Wrocław: Trwa rewitalizacja zabytkowego budynku farmacji na Starym Mieście. Powstanie w nim biurowiec fot. Jakub Zazula

Wrocław: Trwa rewitalizacja zabytkowego budynku farmacji na Starym Mieście. Powstanie w nim biurowiec

FILM + ZDJĘCIA
Orzech
Orzech
REKLAMA
Spółka Luni Sp. z o.o. rozpoczęła w sierpniu 2020 roku przebudowę budynku (wpisanego do gminnej ewidencji zabytków) przy ul. Grodzkiej 9 na wrocławskim Starym Mieście. Planuje oddać go do użytku na przełomie kwietnia i maja 2022 roku. 
Projekt przygotowała Maćków Pracownia Projektowa Sp. z o.o. Generalnym wykonawcą jest OZ BUD Przedsiębiorstwo Budowlano-Usługowe Sp. z o.o. z Wrocławia. 
– Prace budowlane zakładają przywrócenie obiektowi jego historycznego kształtu, to znaczy takiego, jaki istniał przed wojną – zapewnia dr Marcin Dudarski, członek zarządu spółki Luni. – W efekcie powojennej odbudowy i dalszych przeróbek bryła budynku zmieniła się bowiem znacząco, zyskując elementy nieobecne w oryginalnym projekcie architektonicznym lub tracąc niektóre estetyczne elementy, które ulegały zniszczeniu.
W czasie rewitalizacji dawnego budynku Wydziału Farmacji Uniwersytetu Medycznego dokonano ciekawych odkryć archeologicznych.
Prace badawcze i analizy, prowadzone w ramach realizacji inwestycji pomogły ustalić, co w przeszłości mogło znajdować się pod inwestycją L'Uni, odkryć fragmenty ceramiczne z okresu schyłku wczesnego średniowiecza i zabezpieczyć odlane z betonu drzwi schronowe. 
– Po przeprowadzeniu badań archeologicznych i szeregu analiz znalezionych obiektów, ich charakteru i powtarzalności przyjęliśmy, że najprawdopodobniej w XIII wieku na tym terenie znajdował się zakład produkcyjny – fabrica ecclesiae. Z dużą pewnością możemy stwierdzić, że był to zakład ceglarski. Argumentem przemawiającym za tą tezą jest lokalizacja obiektu, a dokładniej łatwość pozyskania piasku, gliny czy drewna. Wskazują na to też odkryte przez nas paleniska pozbawione kopuł, w których uzyskiwano niskie temperatury. Co przemawia za tym, że nie były przeznaczone do wytop lub zmiana struktury obrabianego surowca – mówi archeolog dr Aleksander Limisiewicz.
REKLAMA
Podczas prac archeologicznych znaleziono fragmenty m.in. naczyń ceramicznych, noża żelaznego, ceramiki budowlanej oraz osełki kamiennej.
– W piwnicy budynku znajdował się schron wojskowy z tunelem ucieczkowym skierowanym w kierunku miasta. Wejścia do pomieszczenia broniły potężne betonowe drzwi, których ciężar stanowiuł wyzwanie przy demontażu. Przekazaliśmy je do Fort Wrocław nr 9 - Muzeum Militariów. Ponadto na uwagę zasługują znajdujące się w budynku w bocznej klatce schodowej granitowe schody wspornikowe z żeliwną balustradą z 1866 roku. Zostaną one w pełni odrestaurowane. Schody wspornikowe stanowią bardzo ciekawy i efektowny element architektoniczny nadający przestrzeni lekkości – komentuje Waldemar Weintritt z JP Weber, firmy, która zarządza projektem rewitalizacji budynku.
Ponad 150-letnia historia

W budynku w neorenesansowym stylu, oddanym do użytku w 1866 roku, mieścił się niemiecki Instytut Farmaceutyczny, a po II wojnie światowej należący do Akademii Medycznej Wydział Farmacji. Po przenosinach wydziału na ulicę Borowską, dzisiejszy Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu zdecydował się sprzedać nieruchomość. Na początku zakupem zainteresowany był Zakład im. Ossolińskich, ale ostatecznie – po wycenie nieruchomości – zrezygnował z tych planów.

Budynek po raz pierwszy trafił pod młotek wiosną 2011 roku. Gmach o powierzchni niemal 3,5 tys. mkw. pierwotnie wyceniano na ponad 10 mln zł. Później cenę sukcesywnie obniżano, aż ostatecznie – w kwietniu dwa lata później – budynek za nieco ponad 5 mln zł kupiła spółka Luni Sp. z o.o. Inwestor z rozpoczęciem prac czekał na nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który zmienił funkcję budynku z dydaktycznej na biurowo-usługową. Rada miejska uchwaliła MPZP pod koniec 2015 roku (za było 18 osób, przeciw 17). W listopadzie 2016 r. informowaliśmy, że firma uzyskała prawomocne pozwolenie na budowę i planuje oddać inwestycję do użytku na przełomie 2017/2018 roku.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Powierzchnie biurowe w Luni

L'UNI

Dostępna powierzchnia: 835 m2
  • status budynku: gotowy
  • dostępność: Od zaraz
  • klasa budynku: A
  • współczynnik powierzchni wspólnych: 0.00
  • czynsz wywoławczy: 16.00
  • minimalny okres najmu (w latach): 5
  • współczynnik miejsc parkingowych: 1/150
  • liczba podziemnych miejsc parkingowych: 45
  • kontrola dostępu
  • klimatyzacja
  • światłowód
  • otwierane okna
  • podłoga techniczna
  • recepcja
  • ochrona
  • czujniki dymu
  • podwieszany sufit
  • dwa źródła zasilania