania DŚU. Trwają prace nad złożeniem wyjaśnień do raportów o oddziaływaniu na środowisko dla tych odcinków. GDDKiA spodziewa się, że w I kwartale 2021 roku RDOŚ wystąpi o wymagane opinie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie i Dolnośląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we Wrocławiu. To pozwoli rozpocząć konsultacje społeczne i wysłuchać głosu obywateli.
Ostatni odcinek, tj. Kłodzko - Ząbkowice Śląskie, z uwagi na planowaną obwodnicę Złotego Stoku, zostanie podzielony na dwa mniejsze fragmenty Kłodzko - Bardo oraz Bardo - Ząbkowice Śląskie. Złożenie wniosku o DŚU dla odcinka Bardo - Ząbkowice Śląskie planowane jest jeszcze w I połowie 2021 roku.

Dlaczego potrzebna jest decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach?

DŚU jest niezbędna do uzyskania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID), wydawanej na podstawie ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych.
Do wniosków o wydanie DŚU został dołączony raport o oddziaływaniu przedmiotowej inwestycji na środowisko. To jeden z elementów procedury oceny oddziaływania na środowisko, którą przeprowadził RDOŚ we Wrocławiu, jeszcze przed wydaniem DŚU.
W raporcie dokonano szczegółowych prognoz oddziaływania budowy drogi ekspresowej S8 w zakresie hałasu, powietrza, jakości wód oraz na inne komponenty środowiska (rośliny, zwierzęta, klimat, krajobraz, zdrowie i życie ludzkie). Na podstawie wymienionych wyżej analiz wskazane zostały działania minimalizujące i kompensujące wpływ inwestycji na środowisko. Określona została m.in. lokalizacja i parametry przejść dla zwierząt, zabezpieczeń akustycznych, urządzeń ochrony wód,  zakres nadzoru przyrodniczego itp.  Każda osoba zainteresowana tą kwestią będzie miała możliwość zapoznania się z ww. raportem na etapie procedury z udziałem społeczeństwa, która zostanie przeprowadzona przez RDOŚ we Wrocławiu w trakcie postępowanie w sprawie wydawania DŚU.
RDOŚ, na podstawie zgromadzonych materiałów i analiz, w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wskaże wariant drogi S8 przeznaczony do dalszych prac w ramach Koncepcji programowej i ostatecznie do realizacji oraz określi dla niego środowiskowe uwarunkowania, co oznacza m.in. lokalizację przejścia dla zwierząt czy ekranów akustycznych.
GDDKiA

Nowelizacja PBDK i dodatkowe środki na rozbudowę S8

We wrześniu 2019 r. Rada Ministrów przyjęła uchwałę nowelizującą Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.). Nakłady na inwestycje na sieci dróg krajowych, realizowane ze środków Krajowego Funduszu Drogowego, zostały zwiększone o 7 mld zł. Dzięki przyjętym zmianom dodatkowe środki zostały przeznaczone na realizację m.in. dolnośląskiego odcinka drogi ekspresowej S8 od Kłodzka do Wrocławia (Magnice) oraz drogi ekspresowej S5 Bolków - Sobótka.
Źródło: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad

Komentarze (1)

Napisz komentarz
Krys(gość)
Puścić po trasie S8 największy spychacz świata  japońskiej firmy Komatsu D575A-3SD i za nim prawnicy oceniający odszkodowania dla właścicieli terenu. Inaczej nigdy nie zrealizuje się tej trasy szybkiego ruchu bo są różne interesy , żeby przez ich teren przebiegała. Zależy im na wysokich odszkodowaniach.

Najnowsze artykuły

Wrocławskie zabytki z ministerialną dotacją
Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu rozstrzygnął I etap Programu "Ochrona zabytków". W...
140 metrowy wieżowiec Generation Park Y w Warszawie gotowy [ZDJĘCIA + WIZUALIZACJE]
Najwyższy biurowiec Skanska w Polsce, Generation Park Y zlokalizowany w Warszawie, przy Rondzie Dasz...
Capchem Poland zainwestuje 50 mln euro w Śremie
50 milionów euro zainwestuje spółka Capchem Poland w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej "I...
Ghelamco rozpoczęło przygotowania do budowy 174 metrowego wieżowca The Bridge [ZDJĘCIA + WIZUALIZACJE]
The Bridge to najnowszy projekt Ghelamco. Liczący 174 metry wieżowiec stanie tuż obok dawnej siedzib...
Wrocław: Nowy, duży najemca w Carbon Tower [ZDJĘCIA]
Do grona najemców budynku Carbon Tower we Wrocławiu dołącza firma z branży finansowej zajmując 4,5 t...
Wrocław: Osiedle Wanilia – nowa inwestycja CTE na 5+
"Dobry dojazd do każdej części miasta, dostęp do szkół i gastronomii…, może jeszcze czyste powietrze...
ArchiDoc zatrudni 120 osób w Katowicach
Kolejna firma zdecydowała się na rozwój w Katowicach. ArchiDoc otworzy w tym mieście centrum obsługi...
W centrum Wrocławia miał powstać nowy, wielki biurowiec. Inwestor zmienia plany
8 grudnia 2020 roku czołowy polski deweloper – Develia S.A. z Wrocławia otrzymał pozwolenie na budow...
Kraków: Studium budowy metra dopiero w tym roku
Opóźnienie przy zakończeniu prac nad studium budowy metra w Krakowie wynosi już 180 dni, a będzie je...
Murowana. Osiedle z prywatną strefą rekreacyjną powstaje na Swojczycach [FILM]
Duży plac zabaw tuż pod domem i prywatna przestrzeń sportowo-rekreacyjna – to wszystko będą mieć do...