[Wrocław] Skanska postawi kompleks biurowy tam, gdzie miało powstać Centrum Południowefot. Tomasz Matejuk

[Wrocław] Skanska postawi kompleks biurowy tam, gdzie miało powstać Centrum Południowe

Tomasz  Matejuk
Tomasz Matejuk
REKLAMA
Skanska szykuje się do kolejnej, dużej inwestycji biurowej w stolicy Dolnego Śląska. Przy ulicy Powstańców Śląskich, gdzie pierwotnie miało powstać Centrum Południowe, deweloper wybuduje kompleks biurowo-usługowy.
Do wrocławskiego magistratu właśnie wpłynął wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie zespołu budynków biurowo-usługowych przy ul. Powstańców Śląskich
Wniosek złożyła spółka A19, należąca do Skanska Central Europe Holding. A Skanska, jak już informowaliśmy, w zeszłym roku kupiła teren przy ulicy Powstańców Śląskich 45-71.
To właśnie w tym miejscu, a dokładnie na działkach o nr 17/3, 16/5, 16/6, 8 i 1/2, planowana jest nowa inwestycja:
UM Wrocławia
Będzie to kolejne, duże przedsięwzięcie biurowe Skanskiej w naszym mieście. Szwedzi kończą aktualnie budować biurowiec Green 2Day przy ulicy Szczytnickiej, właśnie startuje z kolei budowa biurowca Nowy Targ.
– Pracujemy nad przygotowaniem projektu architektonicznego. Jest jeszcze za wcześnie na informacje dotyczące startu projektu oraz jego szczegółów. Obecnie we Wrocławiu skupiamy się na realizacji i komercjalizacji dwóch projektów: Green2Day oraz Nowy Targ – mówi nam Mariusz Krzak, dyrektor regionalny w biurowej spółce Skanska.

Obok będzie budować Echo

Niedawno donosiliśmy, że sąsiedni teren przy ulicy Powstańców Śląskich kupił inny, duży ogólnopolski deweloper, czyli Echo Investment.

– Działkę kupiliśmy od spółki GPI Silver (dawniej GP – Investments). Działka ta jest zlokalizowana od strony ulicy Powstańców Śląskich pomiędzy hotelem Wrocław a nowo zrealizowaną inwestycją mieszkaniową Centrum Południowe – tłumaczył nam Paweł Słupski z Echo Investment.Informacja o transakcji pojawiła się także w raporcie finansowym spółki za I kwartał 2017 roku.

– Po 31 marca 2017 roku Grupa zakupiła działki o powierzchni 7,9 tys. metrów kwadratowych przy ulicy Powstańców Śląskich we Wrocławiu, na których może powstać 37,8 tys. metrów kwadratowych powierzchni najmu biur – czytamy w raporcie.

Co z Centrum Południowym?
W pierwszym etapie Centrum Południowego od strony ulicy Gwiaździstej powstał budynek z ponad 300 mieszkaniami. Budowa ruszyła wiosną 2014 roku i zakończyła się pod koniec 2015 roku, a w styczniu 2016 roku inwestycja uzyskała pozwolenie na użytkowanie. Jak czytamy na stronie internetowej dewelopera, wszystkie mieszkania zostały sprzedane.

Plany były ambitne

Polska spółka GP-Investments, w całości należąca do hiszpańskiej Grupo PRASA, w listopadzie 2006 roku wygrała przetarg na ogromny teren pomiędzy ulicami Powstańców Śląskich i Gwiaździstą o powierzchni 44 777 metrów kwadratowych. 

Hiszpanie wylicytowali nieruchomość za 369 mln złotych i pokonali największego dewelopera Europy Środkowej – węgierski TriGranit, kieleckie Echo Investment oraz LC Corp, należące do Leszka Czarneckiego.Inwestor zaprezentował wówczas bardzo ambitną koncepcję zagospodarowania terenu – miał tam powstać m.in. hotel, zespół budynków biurowych i usługowych, wieżowce mieszkalne i deptak.

Zgodnie z zapisami umowy sprzedaży, do końca grudnia 2008 roku deweloper miał wybudować fundamenty inwestycji, a w ciągu 5 lat od nabycia gruntu – budynki w stanie surowym o powierzchni co najmniej 40 tys. metrów kwadratowych. Jak wiemy, z tych planów nic nie wyszło.

Urzędnicy w końcu (w 2012 roku) stracili cierpliwość i wezwali właściciela nieruchomości do zapłaty kary umownej w wysokości 3 mln euro. Sprawa trafiła do sądu (bo Hiszpanie nie kwapili się do zapłaty), który na początku 2013 roku nakazał zapłatę kary.Na początku 2014 roku komornik wszczął postępowanie egzekucyjne, inwestor z kolei wniósł do sądu okręgowego pozew o pozbawienie tytułu wykonalności. Potem postępowanie prowadzone przed sądem zostało zawieszone, a ostatecznie magistrat zawarł z deweloperem ugodę opiewającą na 5 mln złotych.

O kolejnych etapach budowy Centrum Południowego na razie jednak cisza, chociaż na stronie internetowej GP-Investments jest zapowiedź projektu biurowo-usługowego.

 Uzyskano decyzję o pozwoleniu na budowę dla I etapu biurowo-hotelowego o powierzchni 34 tys. metrów kwadratowych – informuje deweloper.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA