Coraz bliżej rozpoczęcia przebudowy dawnego gmachu farmacji przy zbiegu ulicy Grodzkiej i Szewskiej. Inwestor ma już potrzebne zezwolenia i szykuje się do przetargu na generalnego wykonawcę.
W połowie września inwestor – niemiecka grupa Terra Contor – dostał zgodę na przebudowę budynku przy zbiegu ulicy Grodzkiej i Szewskiej.
– Posiadamy prawomocne pozwolenie i obecnie przygotowujemy się do procedury przetargowej w celu wyłonienia generalnego wykonawcy – potwierdza portalowi InvestMap.pl Renata Lenart-Sikora z firmy JP Weber, która prowadzi całą inwestycję.
Autorem projektu przebudowy jest Maćków Pracownia Projektowa, a zmodernizowany budynek będzie dysponować ponad 3 tys. metrów kwadratowych powierzchni biurowej na czterech kondygnacjach.
Drugie życie dawnej farmacji
Autorem projektu przebudowy jest Maćków Pracownia Projektowa, a zmodernizowany budynek będzie dysponować ponad 3 tys. metrów kwadratowych powierzchni biurowej na czterech kondygnacjach.
Inwestor zapewnia, że zamierza przywrócić obiektowi historyczny kształt – taki, jaki istniał przed wojną (w efekcie powojennej odbudowy i dalszych przeróbek bryła budynku zmieniła się znacząco, zyskując elementy nieobecne w oryginalnym projekcie architektonicznym lub tracąc niektóre estetyczne elementy, które ulegały zniszczeniu).
REKLAMA
Przedstawiciele JP Weber dodają, że w związku z zabytkowym charakterem budynku, cały projekt konsultowany jest z miejskim i wojewódzkim konserwatorem zabytków.
Budynek po przebudowie ma zostać oddany do użytku na przełomie 2017/2018 roku.
Historia budynku przy Grodzkiej
W charakterystycznym budynku w neorenesansowym stylu, oddanym do użytku w 1866 roku, mieścił się niemiecki Instytut Farmaceutyczny, a po II wojnie światowej należący do Akademii Medycznej Wydział Farmacji.
Po przenosinach wydziału na ulicę Borowską, Akademia Medyczna zdecydowała się budynek sprzedać. Na początku zakupem zainteresowany był Zakład im. Ossolińskich, ale ostatecznie – po wycenie nieruchomości – Ossolineum z tych planów zrezygnowało.
Budynek po raz pierwszy trafił pod młotek wiosną 2011 roku. Gmach o powierzchni niemal 3,5 tys. metrów kwadratowych pierwotnie wyceniano na ponad 10 mln złotych. Później cenę sukcesywnie obniżano, aż ostatecznie – w kwietniu 2013 roku – budynek za nieco ponad 5 mln złotych kupiła firma Terra Contor Polska.
Inwestor z rozpoczęciem prac czekał na nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który zmienił funkcję budynku z dydaktycznej na biurowo-usługową.
Plan uchwalono pod koniec 2015 roku, po burzliwej dyskusji wśród radnych (za było 18 rajców, przeciw – 17).