Wrocław: Skanska szykuje się do inwestycji na terenie Centrum Południowego. Co tam powstanie?

Wrocław: Skanska szykuje się do inwestycji na terenie Centrum Południowego. Co tam powstanie?

Tomasz  Matejuk
Tomasz Matejuk
REKLAMA
Coraz bliżej rozpoczęcia budowy kompleksu biurowego przy ulicy Powstańców Śląskich – w miejscu, gdzie pierwotnie miało powstać Centrum Południowe.
REKLAMA
W zeszłym  roku ruszył także proces administracyjny dla planowanej w tym miejscu inwestycjiMa tam powstać zespół budynków biurowo-usługowych.

Do rozpoczęcia robót budowlanych coraz bliżej. W lutym 2018 roku spółka A19, należąca do Skanska Central Europe Holding, otrzymała zgodę na przebudowę linii kablowej średniego napięcia, przebiegającej przez teren planowanego kompleksu.

Na razie inwestor nie chce zdradzić szczegółów całego przedsięwzięcia.

– Jesteśmy na etapie przygotowywania inwestycji biurowej, którą planujemy zrealizować przy ul. Powstańców Śląskich i Szczęśliwej. Obecnie, wraz z wybraną pracownią, pracujemy nad projektem. Jest jeszcze zbyt wcześnie, by mówić o szczegółach dotyczących inwestycji – mówi nam Mariusz Krzak, dyrektor regionalny w spółce biurowej Skanska.Obok będzie budować Echo

W zeszłym roku donosiliśmy również, że sąsiedni teren przy ulicy Powstańców Śląskich kupił inny, duży ogólnopolski deweloper, czyli Echo Investment.

– Działkę kupiliśmy od spółki GPI Silver (dawniej GP-Investments). Działka ta jest zlokalizowana od strony ulicy Powstańców Śląskich pomiędzy hotelem Wrocław a nowo zrealizowaną inwestycją mieszkaniową Centrum Południowe – wyjaśniał Paweł Słupski z Echo Investment.Informacja o transakcji pojawiła się także w raporcie finansowym spółki za I kwartał 2017 roku.

– Po 31 marca 2017 roku Grupa zakupiła działki o powierzchni 7,9 tys. metrów kwadratowych przy ulicy Powstańców Śląskich we Wrocławiu, na których może powstać 37,8 tys. metrów kwadratowych powierzchni najmu biur – czytamy w raporcie.

Co z Centrum Południowym? Plany były ambitne

Przypomnijmy, że ruszyła już także budowa drugiego budynku mieszkalnego wielorodzinnego przy ulicy Gwiaździstej. Pierwotnie zapowiadano tam jednak przedsięwzięcie na dużo większą skalę.Przypomnijmy, polska spółka GP-Investments, w całości należąca do hiszpańskiej Grupo PRASA, w listopadzie 2006 roku wygrała przetarg na ogromny teren pomiędzy ulicami Powstańców Śląskich i Gwiaździstą o powierzchni 44 777 metrów kwadratowych. 

Hiszpanie wylicytowali nieruchomość za 369 mln złotych i pokonali największego dewelopera Europy Środkowej – węgierski TriGranit, kieleckie Echo Investment oraz LC Corp, należące do Leszka Czarneckiego.Inwestor zaprezentował wówczas bardzo ambitną koncepcję zagospodarowania terenu – miał tam powstać m.in. hotel, zespół budynków biurowych i usługowych, wieżowce mieszkalne i deptak.

Zgodnie z zapisami umowy sprzedaży, do końca grudnia 2008 roku deweloper miał wybudować fundamenty inwestycji, a w ciągu 5 lat od nabycia gruntu – budynki w stanie surowym o powierzchni co najmniej 40 tys. metrów kwadratowych. Jak wiemy, z tych planów nic nie wyszło.

Urzędnicy w końcu (w 2012 roku) stracili cierpliwość i wezwali właściciela nieruchomości do zapłaty kary umownej w wysokości 3 mln euro. Sprawa trafiła do sądu (bo Hiszpanie nie kwapili się do zapłaty), który na początku 2013 roku nakazał zapłatę kary.Na początku 2014 roku komornik wszczął postępowanie egzekucyjne, inwestor z kolei wniósł do sądu okręgowego pozew o pozbawienie tytułu wykonalności. Potem postępowanie prowadzone przed sądem zostało zawieszone, a ostatecznie magistrat zawarł z deweloperem ugodę opiewającą na 5 mln złotych.

O następnych etapach budowy Centrum Południowego na razie jednak cisza, a kolejne grunty trafiają w ręce nowych właścicieli.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA