Łódź: Uniwersytet Medyczny zyska centrum naukowe warte niemal 60 milionów. Będzie przyjazne środowisku

Łódź: Uniwersytet Medyczny zyska centrum naukowe warte niemal 60 milionów. Będzie przyjazne środowisku
WIZUALIZACJE

REKLAMA
Uczelnia skorzysta z nowego kompleksu laboratoriów z początkiem 2022 roku. Na wykonawcę wybrała firmę Skanska. Powierzchnia użytkowa budynku wyniesie prawie 4,5 tys. metrów kwadratowych. Jego wpływ na środowisko będzie minimalny, a koszty utrzymania – niskie.
Uniwersytet Medyczny w Łodzi zawarł wczoraj, 20 sierpnia, umowę ze Skanska S.A. (wartą około 42 mln zł brutto) na generalne wykonawstwo przy realizacji Centrum Badań Molekularnych Chorób Cywilizacyjnych MOLecoLAB. Powstanie w kampusie Centrum Kliniczno-Dydaktycznego UM przy ul. Pomorskiej. Przygotowanie placu budowy już się zaczęło, a właściwe prace ruszą w ciągu trzech tygodni. Skanska sfinalizuje roboty z końcem stycznia 2022 roku. Projekt przygotowała łódzka pracownia Architekton Sp. z o.o.
MOLecoLAB to kolejny strategiczny projekt, który realizujemy w kampusie Centrum Kliniczno-Dydaktycznego – mówi prof. Radzisław Kordek, Rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. – Chcemy skutecznie wspierać naszych naukowców w realizowaniu dużych, nowatorskich i interdyscyplinarnych projektów, a do tego potrzebujemy odpowiedniej infrastruktury. Dodatkowo inwestycja ta doskonale wpisuje się w strategię zrównoważonego rozwoju uczelni.

Nowoczesne centrum dla specjalistów z wielu dziedzin
Kompleks laboratoriów naukowo-badawczych do badań i analiz chemicznych i biologicznych to piętrowy budynek, wysoki na 10,5 m. Jego kubatura wynosi 18 407,9 metrów sześciennych, powierzchnia zabudowy 2 738,55 mkw., a użytkowa 4 393,73 mkw. Inwestycja przewiduje też parking na 27 miejsc parkingowych, w tym trzy stanowiska dla osób z niepełnosprawnościami (do tego dochodzą miejsca na terenie kampusu).
Laboratoria wykorzystywane będą do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych, projektowania innowacyjnych produktów i usług diagnostyczno-terapeutycznych, a także realizowania współpracy z przemysłem na poziomie krajowym i międzynarodowym – zapowiada UM w Łodzi. – W projekt zaangażowani są specjaliści z zakresu genetyki, biochemii, biofizyki, mikrobiologii i parazytologii, farmakologii, mechatroniki, bioinformatyki.
materiały inwestora

Budynek przyjazny środowisku

Centrum to budynek pasywny (jeden ze stosunkowo niewielu w Polsce), co oznacza, że ma ograniczony wpływ na środowisko. Będzie spełniał wyśrubowane parametry m.in. w zakresie szczelności na przenikanie powietrza, zapotrzebowania na energię pierwotną, przenikania ciepła dla przegród zewnętrznych i okien, oraz temperatury powietrza przy wewnętrznej powierzchni szyby. Wskaźnik zapotrzebowania na energię, zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia, wyniesie maksymalnie 15 kWh/(m2a) rocznie. Skanska umieści na dachu i elewacji fotowoltaikę o mocy 118 kWp, co częściowo zabezpieczy zapotrzebowanie obiektu na energię. W środku znajdzie się instalacja trigeneracji, która zapewni produkcję energii elektrycznej, ciepła i chłodu przy użyciu energii chemicznej z gazu ziemnego, a pod kompleksem – gruntowy wymiennik ciepła.
Efekt pasywności zostanie uzyskany także dzięki zastosowaniu szeregu innych rozwiązań takich jak odpowiedni kształt budynku, zwartość i prostota brył, orientacja głównych przeszkleń na południe, wysoka izolacyjność cieplna wszystkich przegród i stolarki zewnętrznej, eliminacja mostków cieplnych, wysoka szczelność budynku, wysokosprawny układ wentylacji z odzyskiem ciepła oraz energooszczędne oświetlenie typu LED – wylicza Skanska.
Projekt jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020, Badania, Rozwój i Komercjalizacja Wiedzy, Rozwój infrastruktury badań i innowacji. Jego wartość wynosi 59 mln 940 tys. zł, z czego 41 mln 639 tys. zł to dofinansowanie.
Więcej wizualizacji w galerii.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Podpisano umowę na budowę drugiego odcinka obwodnicy Dzierżoniowa
W przyszłym roku mają rozpocząć się prace przy budowie kolejnego etapu obwodnicy Dzierżoniowa. Koszt...
Kraków: Jest ostateczna lista projektów w ramach Budżetu Obywatelskiego
Mieszkańcy będą mogli oddać swoje głosy na wybrane projekty w dniach od 25 września do 5 październik...
Poznań: Miasto ogłosiło przetarg na przebudowę ulicy Królowej Jadwigi
Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiła przetarg na remont ulicy Królowej Jadwigi. Firmy mogą...
Łódź: Kolejne ulice w centrum przejdą remont
Ulice Ogrodowa oraz Północna przejdą remont. Miasto wybrało najlepszą koncepcję zagospodarowania ter...
Wrocław: Bulwar Fizyków i Ogród Doświadczeń nad Odrą mają szansę na rozbudowę
Jest szansa, że położony w samym centrum Wrocławia nadodrzański Bulwar Zwierzyckiego doczeka się kol...
Most w Pilchowicach wpisany do rejestru zabytków. Decyzja jest już prawomocna
Sławny już most kolejowy w Pilchowicach na Dolnym Śląsku jest już prawnie chroniony. W sierpniu obie...
Podwyżka opłat za parkowanie we Wrocławiu uchwalona. Nawet 7,70 zł za godzinę
Na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej przegłosowana została podwyżka opłat za parkowanie we Wrocławiu....
Rynek biurowy w Polsce – duży wzrost wynajmu powierzchni biurowych
Według danych Real Estate Digital Data (REDD), największej bazy danych o rynku biurowym w Polsce, ak...
Przystanek kolejowy Kraków Business Park doczeka się przebudowy
Inwestycja zostanie zrealizowana, w ramach trwającej przebudowy linii E30 na trasie Katowice-Kraków....
Kraków: Młodzieży 35 – osiedle bliźniaków powstaje w Bieżanowie-Prokocimiu [WIZUALIZACJE]
Krakowski deweloper TD Projekt buduje przy ulicy Młodzieży kilkanaście domów. Będę gotowe z początki...