W centrum Wrocławia miał powstać nowy, wielki biurowiec. Inwestor zmienia planyźródło: materiały inwestora

W centrum Wrocławia miał powstać nowy, wielki biurowiec. Inwestor zmienia plany

https://img.investmap.pl/user/3/35_%s.jpg
Orzech
REKLAMA
8 grudnia 2020 roku czołowy polski deweloper – Develia S.A. z Wrocławia otrzymał pozwolenie na budowę nowego, dużego biurowca w centrum stolicy Dolnego Śląska. Budynek miał powstać przy zbiegu ulicy Kolejowej z placem Rozjezdnym. Jego powierzchnia użytkowa miała wynieść 33 tys. mkw. Start tej inwestycji deweloper planował na II kwartał 2021 r.
Jednak jak okazuje się, aktualnie inwestor zmienił swoje plany odnośnie zabudowy tej działki. Kilka dni temu Develia S.A. opublikowała oficjalnie swoją nową strategię na lata 2021-2025. Wrocławski deweloper chce się teraz skoncentrować na segmencie mieszkaniowym i znacząco zmniejszyć swoje zaangażowanie w segmencie komercyjnym. Uwolnione dzięki takiemu posunięciu środki finansowe planuje reinwestować w najbardziej obecnie perspektywiczne obszary rynkowe czyli przede wszystkim w tym budowę mieszkań i segment najmu instytucjonalnego (PRS).
fot. Jakub Zazula Zazula
– Na podstawie analizy spółki, rynku i konkurencji wyznaczyliśmy cele długoterminowe oraz potencjał budowania wartości dla akcjonariuszy do 2025 r. Wierzymy w długoterminowy wzrost szeroko pojętego rynku mieszkaniowego, dlatego chcemy skupić większość zasobów spółki na dynamicznym rozwoju tego segmentu. Stawiamy sobie za cel osiągnięcie rocznej sprzedaży na poziomie 3 100 lokali w 2025 r. Zrealizujemy go poprzez rozbudowę i uatrakcyjnienie oferty m.in. dzięki zastosowaniu na wybranych inwestycjach nowoczesnych rozwiązań ekologicznych oraz rozszerzenie oferty w segmencie standard plus i wyższym. Nie wykluczamy także rozpoczęcia działalności w kolejnych miastach. Ponadto zamierzamy wejść na rynek PRS i realizować powtarzalne projekty w skali 300-400 lokali rocznie. Rozważamy rozwój tego segmentu działalności w oparciu o partnerstwo z jednym z wybranych graczy strategicznych. Rozwój w perspektywicznych obszarach nabierze tempa między innymi dzięki sprzedaży posiadanych aktywów komercyjnych – informuje Andrzej Oślizło, prezes Develii.
UM Wrocławia
Develia S.A. planuje przeprowadzić dezinwestycje aktualnie posiadanego portfela nieruchomości w obszarze biurowo-handlowym. W następnych kilkunastu latach wrocławski deweloper dopuszcza realizację wyłącznie projektów typu mixed-use wspierających komponent mieszkaniowy według strategii: buduj, komercjalizuj, sprzedaj, po odzyskaniu kapitału zainwestowanego w obecnie posiadane budynki.
– Obszar komercyjny Develii skupi się na poprawie wartości obecnych budynków i ich sprzedaży lub przekształceniu gruntów na działalność podstawową, w tym PRS. W przyszłości spółka dopuszcza także realizację projektów biurowych w innej niż dotychczas formule, np. podziale zysków lub partnerstwach, co wymaga niższego zaangażowania kapitałowego – informują przedstawiciele Develia S.A..
Wymienione wyżej zmiany mają także objąć planowaną wcześniej inwestycję biurową przy ulicy Kolejowej we Wrocławiu. W prezentacji dołączonej do nowej strategii Develia S.A., grunt inwestycyjny o powierzchni 5428 metrów kwadratowych czeka konwersja na projekt mixed-usePRS/mieszkania z komponentem komercyjnym. Deweloper dopuszcza też dezinwestycję, jeśli nie uda się pozyskać zainteresowania PRS i/lub odpowiedniego poziomu pre-let biurowego dla tego terenu.
Develia S.A.
Od parkingu po plany biurowe i rozbiórkę

Przy ul. Kolejowej miał stanąć kilkanaście lat temu wielopoziomowy parking. Firma Wrocławska Jedynka przeciągała jednak budowę przez lata. Przez problemy finansowe nie zakończyła inwestycji.

Na początku tej dekady nowy właściciel, Progress Inwestycje Jedynka Bis, zapowiadał powstanie biurowca Kolejowa Business Point. W dziewięciopiętrowym budynku o powierzchni biurowej około 27 tys. mkw. miały znaleźć się jeszcze hotel, lokale usługowe, a także parking na 360 miejsc.

Kolejnym właścicielem została warszawska spółka Nowa Nadzieja. W lutym 2015 roku uzyskała zgodę na rozbiórkę niedokończonego obiektu. W grudniu następnego roku donosiliśmy o rozpoczęciu wyburzeń. Za to w marcu 2017 roku informowaliśmy o tym, że inwestor uzyskał pozwolenie na budowę budynku biurowo-usługowego.

Komentarze (2)

Napisz komentarz
Wolny(gość)
Widać że są w bułkę i kombinują, panowie deweloperzy to już wiesz koniec biznesów !!!!
CAMIONERO(gość)
Ten adres chyba nie lubi inwestorów

Najnowsze artykuły

Jest szansa na dużo nowych miejsc pracy w fabrykach GKN Driveline w Oleśnicy
Pojawiła się szansa na dużą ilość nowych miejsc pracy w fabrykach automotive GKN Driveline w Oleśnic...
Etisoft otworzy Centralny Magazyn Wysyłkowy w Gliwicach
Etisoft tworzy na własne potrzeby nowoczesny i zaawansowany technologicznie Centralny Magazyn Wysyłk...
Kontrowersyjna inwestycja na terenie Stadionu Olimpijskiego. Deweloper odpowiada Prezydentowi Sutrykowi [LIST]
Ciąg dalszy wymiany zdań w sprawie budzącej kontrowersje wśród części mieszkańców Wrocławia, nowej i...
Powstanie nowy przystanek kolejowy Pabianice-Północ
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowy z wykonawcami na nowe inwestycje w województwie łódz...
Kolejna zagraniczna firma stawia na Katowice. Ammega Group otwiera Globalne Centrum Usług Biznesowych
Globalny lider w dziedzinie przenoszenia napędu, systemów transportowych i dystrybucji materiałów pł...
Kolejny krok w stronę rozbudowy autostrady A4 na odcinku Legnica Południe – Krzyżowa
Oferta firmy Biuro Projektowo-Badawcze Dróg i Mostów Transprojekt-Warszawa została wybrana jako najk...
Wkrótce w centrum Wrocławia ruszy budowa nowego skateparku i boiska wielofunkcyjnego [WIZUALIZACJE]
Obiekt powstanie u zbiegu ulic Borowskiej i Ślężnej. Ma to być pierwszy skatepark w stolicy Dolnego...
Rozbudowa ulicy Traktorowej w Łodzi do końca roku
Do końca roku ukończona ma zostać rozbudowa ulicy Traktorowej w Łodzi na odcinku od ul. Rojnej do Al...
Duży projekt ekologiczny w Łodzi. Posadzą 20 tysięcy drzew
Miasto Łódź realizuje największy projekt proekologiczny w stolicy województwa. Na głównych dwupasmów...
Amerykański producent szczepionki na COVID-19 zatrudni 250 osób w Warszawie
Jeden z największych na świecie producentów szczepionki na COVID-19, amerykański koncern farmaceutyc...