[Wrocław] Centrum Południowe sprzedawane po kawałku. Skanska kupiła kolejną działkę

[Wrocław] Centrum Południowe sprzedawane po kawałku. Skanska kupiła kolejną działkę

Tomasz  Matejuk
Tomasz Matejuk
REKLAMA
Ogromny teren, gdzie pierwotnie miało powstać Centrum Południowe, jest sukcesywnie sprzedawany. Kolejną działkę kupiła Skanska, która zamierza wybudować tam kompleks biurowy.
Jak  już donosiliśmy, Skanska w zeszłym roku kupiła grunt przy ulicy Powstańców Śląskich 45-71. Teraz szwedzki deweloper dokupił kolejną działkę, znajdującą się na terenie między Sky Tower a hotelem Novotel (dawnym hotelem Wrocław).
– Potwierdzamy nabycie działki na terenie Centrum Południowego, od strony ul. Gwiaździstej – komentuje dla portalu InvestMap.pl Mariusz Krzak, dyrektor regionalny w Skanska Property Poland.
Chodzi o teren sąsiadujący z kupioną wcześniej nieruchomością, oznaczony na poniższej mapce numerem 17/4.
UM Wrocławia
Przypomnijmy, że pod koniec lipca do wrocławskiego magistratu wpłynął wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie zespołu budynków biurowo-usługowych przy ul. Powstańców Śląskich. 

Wniosek złożyła spółka A19, należąca do Skanska Central Europe Holding, a inwestycja planowana jest na działkach o nr 17/3, 16/5, 16/6, 8 i 1/2.
– Pracujemy nad przygotowaniem projektu architektonicznego. Jest jeszcze za wcześnie na informacje dotyczące startu projektu oraz jego szczegółów. Obecnie we Wrocławiu skupiamy się na realizacji i komercjalizacji dwóch projektów: Green2Day oraz Nowy Targ – mówił nam Mariusz Krzak.

Obok będzie budować Echo

Niedawno donosiliśmy również, że sąsiedni teren przy ulicy Powstańców Śląskich kupił inny, duży ogólnopolski deweloper, czyli Echo Investment.

– Działkę kupiliśmy od spółki GPI Silver (dawniej GP – Investments). Działka ta jest zlokalizowana od strony ulicy Powstańców Śląskich pomiędzy hotelem Wrocław a nowo zrealizowaną inwestycją mieszkaniową Centrum Południowe – tłumaczył nam Paweł Słupski z Echo Investment.Informacja o transakcji pojawiła się także w raporcie finansowym spółki za I kwartał 2017 roku.

– Po 31 marca 2017 roku Grupa zakupiła działki o powierzchni 7,9 tys. metrów kwadratowych przy ulicy Powstańców Śląskich we Wrocławiu, na których może powstać 37,8 tys. metrów kwadratowych powierzchni najmu biur – czytamy w raporcie.

Co z Centrum Południowym?
W pierwszym etapie Centrum Południowego od strony ulicy Gwiaździstej powstał budynek z ponad 300 mieszkaniami. Budowa ruszyła wiosną 2014 roku i zakończyła się pod koniec 2015 roku, a w styczniu 2016 roku inwestycja uzyskała pozwolenie na użytkowanie. Jak czytamy na stronie internetowej dewelopera, wszystkie mieszkania zostały sprzedane.

Plany były ambitne

Polska spółka GP-Investments, w całości należąca do hiszpańskiej Grupo PRASA, w listopadzie 2006 roku wygrała przetarg na ogromny teren pomiędzy ulicami Powstańców Śląskich i Gwiaździstą o powierzchni 44 777 metrów kwadratowych. 

Hiszpanie wylicytowali nieruchomość za 369 mln złotych i pokonali największego dewelopera Europy Środkowej – węgierski TriGranit, kieleckie Echo Investment oraz LC Corp, należące do Leszka Czarneckiego.Inwestor zaprezentował wówczas bardzo ambitną koncepcję zagospodarowania terenu – miał tam powstać m.in. hotel, zespół budynków biurowych i usługowych, wieżowce mieszkalne i deptak.

Zgodnie z zapisami umowy sprzedaży, do końca grudnia 2008 roku deweloper miał wybudować fundamenty inwestycji, a w ciągu 5 lat od nabycia gruntu – budynki w stanie surowym o powierzchni co najmniej 40 tys. metrów kwadratowych. Jak wiemy, z tych planów nic nie wyszło.

Urzędnicy w końcu (w 2012 roku) stracili cierpliwość i wezwali właściciela nieruchomości do zapłaty kary umownej w wysokości 3 mln euro. Sprawa trafiła do sądu (bo Hiszpanie nie kwapili się do zapłaty), który na początku 2013 roku nakazał zapłatę kary.Na początku 2014 roku komornik wszczął postępowanie egzekucyjne, inwestor z kolei wniósł do sądu okręgowego pozew o pozbawienie tytułu wykonalności. Potem postępowanie prowadzone przed sądem zostało zawieszone, a ostatecznie magistrat zawarł z deweloperem ugodę opiewającą na 5 mln złotych.

O kolejnych etapach budowy Centrum Południowego na razie jednak cisza, chociaż na stronie internetowej GP-Investments jest zapowiedź projektu biurowo-usługowego.

 Uzyskano decyzję o pozwoleniu na budowę dla I etapu biurowo-hotelowego o powierzchni 34 tys. metrów kwadratowych – informuje deweloper.

Komentarze (1)

Napisz komentarz
Bres(gość)
Ciekawe ze Skanska tak sie rozpycha we Wroclawiu ?! Najlepsze dzialki i inwestycje we Wrocku to Skanska !!! Rondo Reagana, Powst.Sl, mosty, trasy !!! Na kim i na czym ten uklad jedzie ?! Mozna powiedziec ze Skanska rzadzi we Wroclawiu. I to wsystko nie w interesie miasta i jego mieszkancow. Przez takie dzialania miasto nie idzie do przodu, nie rozwija sie a upada. Cyt." Z najbogatszego miasta Rzeszy, z miasta piekniejszego od Paryza, z 4 miasta Polski " spadl do rynsztoka europy, miedzy szczury i smieci, na 10 pozycje w Polsce. Upadl przemysl, kultura, sztuka. Kolej teraz na nauke. Vide list intencyjny o polaczeniu UMed, UEk, UPrzyr. Kiedy dolaczy UWr?! Uczelnia Koscielna ?! Kiedy to wszystko upadnie ?! Gdzie beda studiowac dolnoslazacy ?! W Poznaniu, Gliwicach, Lodzi, a moze w Dreznie, Pradze ?! A moze nie beda studiowac ?! Przeciez niewyksztalconymi robolami latwiej manipulowac i rzadzic. Upadek wrocka to robota prezydentow miasta od 1990 r. Miasto o poziomie i randze swiatowej w kazdej dziedzinie zmienili w wioche.  Wioche po ktorej jezdza tramwaje - najbardzie antyekologiczne i najmniej ekonomiczne urzadzenia do nabijania kabzy decydentom. W ten sposob za jednym zamachem chca sie czuc  jak u siebie, w dziecinstwie, tam skad sie wywodza i jednoczesnie pokazuja ze sa nowoczesni bo kupuja "ekologiczne" tramwaje. Tyle ze swiat uciekl juz od tramwajow ktore sa wymyslem komunistow ktorzy musieli ich uzywac by dowiezc biedote do fabryk i z powrotem do slamsow, bo auto i dom byly luksusem na ktory trzeba byla zapracowac i zasluzyc przez 40 lat, czyli cale zycie. Na to naklada sie naplyw imigrantow - 200 tys.(oficjalnych+na czarno) ktorych obecnosc we Wrocku podwyzsza : czynsze, ceny lokali, €, $, zywnosci, inflacje i jednoczesnie obniza polakom : pensje, zasoby finansowe, dochod firmom i panstwu. Dodatkowo co miesiac kilka mld €/$ jest wywozonych na ukraine zasilajac naszego odwiecznego ludobojce, ktory nawet nas nie przeprosil za zbrodnie na Wolyniu i Zach.Ukrainie
REKLAMA