Na koniec 2023 r. Accolade utrzymał silną pozycję na rynku magazynowym z 1 500 000 mkw. powierzchni wynajętej i będącej w przygotowaniu w 27 nowoczesnych parkach na terenie całej Polski. Inwestycje Accolade wspierają rozwój gospodarczy regionów, przyczyniając się m.in. do powstania nowych miejsc pracy (niemal 13 000 w całej Polsce).
Inwestor zachował także status lidera w kilku regionach kraju, w tym m.in. w zachodniopomorskim, kujawsko – pomorskim i podlaskim. Firma w dalszym ciągu koncentruje się na inwestycjach zgodnych z ideą zrównoważonego rozwoju, zdobywając certyfikaty BREEAM dla swoich parków przemysłowych oraz wspierając lokalne społeczności.
Na początku 2023 r. inwestor uzyskał pierwszy w Polsce certyfikat BREEAM Outstanding dla budynku przemysłowego, a rok zamknął z dwoma tak wysoko certyfikowanymi magazynami w kraju. Jeden zlokalizowany jest w Szczecinie, a drugi w Koninie. Grupa Accolade zamknęła rok z 3,3 mln mkw. powierzchni wynajętej i będącej w przygotowaniu o wartości 3 mld EURO.
300 tys. wynajętej powierzchni w ramach nowych, przedłużanych i rozszerzanych umów
W 2023 r. Accolade konsekwentnie rozwijał polski sektor magazynowy, wynajmując 300 000 mkw. powierzchni i osiągając rezultaty zbliżone do tych z roku poprzedniego. Wielu najemców zdecydowało się na kontynuowanie współpracy z Accolade i rozwój w ramach lokalizacji będących w posiadaniu inwestora. Do największych transakcji należały: umowa z Tyco Electronics Polska, które zajmuje 56 000 mkw. w Parku Szczecin I oraz Iveco na 16 500 mkw. w Parku Zielona Góra, a także Data Modul, który zwiększył swoją powierzchnię o 11 000 mkw. w Parku Lublin.
W 2023 roku Accolade pozyskał także nowych najemców, czego przykładem jest m.in. umowa na ponad 54 000 mkw. zawarta z firmą z branży handlowej w Parku Szczecin VI, najem operatora transportowego – Regesty na 32 900 mkw. w parku w Rudzie Śląskiej, nowa lokalizacja produkcyjna dla Kostal Automobil Elektrik (17 000 mkw.) w Świdniku, a także wybór Zielonej Góry przez ECE (12 000 mkw.). Na koniec 2023 r. łączna powierzchnia magazynowa należąca do Accolade wyniosła 1 500 000 mkw. w ramach 27 parków zlokalizowanych na terenie całej Polski, a wartość zarządzanego portfela to ponad 1,2 mld EUR.
– Accolade to nie tylko inwestor, ale również doświadczony asset manager, któremu w równym stopniu zależy na tworzeniu ekologicznych i nowoczesnych parków, jak i na rozwijaniu się wraz z najemcami, w ramach posiadanych już lokalizacji. Ostatnie inwestycje w nowe parki przemysłowe w Rudzie Śląskiej, Świdniku, a także rozbudowa tych już posiadanych, w Pile, Bydgoszczy i Białymstoku, stanowią wyraz naszej gotowości do dalszego wzrostu na polskim rynku. Ambicją firmy jest kształtowanie przyszłości sektora, w której innowacja i zrównoważony rozwój idą w parze – powiedziała Joanna Sinkiewicz, dyrektorka ds. komercjalizacji Grupy Accolade.
Ponad 75 mln euro finansowania na rozwój parków przemysłowych
W 2023 r. na potrzeby nowych inwestycji Accolade otrzymał 75,6 mln euro netto finansowania z kilku instytucji bankowych. Pozyskane w ten sposób środki zabezpieczyły inwestycje w cztery nowoczesne, strategicznie zlokalizowane parki w Polsce. Największą transakcją był kredyt przyznany przez Santander Bank. 29,8 mln euro netto umożliwiło zrealizowanie projektu w Rudzie Śląskiej. Finansowanie na podobnym poziomie dostarczył również Alior Bank, którego 28,5 miliona euro netto pozwoliło zainwestować w park w Świdniku obok Lublina. Środki uzyskane od pozostałych banków, w tym PEKAO i Aareal, zapewniły finansowanie magazynów w innych lokalizacjach, m.in. Zielonej Górze i Lublinie.
– Finansowanie w wysokości 75,6 mln euro w połączeniu z naszą strategią biznesową, zakładającą inwestycje w ekologiczne i dostosowane do potrzeb najemców projekty, a także lokalna perspektywa i doświadczenie zdobyte na gruncie międzynarodowym, zaowocowały zwiększeniem portfolio Accolade w Polsce o prawie 156 tys. mkw. nowej powierzchni. Kapitał, który otrzymujemy dla rozwoju naszych projektów zawdzięczamy głównie jakości tworzonego portfolio, wysokiemu poziomowi najmu oraz dużemu potencjałowi dochodowemu. W 2023 roku kwota finansowania dla całej Grupy Accolade wyniosła 389,1 mln euro, w tym refinansowanie plasowano się na poziomie 29,5 mln euro, a nowe finansowanie 359,6 mln euro – powiedział Lukáš Répal, dyrektor operacyjny w Accolade.
Lider w kluczowych regionach
W minionym roku w wielu regionach Polski Accolade pozostawał liderem pod względem posiadanej powierzchni magazynowej. Jego dominująca pozycja jest szczególnie zauważalna wzdłuż zachodniej granicy kraju, w tym w województwie zachodniopomorskim, gdzie inwestor oferuje parki przemysłowe o łącznej powierzchni niemal 420 000 mkw. w Szczecinie, Goleniowie oraz Koszalinie. Skala inwestycji w tym regionie skłoniła firmę do otwarcia w Szczecinie pierwszego regionalnego biura, zapewniającego aktywną współpracę z miejscową społecznością.
Accolade rozwija się także dynamicznie w województwie kujawsko-pomorskim, gdzie w Bydgoszczy dysponuje parkami o łącznej powierzchni niemal 250 000 mkw., województwie lubuskim z parkami w Zielonej Górze o powierzchni 170 000 mkw. i podlaskim, gdzie oferuje 80 000 mkw. powierzchni. Inwestycje Accolade wspierają rozwój gospodarczy regionów, przyczyniając się m.in. do powstania nowych miejsc pracy (niemal 13 000 w całej Polsce).
Zrównoważony rozwój i bliskie relacje z lokalnymi społecznościami
Firma priorytetowo traktuje projekty zgodne z ideą zrównoważonego rozwoju, co znajduje potwierdzenie w uzyskanych certyfikatach BREEAM. Ponadto, inwestycje na rewitalizowanych terenach stanowią aż 33% portfolio Accolade. W 2023 r. inwestor uzyskał najwyższą ocenę Outstanding dla swoich dwóch parków – Szczecin III i Konin, z których budynek w Szczecinie był pierwszym tak wysoko certyfikowanym obiektem przemysłowym w Polsce. Accolade dąży do tego, aby wszystkie nowe parki były certyfikowane na poziomie minimum Excellent, koncentrując się m.in. na podnoszeniu efektywności energetycznej budynków, zapewniając najemcom dostęp do energii ze źródeł odnawialnych, inwestując w sprzęt AED czy pojemniki na elektroodpady. W minionym roku inwestor rozbudował również pasieki zlokalizowane w kilku parkach. Hodowle pszczół przynoszą korzyści dla ekosystemu, ale także stanowią przestrzeń do organizowania warsztatów dla lokalnych społeczności.
Inwestor nie ogranicza się do biznesowych aktywności, o czym świadczy m.in. utworzenie programu Accolade Industrial Art, który wprowadził sztukę do przestrzeni przemysłowych. W pierwszym kwartale 2023 roku w ramach tej inicjatywy otwarto wystawę plenerową, poświęconą historii przemysłowej Załomu, gdzie obecnie znajduje się największy park przemysłowy Accolade w Polsce – Park Szczecin I, a pod koniec roku udostępniono nowy mural w Parku Białystok II. Ponadto z inicjatywy inwestora realizowane są również programy edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży. Accolade współpracuje również z Teatrem za Jeden Uśmiech, którego aktorzy umilają czas dzieciom przebywającym w szpitalach, a także rozwija wolontariat pracowniczy. Tego rodzaju wydarzenia są integralną częścią strategii firmy, która kładzie nacisk na budowanie bliskich i pozytywnych relacji z lokalnymi społecznościami.
Konsekwentnie realizowana strategia biznesowa oparta na inwestycjach w ekologiczne i nowoczesne parki przemysłowe zaowocowała zdobyciem w 2023 r. nagrody CEEQA w kategorii Rising Star. Accolade otrzymało ją drugi rok z rzędu. Wyróżnienie otrzymał również Park Konin, który został laureatem konkursu Green Designer 2023.