Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu otworzył nowoczesne Centrum Badań KlinicznychUniwersytet Medyczny we Wrocławiu

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu otworzył nowoczesne Centrum Badań Klinicznych

Orzech
Orzech
REKLAMA

Na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu powstało Uniwersyteckie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych z Ośrodkiem Faz Wczesnych. Ta ważna inwestycja powstała w ramach projektu finansowanego ze środków Agencji Badań Medycznych. W środę 1 czerwca odbyło się uroczyste otwarcie ośrodka.

Jest to wspólna inwestycja Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

– Chcemy, by badania kliniczne, których wyniki są dzisiaj podstawą rekomendacji terapeutycznych i diagnostycznych w medycynie, odbywały się tutaj na Uniwersytecie Medycznym We Wrocławiu, żeby one były inicjowane przez naszych naukowców – powiedział rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, prof. Piotr Ponikowski.

Uniwersyteckie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych we Wrocławiu wraz z Ośrodkiem Faz Wczesnych zostało dofinansowane kwotą blisko 9 milionów złotych ze środków Agencji Badań Medycznych.

Będzie to jedna z najnowocześniejszych i najbardziej wyspecjalizowanych jednostek w Polsce, która zapewni kompleksowe wsparcie badań klinicznych, zarówno komercyjnych, jak i niekomercyjnych.

Uruchomienie Ośrodka Faz Wczesnych w stolicy Dolnego Śląska umożliwi przełożenie odkryć laboratoryjnych na konkretne działania kliniczne, które będą miały bezpośredni wpływ na poprawę opieki zdrowotnej pacjentów.

Aktualnie realizowanych jest łącznie 10 badań z zakresu hematologii, kardiologii i onkologii m.in.

- "Wpływ dożylnego leczenia karboksymaltozą żelazową na śmiertelność i chorobowość z przyczyn sercowo-naczyniowych, oraz na jakość życia pacjentów z zawałem serca i towarzyszącym niedoborem żelaza - INFERRCT",

- "Niekomercyjne wieloośrodkowe badanie kliniczne nad leczeniem pierwszego nawrotu ostrej białaczki limfoblastycznej u dzieci"

- "Wpływ nieodwracalnej elektroporacji wapniowej, elektrochemioterapii na jakość życia oraz przeżycia wolnego od progresji u chorych na raka trzustki".

Nowe centrum we Wrocławiu jest pierwszym tego typu na Dolnym Śląsku i już siódmym w kraju, które powstały dzięki wsparciu Agencji Badań Medycznych.

REKLAMA

– Cała ogólnopolska sieć badań klinicznych to będzie w sumie ponad 20 ośrodków, które będą dysponowały jednolitym standardem badań klinicznych, więc w każdym miejscu dokładnie takim samym. W dużym komforcie pacjenci będą mogli z tych terapii korzystać. I myślę, że po utworzeniu tej sieci, a kolejne ośrodki będą powstawać w ciągu miesięcy, Polska naprawdę ma szanse stać się liderem w Europie Środkowo-Wschodniej, jeżeli chodzi o badania kliniczne – poinformował prezes Agencji Badań Medycznych, Radosław Sierpiński.

Działanie Uniwersyteckiego Centrum Wsparcia Badań Klinicznych obejmuje:

- planowanie, uruchamianie i wsparcie w realizacji badań klinicznych,

- aktywne poszukiwanie sponsorów/partnerów badań klinicznych,

- przeprowadzanie wstępnego procesu wykonalności badania (feasibility study),

- standaryzowanie procesów operacyjnych związanych z prowadzeniem badań klinicznych,

- wprowadzenie systemów jakościowych i innych systemów wspierających,

- zarządzanie, rozliczanie, nadzór i koordynacja badań klinicznych.

Powstanie Centrum usprawni i zintensyfikuje działania dotyczące badań klinicznych w UMW zarówno w obszarze badań niekomercyjnych, jak i docelowo komercyjnych. Jego działanie obejmowało będzie doradztwo naukowe, pomoc prawną i finansową, a także nadzór i koordynację badań. Stworzy to ogromny obszar możliwości badawczych, które przyniosą uczelni wymierne efekty naukowe, ale też finansowe. Jednostka będzie finansowana z grantu do końca 2024, po tym czasie musi zacząć na siebie zarabiać.

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu jest także jednym z pierwszych sygnatariuszy Polskiej Sieci Badań Klinicznych utworzonej przez Agencję Badań Medycznych.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA