Nowa inwestycja na terenie Centrum Południowego coraz bliżej

Nowa inwestycja na terenie Centrum Południowego coraz bliżej

Wrocław
Tomasz  Matejuk
Tomasz Matejuk
REKLAMA
Przy ulicy Powstańców Śląskich, gdzie pierwotnie miało powstać Centrum Południowe, Skanska wybuduje kompleks biurowo-usługowy. Trwa proces administracyjny dla tej inwestycji.
Wniosek złożyła spółka A19, należąca do Skanska Central Europe Holding. A Skanska, jak już informowaliśmy, w zeszłym roku kupiła teren przy ulicy Powstańców Śląskich 45-71.
REKLAMA
– Pracujemy nad przygotowaniem projektu architektonicznego – tłumaczył nam latem Mariusz Krzak, dyrektor regionalny w Skanska Property Poland.

11 października prezydent Wrocławia wydał decyzję o braku potrzeby przeprowadzania oceny oddziaływania tej inwestycji na środowisko.

Również w październiku inwestor złożył kolejny wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla budowy zespołu budynków biurowo-usługowych przy ulicy Powstańców Śląskich, a także o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy sieci ciepłowniczej w rejonie ulic Powstańców Śląskich, Szczęśliwej i Gwiaździstej. 

Inwestycja biurowa planowana jest na działkach o nr 17/3, 16/5, 16/6, 8 i 1/2.



Skanska skupuje działki, gdzie miało powstać Centrum Południowe


Chodzi o teren sąsiadujący z kupioną wcześniej nieruchomością, oznaczony na poniższej mapce numerem 17/4.


Obok będzie budować Echo

Niedawno donosiliśmy również, że sąsiedni teren przy ulicy Powstańców Śląskich kupił inny, duży ogólnopolski deweloper, czyli Echo Investment.

– Działkę kupiliśmy od spółki GPI Silver (dawniej GP-Investments). Działka ta jest zlokalizowana od strony ulicy Powstańców Śląskich pomiędzy hotelem Wrocław a nowo zrealizowaną inwestycją mieszkaniową Centrum Południowe – wyjaśniał Paweł Słupski z Echo Investment.



Informacja o transakcji pojawiła się także w raporcie finansowym spółki za I kwartał 2017 roku.

– Po 31 marca 2017 roku Grupa zakupiła działki o powierzchni 7,9 tys. metrów kwadratowych przy ulicy Powstańców Śląskich we Wrocławiu, na których może powstać 37,8 tys. metrów kwadratowych powierzchni najmu biur – czytamy w raporcie.

Co z Centrum Południowym?




W pierwszym etapie Centrum Południowego od strony ulicy Gwiaździstej powstał budynek z ponad 300 mieszkaniami. Budowa ruszyła wiosną 2014 roku i zakończyła się pod koniec 2015 roku, a w styczniu 2016 roku inwestycja uzyskała pozwolenie na użytkowanie. Jak czytamy na stronie internetowej dewelopera, wszystkie mieszkania zostały sprzedane.

Plany były ambitne

Polska spółka GP-Investments, w całości należąca do hiszpańskiej Grupo PRASA, w listopadzie 2006 roku wygrała przetarg na ogromny teren pomiędzy ulicami Powstańców Śląskich i Gwiaździstą o powierzchni 44 777 metrów kwadratowych. 

Hiszpanie wylicytowali nieruchomość za 369 mln złotych i pokonali największego dewelopera Europy Środkowej – węgierski TriGranit, kieleckie Echo Investment oraz LC Corp, należące do Leszka Czarneckiego.



Inwestor zaprezentował wówczas bardzo ambitną koncepcję zagospodarowania terenu – miał tam powstać m.in. hotel, zespół budynków biurowych i usługowych, wieżowce mieszkalne i deptak.

Zgodnie z zapisami umowy sprzedaży, do końca grudnia 2008 roku deweloper miał wybudować fundamenty inwestycji, a w ciągu 5 lat od nabycia gruntu – budynki w stanie surowym o powierzchni co najmniej 40 tys. metrów kwadratowych. Jak wiemy, z tych planów nic nie wyszło.

Urzędnicy w końcu (w 2012 roku) stracili cierpliwość i wezwali właściciela nieruchomości do zapłaty kary umownej w wysokości 3 mln euro. Sprawa trafiła do sądu (bo Hiszpanie nie kwapili się do zapłaty), który na początku 2013 roku nakazał zapłatę kary.



Na początku 2014 roku komornik wszczął postępowanie egzekucyjne, inwestor z kolei wniósł do sądu okręgowego pozew o pozbawienie tytułu wykonalności. Potem postępowanie prowadzone przed sądem zostało zawieszone, a ostatecznie magistrat zawarł z deweloperem ugodę opiewającą na 5 mln złotych.

O kolejnych etapach budowy Centrum Południowego na razie jednak cisza, chociaż na stronie internetowej GP-Investments jest zapowiedź projektu biurowo-usługowego.

 Uzyskano decyzję o pozwoleniu na budowę dla I etapu biurowo-hotelowego o powierzchni 34 tys. metrów kwadratowych – informuje deweloper.

Komentarze (1)

Napisz komentarz
Bres(gość)
To wszystko to wroga Wroclawiowi i jego mieszkancom robota magistratu. Zarzadu i pionow urbanistyki i drogownictwa. Pytanie dlaczego ?! Z glupoty czy z innych przyczyn ?! Kiedys nazwe agendy magistratu ZDiK zmieniono na ZDiUM. Czy dlatego ze mieszkancy odczytywali zdik jako zaklad debili i kretynow ?! Obecne decyzje magistratu sa duzo gorsze od podejmowanych przez zdik, a wrocki zdium okreslaja podobnie, tylko ze zmiana koncowki na "i umyslow malych". Przypominam !!! Na dzialkach pomiedzy Poltegorem i hotelem Wroclaw mialo powstac wroclawskie City. Powstal jedynie Sky Tower i to obnizony o 20 pieter. Sasiednie dzialki zostaly zabudowane "kurnikami/ barakami". Zeby to usprawiedliwic magistrat belkocze o koncepcji City w kazdej dzielnicy Wrocka. De facto ta decyzja umozliwia "nasr..." dowolnych paskudztw w kazdym miejscu naszego miasta. Bez ladu i skladu, byle lyknac kase. Zdroj, Dudus,Husajn i Szuter to najgorsi wlodarze Wroclawia od 2 tys.lat. zdegradowali Wroclaw tak ze mimo PR wyladowal na poziomie Rzeszowa, Lublina, Torunia, Bydgoszczy, Zielonej Gory. Jeszcze troche, a stolica Dln.Sl. zostanie Legnica. Dlaczego radni sa bezradni i te degrengolade popieraja ?! Dlaczego stow.architektow nie protestuje ?! , podobnie stow. kierowcow, lwowiakow, wilniukow, milosnikow Wroclawia ?! Dlaczego niszczy sie tereny tuz przy Odrze paskudna zabudowa, uniemozliwiajac powstanie bulwarow, przystani, zieleni,plaz, tramwaju wodnego ?! Dlaczego burzone sa zbytki a w ich miejsce powstaja galerie handlowe i inne paskudztwa ?! Dlaczego zniszczono i dalej sie niszczy przemysl Wroclawia/Breslau odcinajac miasto od bardzo duzych dochodow utrzymujacych nauke, sztuke, kulture. Wroclaw obecnie to centrum szczurow i smieci. W dodatku bez spalarni odpadow
REKLAMA