Wrocław: Luni – zabytkowy gmach farmacji na Starym Mieście zmienia się w biurowiec źródło: materiały inwestora

Wrocław: Luni – zabytkowy gmach farmacji na Starym Mieście zmienia się w biurowiec

WIZUALIZACJE
Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Uniwersytet Medyczny sprzedał XIX-wieczny budynek przy ulicy Grodzkiej w 2013 roku. Jego rewitalizacja miała zakończyć się już kilka lat temu. Wrocławska firma Luni rozpoczęła prace w wakacje. Wprowadzi na rynek ponad 3,5 tys. mkw. powierzchni biurowej.
Spółka Luni Sp. z o.o. rozpoczęła w sierpniu przebudowę budynku (wpisanego do gminnej ewidencji zabytków) przy ul. Grodzkiej 9 na wrocławskim Starym Mieście. Planuje oddać go do użytku na przełomie kwietnia i maja 2022 roku. Komercjalizacja ruszy rok wcześniej. Projekt przygotowała Maćków Pracownia Projektowa Sp. z o.o. Generalnym wykonawcą jest OZ BUD Przedsiębiorstwo Budowlano-Usługowe Sp. z o.o.
Prace budowlane zakładają przywrócenie obiektowi jego historycznego kształtu, to znaczy takiego, jaki istniał przed wojną – zapewnia dr Marcin Dudarski, członek zarządu spółki Luni. – W efekcie powojennej odbudowy i dalszych przeróbek bryła budynku zmieniła się bowiem znacząco, zyskując elementy nieobecne w oryginalnym projekcie architektonicznym lub tracąc niektóre estetyczne elementy, które ulegały zniszczeniu.
fot. Jakub Zazula

Nastawienie na prestiżowych najemców

Luni to czterokondygnacyjny biurowiec o powierzchni ponad 3,5 tys. mkw. Inwestor zapowiada stworzenie przestrzeni o wysokim standardzie, odpowiadającej charakterowi i historii obiektu.
REKLAMA
Oczekujemy najemców prestiżowych, świadomych ekologicznie – zostaną zapewnione miejsca parkingowe, ale będziemy namawiać do korzystania ze znakomitej lokalizacji obiektu, ścisłego centrum – wyjaśnia Marcin Dudarski. – Dodatkowym atutem jest Odra oraz przystań vis-a-vis budynku, co daje następny atut komunikacyjny tj. możliwość dotarcia do obiektu żeglugą po Węźle Wrocław. Czasem tego typu wydarzenia, dla naszych przyszłych najemców, mogą wywołać efekt miłego zaskoczenia dla klientów firm działających w budynku.
materiały inwestora

Ponad 150-letnia historia

W budynku w neorenesansowym stylu, oddanym do użytku w 1866 roku, mieścił się niemiecki Instytut Farmaceutyczny, a po II wojnie światowej należący do Akademii Medycznej Wydział Farmacji. Po przenosinach wydziału na ulicę Borowską, dzisiejszy Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu zdecydował się sprzedać nieruchomość. Na początku zakupem zainteresowany był Zakład im. Ossolińskich, ale ostatecznie – po wycenie nieruchomości – zrezygnował z tych planów.
Budynek po raz pierwszy trafił pod młotek wiosną 2011 roku. Gmach o powierzchni niemal 3,5 tys. mkw. pierwotnie wyceniano na ponad 10 mln zł. Później cenę sukcesywnie obniżano, aż ostatecznie – w kwietniu dwa lata później – budynek za nieco ponad 5 mln zł kupiła spółka Luni Sp. z o.o. Inwestor z rozpoczęciem prac czekał na nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który zmienił funkcję budynku z dydaktycznej na biurowo-usługową. Rada miejska uchwaliła MPZP pod koniec 2015 roku (za było 18 osób, przeciw 17). W listopadzie 2016 r. informowaliśmy, że firma uzyskała prawomocne pozwolenie na budowę i planuje oddać inwestycję do użytku na przełomie 2017/2018 roku.
Zdjęcia i wizualizacje są dostępne w galerii.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA