Łódź: Uniwersytet Medyczny zyska centrum naukowe warte niemal 60 milionów. Będzie przyjazne środowisku źródło: materiały inwestora

Łódź: Uniwersytet Medyczny zyska centrum naukowe warte niemal 60 milionów. Będzie przyjazne środowisku

WIZUALIZACJE
REKLAMA
Uczelnia skorzysta z nowego kompleksu laboratoriów z początkiem 2022 roku. Na wykonawcę wybrała firmę Skanska. Powierzchnia użytkowa budynku wyniesie prawie 4,5 tys. metrów kwadratowych. Jego wpływ na środowisko będzie minimalny, a koszty utrzymania – niskie.
Uniwersytet Medyczny w Łodzi zawarł wczoraj, 20 sierpnia, umowę ze Skanska S.A. (wartą około 42 mln zł brutto) na generalne wykonawstwo przy realizacji Centrum Badań Molekularnych Chorób Cywilizacyjnych MOLecoLAB. Powstanie w kampusie Centrum Kliniczno-Dydaktycznego UM przy ul. Pomorskiej. Przygotowanie placu budowy już się zaczęło, a właściwe prace ruszą w ciągu trzech tygodni. Skanska sfinalizuje roboty z końcem stycznia 2022 roku. Projekt przygotowała łódzka pracownia Architekton Sp. z o.o.
MOLecoLAB to kolejny strategiczny projekt, który realizujemy w kampusie Centrum Kliniczno-Dydaktycznego – mówi prof. Radzisław Kordek, Rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. – Chcemy skutecznie wspierać naszych naukowców w realizowaniu dużych, nowatorskich i interdyscyplinarnych projektów, a do tego potrzebujemy odpowiedniej infrastruktury. Dodatkowo inwestycja ta doskonale wpisuje się w strategię zrównoważonego rozwoju uczelni.

Nowoczesne centrum dla specjalistów z wielu dziedzin
Kompleks laboratoriów naukowo-badawczych do badań i analiz chemicznych i biologicznych to piętrowy budynek, wysoki na 10,5 m. Jego kubatura wynosi 18 407,9 metrów sześciennych, powierzchnia zabudowy 2 738,55 mkw., a użytkowa 4 393,73 mkw. Inwestycja przewiduje też parking na 27 miejsc parkingowych, w tym trzy stanowiska dla osób z niepełnosprawnościami (do tego dochodzą miejsca na terenie kampusu).
Laboratoria wykorzystywane będą do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych, projektowania innowacyjnych produktów i usług diagnostyczno-terapeutycznych, a także realizowania współpracy z przemysłem na poziomie krajowym i międzynarodowym – zapowiada UM w Łodzi. – W projekt zaangażowani są specjaliści z zakresu genetyki, biochemii, biofizyki, mikrobiologii i parazytologii, farmakologii, mechatroniki, bioinformatyki.
REKLAMA
materiały inwestora

Budynek przyjazny środowisku

Centrum to budynek pasywny (jeden ze stosunkowo niewielu w Polsce), co oznacza, że ma ograniczony wpływ na środowisko. Będzie spełniał wyśrubowane parametry m.in. w zakresie szczelności na przenikanie powietrza, zapotrzebowania na energię pierwotną, przenikania ciepła dla przegród zewnętrznych i okien, oraz temperatury powietrza przy wewnętrznej powierzchni szyby. Wskaźnik zapotrzebowania na energię, zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia, wyniesie maksymalnie 15 kWh/(m2a) rocznie. Skanska umieści na dachu i elewacji fotowoltaikę o mocy 118 kWp, co częściowo zabezpieczy zapotrzebowanie obiektu na energię. W środku znajdzie się instalacja trigeneracji, która zapewni produkcję energii elektrycznej, ciepła i chłodu przy użyciu energii chemicznej z gazu ziemnego, a pod kompleksem – gruntowy wymiennik ciepła.
Efekt pasywności zostanie uzyskany także dzięki zastosowaniu szeregu innych rozwiązań takich jak odpowiedni kształt budynku, zwartość i prostota brył, orientacja głównych przeszkleń na południe, wysoka izolacyjność cieplna wszystkich przegród i stolarki zewnętrznej, eliminacja mostków cieplnych, wysoka szczelność budynku, wysokosprawny układ wentylacji z odzyskiem ciepła oraz energooszczędne oświetlenie typu LED – wylicza Skanska.
Projekt jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020, Badania, Rozwój i Komercjalizacja Wiedzy, Rozwój infrastruktury badań i innowacji. Jego wartość wynosi 59 mln 940 tys. zł, z czego 41 mln 639 tys. zł to dofinansowanie.
Więcej wizualizacji w galerii.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA