Panorama Warszawy wzbogaci się o kolejny wieżowiec. Budynek planowany jest w centrum stolicy, w narożniku Alej Jerozolimskich i ul. Chałubińskiego, na działce obok dawnego hotelu Marriott. Inwestycja została zatwierdzona.
Przypomnijmy, pierwotnie w tym miejscu powstać miał 260-metrowy wieżowiec pod nazwą Lilium Tower. Za projekt architektoniczny budynku odpowiadała znana i ceniona na całym świecie Zaha Hadid. Kształt szklanej bryły wieżowca został zainspirowany kwiatem lilii. W założeniu miał to być pierwszy w stolicy i w Polsce budynek, który wysokością przewyższyłby słynny Pałac Kultury i Nauki. Takie były plany na tę inwestycję w 2007 roku.
Na 76 kondygnacjach Lilium Tower miał zaoferować miało 600 luksusowych apartamentów, a koszt realizacji tego wieżowca szacowano wówczas na ponad 1,5 mld zł. Takie plany pojawiły się w 2007 roku i od tego czasu koncepcja inwestycji znacząco się zmieniła.
Co się zmieniło?
Od 2007 roku jednak wiele się zmieniło. Przede wszystkim doszło do zmiany właściciela nieruchomości. Nowym inwestorem jest firma Goldens Star Group, która jest właścicielem Centrum LIM, które znajduje się obok planowanej inwestycji.
Według informacji warszawskiego portalu Wyborcza.pl, nowy właściciel zamierza zrealizować w tym miejscu nie 260-metrowy wieżowiec według projektu wcześniejszego projektu, tylko niższy, 193 metrowy budynek. Zmieniła się też pracownia, która zaprojektowała nowy wieżowiec. Ma nią być znana polska pracownia APA Wojciechowski.
Jak będzie wyglądał nowy wieżowiec?
Na stronie inwestora pojawiły się pierwsze wizualizacje nowego 193-metrowego wieżowca. Budynek przypomina wieżę Centrum LIM. Według informacji warszawskiego portalu Wyborcza.pl, nowy wieżowiec ma liczyć 43 piętra i powierzchnię najmu wynoszącą około 52 000 metrów kwadratowych. W wieżowcu znajdą się nowoczesne powierzchnie biurowe, hotel i apartamenty na długoterminowy pobyt.
Inwestycja posiada wydane pozwolenie na budowę. Na razie nie jest znany jeszcze harmonogram realizacji tego wieżowca, ani dokładny start budowy.











![Zakończyła się rozbudowa akademika Student Depot w Poznaniu [ZDJĘCIA]](https://investmap.pl/_i/image/194/66/77506_100x70.jpg)



![Duży kompleks biurowy w Warszawie zmienił swoją funkcję na...akademik [ZDJĘCIA]](https://investmap.pl/_i/image/184/56/77496_100x70.jpg)
![BBI Development zrealizuje z Liebrecht&WooD 170-metrowy biurowiec Roma Tower w Warszawie [WIZUALIZACJE]](https://investmap.pl/_i/image/71/71/52551_100x70.jpeg)
![Warszawa: Skysawa – PHN buduje na granicy Woli i Śródmieścia 155-metrową wieżę wartą ponad 300 milionów netto [WIZUALIZACJA]](https://investmap.pl/_i/image/83/83/48723_100x70.jpeg)


![Ghelamco rozpoczęło przygotowania do budowy 174 metrowego wieżowca The Bridge [ZDJĘCIA + WIZUALIZACJE]](https://investmap.pl/_i/image/197/69/51397_100x70.jpeg)
![[Warszawa] Jakie wieże tworzyć będą skyline Warszawy](https://investmap.pl/_i/image/219/91/42971_100x70.jpg)
![Warszawa: Sky bar na wysokości 80 metrów. Ghelamco prezentuje wnętrza hoteli w The Warsaw Hub [WIZUALIZACJE]](https://investmap.pl/_i/image/163/35/48035_100x70.jpg)
![[Kraków] W budynku Telpodu zamiast biurowca deweloper stworzy komfortowy akademik](https://investmap.pl/_i/image/47/47/31535_100x70.jpg)
![W Warszawie powstaje Varso Tower, najwyższy wieżowiec w Unii Europejskiej [FILM]](https://investmap.pl/_i/image/37/37/52517_100x70.jpg)
![W Warszawie trwa budowa 310-metrowej wieży Varso Tower [FILM]](https://investmap.pl/_i/image/69/69/51525_100x70.jpg)