W centrum Wrocławia miał powstać nowy, wielki biurowiec. Inwestor zmienia planyźródło: materiały inwestora

W centrum Wrocławia miał powstać nowy, wielki biurowiec. Inwestor zmienia plany

https://img.investmap.pl/user/3/35_%s.jpg
Orzech
REKLAMA
8 grudnia 2020 roku czołowy polski deweloper – Develia S.A. z Wrocławia otrzymał pozwolenie na budowę nowego, dużego biurowca w centrum stolicy Dolnego Śląska. Budynek miał powstać przy zbiegu ulicy Kolejowej z placem Rozjezdnym. Jego powierzchnia użytkowa miała wynieść 33 tys. mkw. Start tej inwestycji deweloper planował na II kwartał 2021 r.
Jednak jak okazuje się, aktualnie inwestor zmienił swoje plany odnośnie zabudowy tej działki. Kilka dni temu Develia S.A. opublikowała oficjalnie swoją nową strategię na lata 2021-2025. Wrocławski deweloper chce się teraz skoncentrować na segmencie mieszkaniowym i znacząco zmniejszyć swoje zaangażowanie w segmencie komercyjnym. Uwolnione dzięki takiemu posunięciu środki finansowe planuje reinwestować w najbardziej obecnie perspektywiczne obszary rynkowe czyli przede wszystkim w tym budowę mieszkań i segment najmu instytucjonalnego (PRS).
fot. Jakub Zazula Zazula
– Na podstawie analizy spółki, rynku i konkurencji wyznaczyliśmy cele długoterminowe oraz potencjał budowania wartości dla akcjonariuszy do 2025 r. Wierzymy w długoterminowy wzrost szeroko pojętego rynku mieszkaniowego, dlatego chcemy skupić większość zasobów spółki na dynamicznym rozwoju tego segmentu. Stawiamy sobie za cel osiągnięcie rocznej sprzedaży na poziomie 3 100 lokali w 2025 r. Zrealizujemy go poprzez rozbudowę i uatrakcyjnienie oferty m.in. dzięki zastosowaniu na wybranych inwestycjach nowoczesnych rozwiązań ekologicznych oraz rozszerzenie oferty w segmencie standard plus i wyższym. Nie wykluczamy także rozpoczęcia działalności w kolejnych miastach. Ponadto zamierzamy wejść na rynek PRS i realizować powtarzalne projekty w skali 300-400 lokali rocznie. Rozważamy rozwój tego segmentu działalności w oparciu o partnerstwo z jednym z wybranych graczy strategicznych. Rozwój w perspektywicznych obszarach nabierze tempa między innymi dzięki sprzedaży posiadanych aktywów komercyjnych – informuje Andrzej Oślizło, prezes Develii.
UM Wrocławia
Develia S.A. planuje przeprowadzić dezinwestycje aktualnie posiadanego portfela nieruchomości w obszarze biurowo-handlowym. W następnych kilkunastu latach wrocławski deweloper dopuszcza realizację wyłącznie projektów typu mixed-use wspierających komponent mieszkaniowy według strategii: buduj, komercjalizuj, sprzedaj, po odzyskaniu kapitału zainwestowanego w obecnie posiadane budynki.
– Obszar komercyjny Develii skupi się na poprawie wartości obecnych budynków i ich sprzedaży lub przekształceniu gruntów na działalność podstawową, w tym PRS. W przyszłości spółka dopuszcza także realizację projektów biurowych w innej niż dotychczas formule, np. podziale zysków lub partnerstwach, co wymaga niższego zaangażowania kapitałowego – informują przedstawiciele Develia S.A..
Wymienione wyżej zmiany mają także objąć planowaną wcześniej inwestycję biurową przy ulicy Kolejowej we Wrocławiu. W prezentacji dołączonej do nowej strategii Develia S.A., grunt inwestycyjny o powierzchni 5428 metrów kwadratowych czeka konwersja na projekt mixed-usePRS/mieszkania z komponentem komercyjnym. Deweloper dopuszcza też dezinwestycję, jeśli nie uda się pozyskać zainteresowania PRS i/lub odpowiedniego poziomu pre-let biurowego dla tego terenu.
Develia S.A.
Od parkingu po plany biurowe i rozbiórkę

Przy ul. Kolejowej miał stanąć kilkanaście lat temu wielopoziomowy parking. Firma Wrocławska Jedynka przeciągała jednak budowę przez lata. Przez problemy finansowe nie zakończyła inwestycji.

Na początku tej dekady nowy właściciel, Progress Inwestycje Jedynka Bis, zapowiadał powstanie biurowca Kolejowa Business Point. W dziewięciopiętrowym budynku o powierzchni biurowej około 27 tys. mkw. miały znaleźć się jeszcze hotel, lokale usługowe, a także parking na 360 miejsc.

Kolejnym właścicielem została warszawska spółka Nowa Nadzieja. W lutym 2015 roku uzyskała zgodę na rozbiórkę niedokończonego obiektu. W grudniu następnego roku donosiliśmy o rozpoczęciu wyburzeń. Za to w marcu 2017 roku informowaliśmy o tym, że inwestor uzyskał pozwolenie na budowę budynku biurowo-usługowego.

Komentarze (2)

Napisz komentarz
Wolny(gość)
Widać że są w bułkę i kombinują, panowie deweloperzy to już wiesz koniec biznesów !!!!
CAMIONERO(gość)
Ten adres chyba nie lubi inwestorów

Najnowsze artykuły

Francuska firma z branży IT zwiększy o 30% zatrudnienie we Wrocławiu
ALTEN Polska – polski oddział francuskiej firmy ALTEN, jeden z liderów branży IT i inżynierii p...
W Warszawie powstaje Varso Tower, najwyższy budynek w Unii Europejskiej [FILM]
W centrum stolicy Polski powstaje najwyższy budynek w Unii Europejskiej – Varso Tower. Wysokość budy...
Sky Tower pójdzie na sprzedaż. Jest tańszy o ponad 150 milionów złotych
Najwyższy wrocławski budynek, wieżowiec Sky Tower został przez spółkę Develia S.A. przeznaczony na s...
Dwie koreańskie firmy chcą zainwestować w Złotoryi
Firma SungEel HiTech z Korei Południowej chce wybudować w Złotoryi, na Dolnym Śląsku instalację do r...
AWF Wrocław za ponad 8 milionów złotych zmodernizuje stadion lekkoatletyczny przy ulicy Witelona
Jest to jedna z najważniejszych inwestycji Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu w najbliższym...
Poczta Polska wystawiła na sprzedaż biurowiec w centrum Gdyni
Poczta Polska wystawiła na sprzedaż zespół działek i zabudowań wraz z ośmiopiętrowym budynkiem w cen...
Bank Millenium otworzy we Wrocławiu nową siedzibę swojego call center
Jeden z największych polskich banków – Bank Millenium otworzy za kilka miesięcy w stolicy...
Kraków: Jest decyzja w sprawie tramwaju wzdłuż Alej Trzech Wieszczów
Pod koniec marca urzędnicy miejscy rozstrzygnęli przetarg na autora koncepcji linii tramwajowej wzdł...
Trwa budowa wielkiego kompleksu biurowego The Park Cracow [ZDJĘCIA]
Przy ulicy Saskiej 25 w Krakowie trwa budowa nowego, wielkiego kompleksu biurowego. Inwestorem The P...
Toyota uruchomiła w Wałbrzychu produkcję elektrycznych napędów hybrydowych do Toyoty Yaris
6 kwietnia Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) uruchomiła w Wałbrzychu produkcję elektrycznej p...