7 września 2023 roku nastąpiło uroczyste otwarcie Farmy Wiatrowej Baranów-Rychtal. Inwestycja, będąca kolejnym przedsięwzięciem Grupy VSB Polska – jednego z liderów sektora energii odnawialnej – otworzyła drogę do wytwarzania energii mogącej zaspokoić potrzeby miasta wielkości Opola lub Legnicy. To kolejny ważny element realizujący cele Polityki Energetycznej Polski 2040 (PEP2040).
Farma Wiatrowa Baranów-Rychtal została wybudowana i jest zarządzana przez wchodzącą w skład Grupy VSB spółkę VSB Energie Odnawialne Polska, która od 15 lat aktywnie i efektywnie przyczynia się do procesu transformacji energetycznej przede wszystkim w segmencie energii wiatrowej i słonecznej.
Działająca w wielu europejskich krajach Grupa tworzy i zmienia energetyczną rzeczywistość przede wszystkim przez pryzmat lokalnej współpracy z samorządowymi jednostkami administracji publicznej i firmami – to w dużym stopniu właśnie od tych podmiotów leży powodzenie podejmowanych działań.
Farma Wiatrowa Baranów-Rychtal ma moc 42,6 megawatów (MW). Tworzy ją łącznie 11 turbin wiatrowych – 10 turbin Nordex N131 3,9 MW oraz jedna Nordex N117 3,6 MW. Wszystkie generują przyjazną dla środowiska energię elektryczną.
– Każdy nowy projekt farmy wiatrowej uruchamiany w Polsce to kolejny krok w kierunku realizacji celu, jakim jest osiągnięcie bezpieczeństwa energetycznego oraz ograniczania negatywnego oddziaływania tego sektora na środowisko – mówi Hubert Kowalski, Dyrektor Zarządzający VSB Energie Odnawialne Polska. – To jednak przede wszystkim zdrowa i czysta energia, w przypadku Farmy Baranów-Rychtal, dla około 36 tys. polskich gospodarstw domowych. To jednak również ogromna korzyść dla naszej atmosfery – pracująca na pełnych obrotach farma pozwoli na ograniczenie emisji szkodliwego CO2 na poziomie około 45 000 ton rocznie w porównaniu z tradycyjnymi paliwami kopalnymi – dodaje Hubert Kowalski.
Cały proces powstania farmy – od pierwszych uzgodnień, analiz i badań, poprzez etap projektowy i formalny, aż po proces realizacji i uruchomienia, zajął łącznie ponad dekadę. Pozwolenie na budowę w powiecie kępińskim zostało wydane pod koniec 2019 roku, następnie na korzyść farmy rozstrzygnięta została aukcja OZE w 2020 roku. Sama budowa 11 turbin, w dwóch gminach, trwała natomiast nieco ponad 2 lata, od 2021 do czerwca 2023 roku. – Wyzwaniem była dla nas ponadprzeciętna wysokość turbin wraz z ich fundamentami, które miejscami musieliśmy wynieść aż 4 metry nad poziom gruntu przy turbinie. Skomplikowany proces budowy przebiegł jednak bez większych zakłóceń, pomijając letnie burze, które ze względów bezpieczeństwa przerywały nam co jakiś czas prace – mówi Marek Matkowski, Kierownik Projektu Baranów-Rychtal z firmy VSB.
– Realizacja projektu budowy farmy wiatrowej to wbrew pozorom skomplikowane przedsięwzięcie, którego powodzenie zależy od wielu czynników. – Kluczowym są relacje i współpraca z lokalnymi firmami oraz przedstawicielami władz – w tym przypadku gmin Baranów i Rychtal, powiatu kępińskiego oraz Urzędem Regulacji Energetyki (URE), a także partnerami technologicznymi, na których ręce składamy słowa uznania i podziękowania – mówi Felix Grolman, CEO Grupy VSB.
Warto dodać, że spółka VSB Energie Odnawialne Polska rozpoczęła już budowę kolejnej farmy, która zlokalizowana będzie pod Raciborzem w województwie śląskim. Będzie mogła produkować energię o mocy 41,6 MW, która zaopatrzy około 40 000 gospodarstw domowych. Jej ukończenie planowane jest na koniec 2024 roku.
Źródło: VSB